تاریخ 1398/04/16 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
برگزاري نشست ويژه آژانس درباره ايران در پي درخواست آمريکا

در حالي‌که ايران تاکيد دارد تحولات اخير پيرامون برجام ارتباطي با پادمان‌هاي آژانس و همچنين وظايف شوراي حکام آژانس ندارد، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به درخواست آمريکا يک نشست ويژه درباره ايران برگزار مي‌کند.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، سخنگوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام کرد که شوراي حکام آژانس روز دهم ژوئيه (19 تيرماه) در وين يک نشست ويژه براي بررسي برنامه هسته‌اي ايران برگزار مي‌کند.

اين نشست که به درخواست آمريکا برگزار خواهد شد در حالي است که ايران به تازگي اعلام کرد از حد تعيين شده در توافق هسته‌اي براي ذخيره اورانيوم غني‌شده خود، يعني 300 کيلوگرم عبور کرده است.

ايران و قدرت‌هاي جهاني در سال 2015 به يک توافق جامع درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي تهران دست يافتند که موجب محدوديت برنامه هسته‌اي اين کشور در ازاي رفع تحريم‌هاي ايران شد اما دولت آمريکا در مه 2018 به‌طور يک‌جانبه از آن خارج شد و تحريم‌ها را نيز عليه جمهوري اسلامي بازگرداند.

اين اقدامات ايران را بر آن داشت تا اعلام کند که قصد دارد سطح اجراي تعهدات خود در توافق هسته‌اي را کاهش دهد که افزايش ذخيره اورانيوم با غناي پايين اولين گام آن به شمار مي‌آيد. تهران همچنين تاکيد کرده است که اگر اروپايي‌ها تا هفت ژوئيه (16 تيرماه) براي حفظ توافق اقدامي مؤثر و عملي انجام ندهند سطح غني‌سازي خود را نيز افزايش خواهد داد که در اين صورت، احتمالاً از سطح غني‌سازي 3.67 درصد عبور خواهد کرد.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هفته گذشته تائيد کرد که ايران از محدوده 300 کيلوگرم اورانيوم غني‌شده ذيل توافق هسته‌اي فراتر رفته است. ميخائيل اوليانوف، نماينده روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي در وين در اين باره گفت که نشست شوراي حکام جاي مناسبي براي رسيدگي به اين موضوع، يعني عبور ايران از حد تعيين شده در برجام نيست.

وي تصريح کرد: باتوجه به وظايف تعريف شده براي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، بررسي موارد نقض برجام شامل آن نمي‌شود.

به گزارش ايسنا، نمايندگي ايران در آژانس در بيانيه‌اي با اشاره به يادداشت مطبوعاتي نمايندگي دائم ايالات متحده آمريکا در سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در وين در خصوص درخواست يک نشست ويژه شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي بحث در مورد آخرين گزارش مدير کل آژانس در مورد اجراي برجام اين درخواست را «طنزي تلخ» خواند. به گزارش ايسنا، در اين بيانيه آمده است: در واقع اين يک طنز تلخ است که همان رژيمي که در عمل، برجام را به‌واسطه خروج غيرقانوني و يک‌جانبه از اين توافق نقض و به ديگران فشار وارد کرده است تا همين کار را انجام دهند و در نتيجه، اجراي آن توسط جامعه بين‌المللي را از طريق اعمال همان ابزار قهرآميز با مانع مواجه کرده است، حال نگراني خود را در مورد اجراي همان توافق بيان مي‌کند.

اين حقيقت که آمريکا به عنوان نقض‌کننده نخستين و اصلي برجام، چنين درخواستي را مطرح کرده، حاکي از انزواي آن به علت مخالفت با چندجانبه‌گرايي و حاکميت قانون در امور بين‌المللي است. تصميم اخير ايران که در پاسخ به وضعيتي است که آمريکا مسبب آن بوده، به دنبال آن است تا توازن از بين رفته در اين توافق را بازگرداند و کاملاً در انطباق با مقررات اين توافق، به‌ويژه بندهاي 26 و 36 آن است. به علاوه، تحولات اخير هيچ ارتباطي با مباحث مرتبط با پادمان‌هاي آژانس و همچنين وظايف شوراي حکام آژانس ندارد. موضوعات مرتبط با برجام، در مکانيزم‌هاي تعيين شده مورد بحث و مشورت قرار خواهند گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان