تاریخ 1398/04/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
از سوي سخنگوي وزارت امورخارجه اعلام شد
آخرين ضرب الاجل ايران تا 16 تير

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: اميدواريم اروپايي‌ها در فرصت 10 روزه باقيمانده و تا پايان مهلت 60 روزه اقدام عملي و ملموسي براي اجراي اينستکس بردارند در غير اين صورت ايران 16 تيرماه گام دوم را بر مي‌دارد.

«سيدعباس موسوي» امروز- دوشنبه- در مراسم بزرگداشت مرتضي صفاري نطنزي نماينده فقيد مردم نطنز و قمصر در مجلس شوراي اسلامي که در مدرسه شهيد مطهري در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره راه‌اندازي اينستکس (ابزار حمايت از مبادلات تجاري) بيان کرد: آن طور که ما مي‌بينيم و خبرهايي که فعلاً درباره اين سازوکار منتشر شده، اين چيزي نيست که جمهوري اسلامي ايران و مطالبه ملت ايران باشد. رايزني‌ها ادامه دارد. پيام ما به طرف‌هاي اروپايي منتقل شده است. حدود 10 روز فرصت هست و اميدواريم در اين مدت بتوانند گام مهم و عملي‌تري نسبت به اجرايي کردن اينستکس بردارند.

موسوي تصريح کرد: اگر در اين مدت گام مهمي از سوي اروپا برداشته نشود ايران در 16 تيرماه گام دوم را برمي‌دارد.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه که گفته شده ايران امروز از مرز 300 کيلوگرم اورانيوم 67/‌3? درصد عبور کرده است، گفت: اين سوال را از دوستان انرژي اتمي بپرسيد چراکه آنها اين موضوع را بهتر مي‌دانند.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه گام دوم ايران در صورتي که اروپايي‌ها به اينستکس عمل نکنند چه خواهد بود، تصريح کرد: گام دوم به آنها اعلام شده است که بخشي از آن در زمينه غني‌سازي است که درصد و سطح آن را به زودي اعلام مي‌کنيم.موسوي خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر تقلاها و اقداماتي را از سوي اروپايي‌ها مشاهده مي‌کنيم. اما بايد آنها اقداماتي انجام بدهند که تأمين کننده مطالبات ايران باشد.وي يادآور شد: ما به آنها اعلام هم کرده‌ايم که اگر آنها گام عملي تر، ملموس‌تر و قانع کننده‌تر بردارند، حتماً اين کاهش تعهدات ايران قابل بازگشت است وگرنه به مسير خود ادامه خواهيم داد.سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درباره سرنوشت اسدالله اسدي ديپلمات ايراني بازداشت شده در اروپا اظهار داشت: پيگيري‌ها هم از لحاظ حقوقي و هم از لحاظ سياسي و ديپلماتيک ادامه دارد به ويژه وکلاي وي مجدانه در حال پيگيري اين پرونده هستند. اميدواريم به زودي بيگناهي وي ثابت شده و از اين بند رها شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان