تاریخ 1398/04/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس قوه قضائيه:
هيچ رحمي در برخورد با فساد درون قوه‌اي نخواهد شد

رئيس قوه قضائيه اولويت اول کشور را معيشت مردم، رونق توليد، مقاومت و ايستادگي و صيانت از ارزش پول ملي دانست.

به گزارش خبرگزاري مهر، آيت الله سيدابراهيم رئيسي در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به پشت سر گذاشتن هفته قوه قضائيه، شاخص ترين برنامه اين هفته را ديدار مسئولان و کارکنان دستگاه قضايي با مقام معظم رهبري دانست و با بيان اينکه تاکيدات حکيمانه رهبر معظم انقلاب بايد در همه بخشها و زواياي قوه قضائيه اجرايي شود، تصريح کرد: اولين گام در ارتباط با تحول دستگاه قضايي، مساله شناخت قوه قضائيه و بررسي دقيق کاستي‌ها و نواقص است که اين بررسي ميداني در بخشهاي قضايي، نظارتي و سازمانهاي تابعه قوه قضائيه، در حال انجام است. گام دوم، عبارت است از اجراي برنامه تحول در سه بخش کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت که به حمدالله بخش‌هاي کوتاه مدت و ميان مدت اين برنامه تحولي با برگزاري جلسات فشرده ابلاغ شده است.

رئيس قوه قضائيه، برنامه بلند مدت تحول را نيازمند کار و پيگيري بيشتر دانست و افزود: ستاد اجراي تحول در دستگاه قضايي زير نظر معاون اول قوه قضائيه و با دبيري معاون راهبردي جهت پايش روند اجراي برنامه‌ها و رفع موانع اجرايي فعال خواهد شد تا هم مردم و هم مسئولان، دست اندرکاران و اجزاي خود دستگاه قضايي اين تحولات را کاملاً لمس کنند و از نتايج آن بهره مند شوند.

آيت الله رئيسي، محور دوم تاکيدات رهبر معظم انقلاب را که دغدغه همه مسئولان قضايي است، مساله فساد در قوه قضائيه عنوان کرد و گفت: فساد درون قوه قضائيه به هيچ وجه قابل تحمل نيست و اولين مدعي فساد نيز خود قضات شريف و مسئولان قضايي هستند. قاضي، وکيل، کارشناس، ضابط و همه افراد درگير در پرونده‌هاي قضايي مشمول امر خطير مبارزه با فساد هستند. در اين راستا با همکاري همه بخش‌هاي نظارتي داخل قوه قضائيه نظير مرکز حفاظت اطلاعات و دادسراي انتظامي قضات و همچنين بخشهاي بيروني از جمله نيروي انتظامي، دستگاه‌هاي امنيتي و … کميته اي فعال خواهد شد که البته جلسات ابتدايي آن برگزار شده است.

رئيس قوه قضائيه ادامه داد: در اين مسير، بايد شاهد همکاري فعال همه بخش‌هاي مرتبط با پرونده‌ها از جمله کانون وکلا، کانون کارشناسان رسمي دادگستري، مرکز مشاوران قوه قضائيه و ساير بخشها باشيم. ميخواهيم واقعاً همه حس مبارزه با فساد را داشته باشند و هيچکس در اين ميدان، غايب نباشد. کميته مذکور با حضور همه بخشها تشکيل خواهد شد تا موضوع فساد را مجدانه دنبال کنند و مردم هم مطمئن باشند که در برخورد با فساد داخل قوه قضائيه هيچ رحمي نخواهيم داشت.

آيت الله رئيسي با اشاره به موضوع رفع اطاله دادرسي، اظهار کرد: عموم پرونده‌ها با مشکل اطاله دادرسي مواجه نيستند اما بعضي پرونده‌ها در برخي استان‌هاي خاص به دليل کثرت ورودي و کمبود نيروي انساني به اين مشکل دچار هستند و ما معتقديم اين نگراني دغدغه مندان دادرسي عادلانه، بايد با انجام کار جدي کارشناسي و مطالعات دقيق، هر چه زودتر رفع شود.

رئيس قوه قضائيه در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه قوه قضائيه علاوه بر صبغه سلبي و برخوردي، واجد چهره اي ايجابي در بخش دفاع از عدالت و آزادي‌هاي مشروع است، بر لزوم فراهم ساختن ساز و کارهاي لازم براي اين امر تاکيد کرد و يادآور شد: از معاونت حقوقي ميخواهم که ساز و کار اين بند مهم از اصل 156 قانون اساسي را که مورد تاکيد مقام معظم رهبري نيز قرار دارد، فراهم کنند تا گسترش عدل و دفاع از آزادي‌هاي مشروع به شکلي قاعده مند و مشخص به مرحله اجرا در آيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان