تاریخ 1398/04/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وزيرامورخارجه کشورمان اعلام کرد
ذخاير اورانيوم غني شده ايران از 300 کيلو گذشت
ظريف: در برابر فشارها کوتاه نمي‌آييم

خبرگزاري رويترز به نقل از «دو منبع آگاه» اعلام کرد که ايران از حد تعيين شده ذخيره اورانيوم بر اساس توافق هسته‌اي 2015 عبور کرده است.

سه ديپلمات چهارشنبه گذشته به خبرگزاري رويترز گفته بودند که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تائيد کرده است، ايران حدود 200 کيلوگرم اورانيوم با غناي پايين دارد که کمتر از حد تعيين شده در توافق هسته‌اي، يعني 202.8 کيلوگرم است. آژانس تاکنون درباره اظهارات اين ديپلمات‌ها موضعي نگرفته است.

«محمدجواد ظريف» امروز دوشنبه در حاشيه مراسم بزرگداشت مرتضي صفاري نطنزي نماينده فقيد مردم نطنز و قمصر در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که با توجه به نتايج نشست اخير کميسيون مشترک، به نظر مي‌رسد که ايران از مرز 300 کيلوگرم اورانيوم 67/‏3 درصد عبور کرده و اين اقدام چه پيامي براي اروپا دارد؟ اظهار داشت: ما همان زمان هم بعد از جلسه اعلام کرديم که اقدامات اروپايي‌ها کافي نبوده بنابر اين جمهوري اسلامي ايران همانطور که قبلاً برنامه اش را اعلام کرده اين برنامه را اجرا خواهد کرد.

وي با بيان اينکه برنامه مرحله اول، هم در مورد ذخاير اورانيوم غني شده و هم در مورد ذخاير آب سنگين اجرا شده، گفت: مرحله بعد هم در مورد سقف 3.67 درصد است که آن را هم اجرا خواهيم کرد.

وزير امور خارجه بيان کرد: در نامه رئيس جمهوري صراحتاً بيان شده که در صورتي که اروپايي‌ها اقدامات لازم را براي اجراي تعهداتشان انجام بدهند اقدامات ما قابل بازگشت است. ولي اگر اقدامات لازم را انجام ندهند ما بر اساس بند 36 برجام اين حق را از سال گذشته داشته‌ايم که اقدامات خودمان را انجام دهيم.

اروپا به ضمانت اجراي برجام ارزش قائل شود

ظريف اضافه کرد: ماده 36 کاملاً واضح است، حق ايران نيز در اين ماده کاملاً مشخص شده است. اين ماده در واقع ضمانت اجراي برجام است. اگر اروپايي‌ها ادعا مي‌کنند که براي برجام ارزش قائل هستند بايد براي ضمانت اجراهايي که در داخل برجام ديده شده، ارزش قائل باشند و اقداماتي که ما داريم مي‌کنيم دقيقاً در جهت حفاظت از برجام از طريق ضمانت‌هاي اجرايي آن است.

وي با بيان اينکه اينستکس يک حرکت مقدماتي براي اجراي تعهدات اروپاست، گفت: تعهدات اروپا هم در خود برجام است. بند يک تا 3 ضميمه 2 برجام صراحتاً اقدامات اروپا و نتايج اقدامات اروپا را مطرح کرده است. براي اجراي بند 3 صرفاً اقدام کافي نيست بلکه ايران بايد نتايج اين اقدام را ببيند.

اروپايي‌ها 11 تعهد داده‌اند

ظريف ادامه داد: بعد از خروج آمريکا از برجام و اجراي ماده 36 توسط ايران که در همان بدو خروج آمريکا از برجام يعني 2 روز بعد در 20 ارديبهشت ماه سال 97 انجام شد، اروپايي‌ها 11 تعهد دادند که اينستکس هيچکدام از آن تعهدات نيست، بلکه مقدمه‌اي براي اجراي آن تعهدات است.

وزير امور خارجه اضافه کرد: تا الان نه تنها اروپايي‌ها اصل تعهداتشان را انجام نداده‌اند بلکه حتي مقدمه اجراي تعهداتشان بعد از حدود 14 ماه تازه عملياتي مي‌شود. اينکه آيا عملياتي شده يا خير ما هنوز اطلاع کافي نداريم که اقدام شده يا نه. ولي به هر حال اينستکس بدون اجراي ساير تعهدات معني ندارد.

رئيس دستگاه ديپلماسي خاطرنشان کرد: اروپايي‌ها در آنجا تعهد کردند که فروش نفت ايران را تضمين کنند که اين کار را نکردند. آنها تعهد کردند که حمل و نقل را تضمين کنند. همچنين تعهد کردند که بازگشت دارايي‌هاي ايران و بازگشت عوائد فروش نفت را تضمين کنند. 11 تعهد است که اين تعهدات 3 بار تکرار شده است. در جلسه اولي که ما با اروپايي‌ها داشتيم و در جلسه بعد که با گروه 1+4 در سطح وزرات داشتيم و دوباره جلسه‌اي که در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در مهرماه داشتيم، چند جلسه در سطح معاونين وزرا اين مطرح شده است. لذا اروپايي‌ها تعهداتشان را انجام ندادند.

وي عنوان کرد: اينستکس هم مقدمه تعهدات است که هنوز به صورت کامل انجام نشده است.

براساس آنچه گفته‌ايم، عمل مي‌کنيم

ظريف در پاسخ به سوال ديگري درباره اينکه که آيا ايران مرز 300 کيلوگرم اورانيوم غني شده را رد کرده است، گفت: آنطور که من اطلاع پيدا کرده‌ام ايران طبق برنامه اش از مرز 300 کيلوگرم اورانيوم غني شده عبور کرده و اين را هم قبلاً اعلام کرده بوديم.

ظريف تصريح کرد: ما براساس آنچه اعلام کرديم خيلي شفاف گفته‌ايم که چه کار مي‌کنيم. براساس آن عمل مي‌کنيم و اين را از حقوق خودمان در داخل برجام مي‌دانيم.

وزير امور خارجه در پاسخ به سوال ديگري درباره تحريم اينستکس از سوي آمريکا گفت: آن مشکل اروپايي‌ها است که بايد مشکل خود را حل کنند.

در برابر فشارها کوتاه نمي‌آييم

گفتني است که ظريف پيش از ظهر ديروز هم در مراسم گراميداشت روز ملي صنعت و معدن با اشاره به لزوم اهتمام به حوزه صنعت و معدن در شرايط فعلي کشور گفت: فشارهايي که امروز آمريکا به جمهوري اسلامي ايران وارد کرده است ناشي از قدرت آمريکا و يا ضعف ما نيست. اين فشارها به دليل شکست‌هاي مستمر ايالت متحده در حوزه‌ منطقه و در حوزه بين‌المللي در برابر جمهوري اسلامي ايران است.

وزير امور خارجه کشور تاکيد کرد: در حوزه ميداني جمهوري اسلامي ايران در شرايط ضعف نيست. ما شاهد اتفاقات عراق بوديم يا ملاحظه کرديم در سوريه تمام دنيا متحد شدند که حکومت سوريه را با مشکل روبرو کنند و به کمک تروريست‌ها بروند ولي شکست خوردند. آنها قصد داشتند در لبنان شرايط را به هم بريزند. مي‌پنداشتند که مي‌توانند در يمن بر مردم مسلط شوند. اما در تمامي اين مناطق شکست خوردند. در سطح بين‌المللي هم شکست خوردند. در حوزه اقتصادي در فرصت ميان مدت از حضور حاکمه دلار در صحنه جهان استفاده کردند و بر جمهوري اسلامي فشار وارد کردند ولي با اين کار براي خود نيز مشکلاتي ايجاد کردند. اکنون شاهد هستيم که روسيه و چين تصميم گرفتند که از معاملات خود دلار را حذف کنند.

ظريف ادامه داد: اينستکس اگرچه پاسخي به خواسته‌هاي جمهوري اسلامي و تعهدات اروپا نيست ولي ارزشي استراتژيک و راهبردي دارد. اين موضوع يعني نزديک‌ترين‌ها با آمريکا در حال فاصله گرفتن از او هستند. اکنون آمريکا در بسياري از حوزه‌ها شکست خورده از اين رو به عامل اقتصادي روي آورده است. ما در داخل و با تکيه بر ظرفيت و توليد داخلي مي‌توانيم در اين حوزه‌ها او را ناکام کنيم. ما شاهد تأکيدات مقام معظم رهبري در خصوص رونق توليد و تکيه بر ظرفيت داخلي بوده‌ايم. دولت حتي در اين حوزه افراد را تشويق مي‌کنند. با تکيه بر ظرفيت و توليد در داخل مي‌توانيم در اين حوزه نيز فشارها را برطرف کنيم.

وزير امور خارجه تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران نشان داده که در برابر احترام با احترام برخورد مي‌کند و در مقابل فشار مقاومت مي‌کند و با تمرکز بر حوزه‌اي که فشار وارد مي‌شود، يعني شکستن مقاومت و شکستن معيشت مردم، فشارها را برطرف مي‌کند. اين کافي نيست که بگوييم مردم ما مقاومت مي‌کنند بله مردم 40 سال است که مقاومت مي‌کنند ولي ما به عنوان دولت و شما عزيزان در حوزه صنعت بايد حامي مردم باشيد. ما شاهد سالروز حمله شيميايي سردشت بوديم. مردم در مقابل سلاح شيميايي مقاومت کردند اما ننشستند مردم در مقابل تحريم‌ها مقاومت کردند ولي ننشستند اين مردم به گردن ما حق دارند ما بايد براي آنها تلاش کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان