تاریخ 1398/04/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نياز ويژه جوانان به توجه کادرفني؛
قدرت‌نمايي سروقامتان ايران در واليبال
المپيک نبايد فداي ليگ ملت‌ها شود

سرويس ورزشي:

هفته سوم رقابت‌هاي ليگ ملت‌هاي واليبال روز يکشنبه به ميزباني ايران در اروميه با کسب 3 پيروزي براي تيم کشورمان به پايان رسيد تا شاگردان کلاکوويچ همچنان با کسب 8 برد صدرنشين جدول رده‌بندي باشند.

پيش از اين تيم ملي کشورمان در هفته نخست رقابت‌ها به ميزباني چين با کسب 3 برد ارزشمند به عنوان تيم صدرنشين براي حضور در ادامه رقابت‌ها راهي ژاپن شد. شاگردان کولاکوويچ هفته دوم را نيز با کسب 2 پيروزي مقابل ژاپن و آرژانتين که تقريبا با تيم اصلي خود در اين رقابت‌ها حضور دارند و شکست مقابل برزيل پرافتخارترين تيم ليگ ملت‌ها پشت سر گذاشتند و با يک پله سقوط در مکان دوم جدول رده‌بندي قرار گرفتند.

نتايج به دست آمده در اين سه هفته براي تيم ملي قابل دفاع است و همچنان اميد مي‌رود تيم ملي بتواند در جمع 6 تيم پاياني قرار بگيرد اما موضوعي که اين روزها از سوي برخي کارشناسان و اهالي رسانه مورد مورد نقد قرار گرفته ترکيب تقريبا ثابت تيم ملي در سه هفته اخير است. با توجه به اين که پس از پايان اين رقابت‌ها مسابقات انتخابي المپيک را در پيش داريم که بدون ترديد در مقايسه با ليگ ملت‌ها از اهميت بالاتري برخوردار است، انتظار مي‌رفت کولاکوويچ در چند بازي اخير به بازيکنان جوان نيز فرصت بازي دهد تا مهره‌هاي کليدي تيم همچنان آمادگي خود را براي حضور در انتخابي از دست ندهند و يا با مصدوميت غيرمنتظره شاکله اصلي تيم در اين رقابت مهم و حساس دچار مشکل نشود.

در هر صورت 3 هفته نخست رقابت‌هاي ليگ ملت‌ها با 8 برد ارزشمند و تثبيت جايگاه نخست در جدول رده‌بندي براي تيم ملي کشورمان و البته مصدوميت محمد موسوي سرعتي زن تيم به پايان رسيد. هفته چهارم اين رقابت‌ها از 31 خرداد به ميزباني اردبيل برگزار خواهد شد ولي بايد منتظر ماند و ديد آيا کولاکوويچ تغييري در ترکيب تيم ملي انجام خواهد داد يا خير.

محمود افشاردوست، پيشکسوت واليبال ايران در اين رابطه به برنا گفت: در اين ديدار خوشبختانه ما موفق شديم تيم قدرتمند لهستان را شکست دهيم. انصافا در بخش‌هايي از بازي آنها بالاتر و سرتر از ما بودند. به نظر من دو نکته مهم در اين بازي را بايد در نظر بگيريم نخست اينکه در دو ستي که آنها برنده بودند ما در بخش سرويس زدن و دريافت‌ها و حمايت‌ها عملکرد مناسبي نداشتيم و نکته دوم در ست‌هاي ديگر سرويس‌هاي بسيار خوبي زديم، دفاع‌هاي عالي و استفاده مناسب از توپ‌هاي برگشتي در تيم ما محسوس بود و در امتيازهاي تعيين‌کننده بچه‌ها توانستند موفق ظاهر شوند و در نهايت ما اين بازي را برديم.

دبير سابق فدراسيون واليبال در پاسخ به اين سوال که به نظرش کدام بازيکن از ديگران بهتر بود عنوان کرد: انصافا همه بچه‌ها خوب بودند، به هرحال موتور تيم با پاسور تيم روشن مي‌شود و تيم ما با رهبري معروف شايستگي خود را اثبات کرد. زماني که پاسور خوب بوده يعني دريافت‌کننده‌ها و ليبروها توانسته‌اند به خوبي کار کنند و در بخش حمله هم بچه‌ها عالي بودند، غفوري، فياضي و تک‌تک بچه‌ها عالي بودند. بايد اين را به صورت کلي تاکيد کرد که مجموعه کار تيمي خوب بوده است.

افشاردوست در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه به نظرش ملي‌پوشان ايران به مرحله پاياني صعود خواهند کرد يا خير؟ عنوان کرد: استراتژي ما حضور در مرحله نهايي و ميان 6 تيم برتر جهان است و بعضا در اين شرايط بازيکنان با تجربه بيشتر بازي مي‌کنند. البته نکته مهم ديگر حضور لژيونر‌هاي ما در تيم ملي است، بازيکناني که با حضور در ليگ‌هاي معتبر با بازيکنان بزرگ و تراز بالا تمرين و بازي کرده‌اند و بسياري از آنها در عين جواني تجربه هم دارند، به هر حال فکر مي‌کنم با اين روند اتفاقات خوبي براي اين تيم رخ بدهد. آنچه مسلم است اين است که براي اولين بار ما نشان داده‌ايم و در ادامه هم نشان مي‌دهيم که لياقت رفتن روي سکو را در ليگ ملت‌ها داريم و اين باعث مي‌شود تيم‌هاي بزرگ دنيا احترام بيشتري براي واليبال ايران قائل شوند و اين باعث افتخار و مباهات ملي کشور عزيزمان ايران است.

فرهاد نفرزاده، کارشناس و سرمربي ليگ برتري کشورمان نيز در گفتگو با خبرنگار برنا اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ريزي قبلي ايران با تلفيقي از بازيکنان باتجربه و جوان پا به اين مسابقات گذاشت و تيم منسجمي را شاهد بوديم که از همان بازي اول مقابل ايتاليا ملي‌پوشان ايران توانمندي خود را نشان دادند. در ادامه مقابل ديگر تيم‌هاي قدرتمند دنيا نمايش قابل قبولي را داشتند و در شرايطي که مي‌توانستند مقابل برزيل هم پيروز شوند تا به اينجا بردهاي دلچسبي را به دست آورده‌اند.

وي در ادامه افزود: همه بازيکنان با آمادگي کامل و روحيه بالا در مسابقات حاضر شدند و مي‌توان گفت نقطه عطف تيم ملي ايران در بازي‌ها آمادگي جسماني بالاي بازيکنان است. تيم در داخل زمين به خوبي توسط سعيد معروف و در بيرون از زمين توسط کولاکوويچ هدايت مي‌شود و در اين مدتي که کولاکوويچ در تيم ملي ايران حضور داشته به نظر من عملکردش قابل قبول است.

نفرزاده در ادامه در پاسخ به اين سوال که آيا واليبال ايران در ادامه نيز با کولاکوويچ مي‌تواند اين موفقيت‌ها را به دست آورد يا خير، خاطرنشان ساخت: واليبال يک رشته خاص است و نمي‌توان گفت الان که واليبال ايران روند صعودي را در پيش گرفته در تورنمنت‌هاي بعدي نيز همين موفقيت‌ها را به دست خواهد آورد. ممکن است در مسابقات ديگر تيم‌ها شرايطشان فرق کند و به نوع ديگر در زمين حاضر شوند.

پيشکسوت واليبال ايران گفت: در ادامه چند تورنمنت مهم را در پيش داريم از جمله بازي‌هاي انتخابي المپيک 2020 و مسابقات جام جهاني که همه اين مسابقات نيز براي ما مهم است. اين تيم اگر همين شرايط را در پيش بگيرد و روند صعود را داشته باشد يقينا هم مي‌توانيم به المپيک صعود کنيم و هم در جام جهاني باز هم قدرت خود را نشان دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان