تاریخ 1398/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ساره بيات ديگر سفير صنايع‌دستي نيست
اهداي تنديس صنايع‌دستي به «متري ? و نيم»

معاون صنايع‌دستي به مناسبت روز جهاني صنايع‌دستي، در گزارشي عملکرد اين معاونت در سال 97 را اعلام کرد. بيمه هنرمندان، صادرات، جلوگيري از قاچاق صنايع‌دستي غيرايراني، سفير صنايع‌دستي و. . . از جمله مواردي است که در اين گزارش به آنها اشاره شد.

معاون صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي در نشستي با اهالي رسانه به مناسبت روز جهاني صنايع‌دستي (20 خرداد ماه) برگزار شده بود، گزارشي از عملکرد اين معاونت در سال 97 ارائه و اظهار کرد: در حوزه توليد و حمايت از توليد صنايع‌دستي در پايان سال 97، از محل صدور مجوزها موفق به ايجاد 58 هزار و 537 شغل مشخص در حوزه صنايع‌دستي کشور شديم. در زمينه اخذ تسهيلات روستايي نيز توانستيم براي ايجاد فرصت‌هاي شغلي بيشتر تسهيلات خوبي را در اختيار هنرمندان و صنعت‌گران قرار دهيم.

او درباره وضعيت بيمه هنرمندان و صنعتگران نيز توضيح داد: در حوزه بيمه دو اقدام را همزمان با هم انجام داديم. طي مذاکراتي که با صندوق بيمه روستايي و عشايري انجام شد توانستيم بر اساس ظرفيت‌هاي اين صندوق، حدود 4 هزار نفر را بيمه کنيم. در بيمه تأمين اجتماعي نيز براي هنرمنداني که در بخش غير روستايي مشغول به کار هستند، توانستيم بعد از توقفي پنج ساله دوباره بيمه آنها را از سر بگيريم. بر همين اساس 31 استان ليست اولويت‌هايشان را در اختيار ما گذاشتند و با توجه به بودجه‌اي که در اختيار ما قرار داشت، 812 هنرمند بيمه شدند. تلاش ما اين است که اين رويکرد در سال 98 استمرار و تداوم داشته باشد و بتوانيم اين مطالبه‌ي به‌جاي هنرمندان را مرتفع کنيم.

محموديان خاطرنشان کرد: در سال گذشته بر اساس قراردادي که با بانک گردشگري داشتيم، تسهيلات با نرخ 10 درصد در شش ماه تنفس و 24 ماه بازپرداخت براي هنرمندان صنايع‌دستي کشور رقم زده شد. همچنين در حوزه صادرات و فروش داخلي و خارجي اصلاح مقررات بازرگاني در جهت تسهيل و توسعه فرايند بازرگاني و صادراتي صنايع‌دستي به جد پيگيري کرديم. در همين راستا تمامي محصولات صنايع‌دستي که به خارج از کشور صادر مي‌شوند موفق به اخذ کد تعرفه در کتاب صادرات واردات سازمان توسعه تجارت ايران شده‌اند. براي خروج صنايع‌دستي از کشور نيز زمينه‌سازي کرده‌ايم که ارزش کالا بر اساس پيمان‌سپاري فقط بر مبناي نقره خام و بدون ارزش افزوده محاسبه شود.

او يادآور شد: به عنوان مثال از جمله اقداماتي که در اين زمينه انجام شد افزايش سقف متراژ خروج گليم از کشور تا 40 متر مربع بدون پرداخت عوارضي، بود.

معاون صنايع‌دستي با اشاره به ورود صنايع‌دستي غيرايراني به کشور، اظهار کرد: در جهت ساماندهي بازار به نفع هنرمندان و صنعت‌گران داخلي، سال گذشته ورود کالاهاي صنايع‌دستي غير ايراني به کشور رسماً ممنوع اعلام شد. در حال حاضر کالاهاي غيرايراني به صورت رسمي به ايران وارد نمي‌شوند. براي جلوگيري از قاچاق صنايع‌دستي غير ايراني نيز دستورالعمل مبارزه با قاچاق صادر شد و چندين محموله هم در اين مدت کشف و ضبط شد. در سال 98 نيز مجدانه بر اين هستيم که از قاچاق صنايع‌دستي به کشور جلوگيري کنيم.

محموديان درباره ميزان صادرات صنايع‌دستي نيز، خاطرنشان کرد: سال 97، بيش از 289 ميليون دلار صادرات صنايع‌دستي بدون احتساب صادرات چمداني و زيورآلات داشته‌ايم که اين رقم نسبت به سال 96 با 2 درصد رشد همراه بوده است. همچنين بر اساس ابزارهاي محاسباتي که در اختيار قرار دارد همانند جمع فروش نمايشگاه‌ها و بازارچه‌ها، فروش داخلي 1,700 ميليارد تومان بود که نسبت به سال 96 با رشد 18 درصدي همراه بود. او درباره تعداد نمايشگاه‌هاي صنايع‌دستي که سال گذشته برگزار شد، گفت: در سال 97، حدود 30 نمايشگاه در سطح داخلي و بين‌المللي برگزار شد. يکي از اهداف ما در برگزاري اين نمايشگاه‌ها اين بود که هنرمندان در نمايشگاه‌هاي خارج از کشور حضور داشته باشند.

معاون صنايع‌دستي از ديگر رويکردهاي اصلي اين معاونت را در سال 97، تجاري‌سازي و بالا بردن سطح سفارشات عنوان کرد و گفت: در اين راستا توانستيم با ايران خودرو به توافق برسيم که به جاي پوشش پلاستيکي که براي قرآن‌هايي که داخل خودروها مي‌گذارند، از پوشش‌هاي سوزن‌دوزي شده بلوچ استفاده کنند. بر اين اساس 400 هزار جلد سوزن‌دوزي شده قرآن براي خط توليد ماشين دنا در نظر گرفته شده است و در سال جديد نيز اين طرح قرار است براي خودروهاي تيبا نيز اجرا شود.

محموديان ادامه داد: همچنين قرار شد لباس احرام حجاج در دو استان توسط هنرمندان صنايع‌دستي کشورمان توليد شود. هدف ما از اين کار اين است که صنايع‌دستي کاربردي و بتواند در در زندگي روزمره مردم جاري و ساري شود. او بيان کرد: در سال گذشته، 17 نشان جغرافيايي ملي ارائه شد و در حوزه صيانت از صنايع‌دستي هفت رشته صنايع‌دستي داراي نشان جغرافيايي بين‌المللي شدند. تهران در حوزه آبگينه، يزد در حوزه زيلو، سيرجان در حوزه شيري تيپيک، اردبيل در حوزه ورني، شيراز در حوزه خاتم، اصفهان در حوزه مينا توانستند اين نشان‌ها را دريافت کنند.

معاون صنايع‌دستي همچنين با اشاره به سومين جشنواره صنايع‌دستي فجر که بهمن‌ماه سال 97 برگزار شد، اظهار کرد: جشنواره صنايع‌دستي فجر از رويدادهاي نوپايي است که سال گذشته سومين دوره آن برگزار شد و اميدواريم فجر چهارم نيز با حال و هواي متنوع‌تري برگزار شود. او يادآور شد: از ديگر اتفاقات خوبي که سال 97 در حوزه صنايع‌دستي افتاد اين بود که دو شهر آباده در حوزه منبت و ميبد در حوزه زيلو و روستاي خراشاد در حوزه توربافي ثبت جهاني شدند و ايران توانست رتبه نخست را در زمينه ثبت شهرهاي جهاني به دست آورد.

محموديان درباره ترويج صنايع‌دستي در ميان کودکان و نوجوانان نيز خاطرنشان کرد: ورود به حوزه اسباب‌بازي و کودکان از نمايشگاه سي‌ام در شهريورماه آغاز شد و در نمايشگاه عيدانه ادامه يافت. از جمله اتفاقات جالب در اين نمايشگاه‌ها حضور کودکان و عروسک‌هايي بود که هر کدامشان تاريخي پشت سرشان دارند و جزو هنرهاي احيا شده هستند. او گفت: همچنين تلاش کرديم با توجه به ظرفيت‌هاي صنايع‌دستي در بخش بوم‌گردي و گردشگري نيز ورود کنيم. در حوزه زنده‌سازي رشته‌هاي صنايع‌دستي نيز 17 رشته که در مرکز توجه ما قرار داشت، احيا شدند و تلاش کرديم از 295 رشته فعال اين حوزه نيز صيانت کنيم.

محموديان اعلام کرد: از اين پس نيز قرار است پنجشنبه‌هاي با صنايع‌دستي بيش از گذشته مورد توجه قرار گيرد. در اين طرح خريد صنايع‌دستي در روز پنجشنبه با تخفيف 10 درصدي همراه خواهد بود.

محموديان درباره برنامه‌هاي معاونت صنايع‌دستي در هفته صنايع‌دستي اظهار کرد: در 31 استان برنامه‌هاي مختلفي از جمله تجليل از پيشکسوتان، برگزاري نمايشگاه و کارگاه‌هاي آموزشي، برگزاري تور، رونمايي از آثار هنرمندان، افتتاح بازارچه و فروشگاه و… انجام خواهد شد. البته برگزاري اين رويدادها به صورت نمادين در اين هفته خواهد بود ولي تا پايان خردادماه ادامه خواهد داشت. همچون صنايع‌دستي اصفهان که قرار است اواخر خردادماه برگزار شود.

ائمه جمعه در خطبه‌هايشان از جايگاه صنايع‌دستي سخن مي‌گويند

او افزود: همچنين نامه آقاي مونسان (رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري) براي ائمه جمعه نيز به تصويب رسيده است که بر اساس آن قرار است ائمه جمعه در خطبه‌هايشان از جايگاه صنايع‌دستي سخن بگويند و در خطبه‌هاي پيش از نماز نيز اين فرصت به مديران صنايع‌دستي داده شود که درباره دغدغه‌ها و چالش‌هاي اين حوزه سخن بگويند. اولين استان پيش قدم در اين زمينه اردبيل بود که هفته گذشته اين اتفاق افتاد.

محموديان بيان کرد: همچنين روزهاي هفته صنايع‌دستي را با توجه به ظرفيت‌هاي اين حوزه نام‌گذاري کرديم. از ديگر برنامه‌هاي ما اين بود که بتوانيم فضاي شهري را در اين هفته به سمت صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي بچرخانيم.

تغيير نام خيابان نجات‌اللهي به صنايع‌دستي

او در ادامه با اعلام خيابان استاد نجات‌اللهي به گذر صنايع‌دستي تغيير نام مي‌کند، يادآور شد: سال گذشته به شوراي شهر تهران پيشنهاد گذر صنايع‌دستي را داديم که پس از پيگيري‌ها و همکاري‌هاي شوراي شهر توانستيم در ماه‌هاي ابتدايي سال 98 اين طرح را تصويب کنيم. امروز نيز مراسم نامگذاري اين خيابان برگزار خواهد شد و کاشي هفت رنگي بر سر در اين خيابان نصب مي‌شود. اميدواريم اين خيابان بتواند گردشگران داخلي و خارجي را به هنرهاي سنتي کشورمان جذب کند. هدف ما اين است که منطقه‌اي از تهران به عنوان پاتوق هنري شناخته شود. خيابان ويلا با تعداد فروشگاه‌هاي زياد صنايع‌دستي اين ظرفيت را داشت.

محموديان همچنين درباره افزايش قيمت صنايع‌دستي گفت: پيش از اين مجوز فروشگاه‌هاي صنايع‌دستي زير نظر معاونت صنايع‌دستي نبود اما بر اساس قانون حمايت از توليدگران و صنعت‌گران به زودي اين مسئوليت برعهده اين معاونت قرار خواهد گرفت و از زماني که اين قانون اجرا شود ما مي‌توانيم بر قيمت‌ها نظارت داشته باشيم و سعي خواهيم کرد که فروشنده و خريدار داخلي و خارجي راضي باشند.

ساره بيات ديگر سفير صنايع‌دستي نيست

معاون صنايع‌دستي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود درباره انتقادهاي وارد شده به عملکرد ساره بيات به عنوان سفير صنايع‌دستي تأکيد کرد که اين هنرمند ديگر سفير صنايع‌دستي نيست و در اين زمينه توضيح داد: انتخاب ايشان در سالي اتفاق افتاد که من در جريان انتخاب ايشان به عنوان سفير صنايع‌دستي نبودم اما مي‌دانم از دلايل انتخاب او رشته تحصيلي اين هنرمند (فرش) بود و جايگاهي که او در ميان اهالي هنر و سينما داشت. به طور کلي از آنجايي که نگاه ما به صنايع‌دستي ملي است و مي‌خواهيم که حمايت اقشار تأثيرگذار جامعه را داشته باشيم، مي‌توانيم از هنرمندان سينما، تئاتر، موسيقي، هنرهاي تجسمي، ورزشکاران و… کمک بگيريم تا ظرفيت‌هاي هنري‌مان بيشتر ديده شود.

محموديان درباره تأثير جهاني شدن شهرها در ديده شدن آنها يادآور شد: سفال کلپورگان زماني که جهاني شد در بسياري از نمايشگاه‌ها به فروش مي‌رسيد و منجر به تأسيس هنرستان در اين شهر شد. در واقع جهاني شدن منجر به ديده شدن کلپورگان شد. فروش سفال در نمايشگاه‌ها به 10 برابر افزايش يافت و الان تورهاي گردشگري متعددي به کلپورگان مي‌رود. روستاي خراشاد نيز از زماني که جهاني شد اشتغال‌زايي در آن به شدت افزايش يافت. او همچنين درباره طرح تضميني توضيح داد: طرح تضميني خوب بود ولي مشکلات خودش را داشت که اين مشکلات آسيب‌شناسي شدند. سعي ما اين است که مشکلات را برطرف کنيم و صنايع‌دستي که نياز به حمايت دارند را وارد اين طرح کنيم.

اهداي تنديس صنايع‌دستي به «متري 6 و نيم»

محموديان همچنين در پاسخ به سوالي درباره تنديس جشنواره فيلم فجر که قرار بود از صنايع‌دستي ملي استفاده شود، توضيح داد: در زماني که حاشيه‌هايي براي تنديس جشنواره فيلم فجر سال گذشته رخ داد، اعلام کرديم که به فيلم برتر از نگاه تماشاگران در جشنواره فيلم فجر به صورت نمادين تنديسي اهدا خواهيم کرد. بر همين اساس هم قرار است از در هفته صنايع‌دستي تنديسي که توسط هنرمندان ايراني طراحي شده است را به عوامل فيلم «متري 6 و نيم» که به عنوان فيلم برگزيده از نگاه تماشاگران انتخاب شده بود، اهدا کنيم.

در پايان اين نشست، آئين رونمايي از 60 سفال و سراميک ميبد برگزار شد. نقوش کارشده در اين سفال‌ها مربوط به دوره قاجار هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان