تاریخ 1398/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
چرا ترامپ ناگهان از شروط خود عقب‌نشيني کرد؟
   نويسنده : مهري بهرامي

چرا ترامپ به صورت غافلگيرانه از 12 شرط خود عقب‌نشيني کرد؟ کدام طرف ايران يا آمريکا؛ رفتار ديگري را تغيير مي‌دهد؟ نقش متحدان اين کشور در يمن، لبنان، عراق و فلسطين در اين تحول چه بوده است؟

پمپئو از دوازده شرط خود که براي هرگونه مذاکره‌اي با ايران که تنها دو هفته قبل تعيين کرده بود عقب نشيني کرده، متوجه شده است تهديد به جنگ اين کشور را نمي‌ترساند و ملت اين کشور به صورت متحد پشت سر رهبران خود ايستاده و آماده تمام احتمال‌ها چه جنگ اقتصادي يا جنگ نظامي هستند؛ از اين رو در سريع‌ترين زمان قابل تصور، از جمله براي ايران کوتاه آمد.

پاسخ محکم و کوبنده به رئيس جمهور ترامپ و تهديدهاي او مبني بر جنگ از سوي رهبران ايران نبود بلکه از سوي متحدان اين کشور در منطقه بود. در سطح عملياتي چهار نفت کش در بندر فجيره منفجر شدتند و انبارهاي نفت واقع در غرب رياض از طريق هفت هواپيماي بدون سرنشين نابود شد. در سطح شفاهي سيد‌حسن نصرالله دبيرکل حزب‌الله در سخنراني تاريخي خود که به مناسب روز جهاني قدس ايراد کرد، تهديد کرد اين جنگ درصورتي که شعله‌ور شود در داخل مرزهاي ايران محصور نخواهد ماند بلکه اسرائيل، کشور پادشاهي عربستان و تمام منافع آمريکا در منطقه را به آتش خواهد کشيد.

آري آمريکا بايد رفتار خود را در قبال نه تنها ايران بلکه تمام کشورهاي عرب و اسلامي نيز تغيير دهد زيرا رفتارش نژادپرستانه و سياست اين کشور سلطه‌جويانه و ايجاد وحشت و تهديد به استفاده از زور است و تمام اين‌ها کاملا نتايج برعکس دارند و عقب‌نشيني ننگين پمپئو از پيش شرط‌هايش براي مذاکره چيزي جز اعتراف علني به شکست نيست.

ايران همچون کره شمالي، تنها در صورتي با دولت ترامپ مذاکره خواهد کرد که تحريم‌هاي اقتصادي اين کشور کاملا لغو شود و به مرحله پيش از خروج ترامپ از توافق هسته‌اي بازگردد و شرط اين است که اين مذاکرات شامل موشک‌هاي بالستيک و حق قانوني اين کشور براي غني‌سازي براي هدف‌هاي صلح‌آميز نشود.

وزير پمپئو خواستار مذاکره با ايران شده زيرا انتظار رئيس او در کنار تلفن در کاخ سفيد به اميد تماس ايراني‌ها بيش از اندازه طولاني شده است. آن زمان که دولت آمريکا مي‌توانست شرط‌هاي خود را به کساني ديکته کند که شان ملي و عزت نفس دارند، تمام شده است. رئيس جمهور ايران زماني که گفت هرگونه مذاکره‌اي با آمريکا بايد در چارچوب احترام باشد صراحت داشت و اما مشکل آقاي روحاني و تمام افراد شريف منطقه اين است که ترامپ و پيروان او عادت ندارند کسي آنها را با اين لحن مخاطب قرار دهد زيرا قاموس کلمات آنها دربردارنده کلماتي مانند احترام به طرف مقابل نيست بلکه آکنده از تسليم شدن بي‌قيد و شرط و پاسخ مثبت دادن به درخواست باج‌خواهي‌هاي آمريکا است.

نامحتمل نمي‌دانيم ايران مذاکره کند و به ميانجي‌هايي پاسخ مثبت دهد که به درخواست آمريکا زنگ در اين کشور را به صدا درمي‌آورند. از آنجا که تعداد آنها زياد است برشمردن آنها براي ما دشوار شده است، اما اين مذاکره تنها پس از لغو محاصره خواهد بود و به هيچ عنوان مذاکره‌اي آسان نخواهد بود چرا که مذاکره‌کننده ايراني مانند همتاي عربي خود نيست که بي‌صبر است و به آساني تسليم فشار مي‌شود. در اينجا بايد به ياد بياوريم مذاکرات هسته‌اي در دو سطح علني و سري خود پنج سال طول کشيد و خروج آمريکا از توافق هسته‌اي تاييد مي‌کند ايران بيشترين برد و دستاورد را داشته است. بنابراين چه چيز مانع از آن است که مذاکرات جديد پاياني مشابه بلکه يکسان نداشته باشد.

به اختصار مي‌گوييم عقب‌نشيني پمپئو تندرو از دوازده شرط خود اعتراف به قرار گرفتن در بن‌بست و نخستين گام براي عقب‌نشيني و تسليم شدن به دنبال راه خروجي مناسب مي‌باشد که آبروي باقي مانده او و رئيسش را حفظ مي‌کند تا از جنگي پرهيز شود که مي‌تواند پايان امپراتوري آمريکا باشد مانند جنگ افغانستان که پايان امپراتوري شوروي بود و جنگ سوئز که نقطه پايان دو امپراتوري انگليس و فرانسه و به طور کلي استعمار قديم بود…روزها براي اثبات گفته‌هايمان در پيش‌رو قرار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان