تاریخ 1398/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون اول رئيس جمهور در جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي:
اصلاح روندها براي جلوگيري از تکرار فسادهاي مشابه ضروري است

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اين که بخش زيادي از تخلفات و سوءاستفاده‌ها در نظام پولي و بانکي اتفاق مي‌افتد، گفت: بانک مرکزي بايد به عنوان اصلي‌ترين دستگاه ناظر بر عملکرد بانک‌هاي عامل با اقتدار کامل در انتخاب مديران حرفه‌اي و اعضاي هيئت مديره بانک‌ها که داراي صلاحيت اخلاقي و تخصصي هستند عمل کند.

به گزارش ايسنا،‌ اسحاق جهانگيري در چهل و چهارمين جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي با تاکيد بر اينکه آسيب شناسي تخلفات صورت گرفته بايد با جديت و دقت هر چه بيشتر دنبال شود، گفت: در مبارزه با فساد نبايد تعلل و سستي به خود راه دهيم و بايد با جديت در اين مسير گام برداريم و در عين حال از عملکرد نظام در امر مبارزه با فساد قاطعانه دفاع کنيم.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اين که متاسفانه شاهد تکرار فسادهاي مشابه در کشور هستيم، تصريح کرد: پرونده‌هاي فسادي که کشف و با آنها برخورد شده است نبايد رها شوند، بلکه بايد ضمن برخورد با موارد مختلف فساد، رويه‌ها و روندها نيز اصلاح شود تا از تکرار وقوع فسادهاي مشابه جلوگيري شود.

جهانگيري اصلي‌ترين راه مبارزه با فساد و تخلفات اقتصادي را شفافيت دانست و افزود: اگر فرايندها اصلاح شود و عملکردها در معرض ديد عموم جامعه باشد از بسياري تخلفات و سوءاستفاده‌ها جلوگيري خواهد شد.

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اين که بخش زيادي از تخلفات و سوءاستفاده‌ها در نظام پولي و بانکي کشور اتفاق مي‌افتد، گفت: بانک مرکزي بايد به عنوان اصلي ترين دستگاه ناظر بر عملکرد بانک‌هاي عامل با اقتدار کامل در انتخاب مديران حرفه‌اي و اعضاي هيئت مديره بانک‌ها که داراي صلاحيت اخلاقي و تخصصي هستند عمل کند و در مبارزه با فساد و تخلفات جدي باشد.

جهانگيري با اشاره به سياست‌گذاري بانک مرکزي در خصوص چک‌هاي تضميني اظهار کرد: اين اقدام نتايج مثبت و سازنده‌اي به همراه داشت و اميدوارم اين گونه برنامه‌ها و اصلاح فرايندهاي نادرست در ساير بخش‌هاي اقتصادي نيز با قاطعيت دنبال شود. معاون اول رئيس جمهور همچنين با اشاره به گزارش دبيرخانه ستاد در خصوص کميته تخصصي فرادستگاهي آسيب شناسي شکل گيري مفاسد اقتصادي، از دبيرخانه ستاد خواست برنامه آسيب شناسي علل وقوع فساد را با جديت هر چه بيشتر دنبال کند و راهکارها و پيشنهادات لازم براي شناسايي گلوگاه‌هاي فسادخيز و نيز اصلاح فرايندها را در جلسات بعدي ارائه کند.

جهانگيري همچنين با اشاره به فشارهاي سنگين اقتصادي از سوي آمريکا عليه ملت ايران خاطرنشان کرد: آمريکا 30 درصد اقتصاد دنيا را در اختيار دارد و به تعبير خودشان جنگ اقتصادي تمام عيار عليه جمهوري اسلامي ايران به راه انداخته اند. آنها تصور مي‌کردند که با اين فشارها، اقتصاد ايران به سرعت با فروپاشي مواجه خواهد شد، اما به فضل الهي نه تنها اهداف آنها محقق نشد بلکه روز به روز بر اقتدار کشور افزوده مي‌شود.

در اين جلسه حجت الاسلام والمسلمين محسني اژه اي معاون اول قوه قضاييه نيز با بيان اين که ضعف‌ها و اشکالاتي در برخي بخش‌ها وجود دارد گفت: با وجود همه اين ضعف‌ها و عليرغم فشارهاي بسيار سنگين دشمنان، اما به لطف خداوند و با همت مديران کشور وضعيت معيشت و امنيت در کشور قابل قبول است. پزشکيان نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي هم در اين جلسه با بيان اين که ريشه تمام مشکلات کشور نبود اطلاعات و داده‌هاي دقيق براي تصميم گيري است گفت:‌ اگر بانک اطلاعاتي کامل وجود داشته باشد تصميم گيري‌ها با دقت بيشتر انجام خواهد شد و زمينه بروز تخلفات و فساد از بين خواهد رفت. در اين جلسه که وزراي دادگستري، اطلاعات، امور اقتصادي و دارايي، رييس کل بانک مرکزي، رئيس سازمان برنامه و بودجه، رئيس سازمان بازرسي کل کشور، رئيس کل ديوان محاسبات، دادستان عمومي و انقلاب تهران، نمايندگان اطلاعات سپاه و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي عضو ستاد نيز حضور داشتند، دبير ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي گزارشي از جلسات برگزار شده کميته تخصصي فرادستگاهي آسيب شناسي و بازنگري در فرايندها و گلوگاه‌هاي فسادخيز و پيشگيري از فساد مبتني بر پرونده‌هاي مفاسد کلان اقتصادي که با مشارکت قواي سه گانه و نهادهاي اطلاعاتي و امنيتي برگزار مي‌شود، ارائه کرد. در اين گزارش علل اصلي شکل گيري مفاسد اقتصادي در نظام بانکي مورد آسيب شناسي قرار گرفت و ضمن تشريح پرونده‌هاي فساد در برخي بانک‌ها، راهکارهاي پيشگيرانه براي عدم تکرار اين تخلفات ارائه شد و مقرر گرديد اين جلسات براي بررسي و آسيب شناسي ساير موضوعات حوزه ضد فساد نيز ادامه يابد و راهکارهاي مربوطه استخراج و در ستاد مطرح شود.

در ادامه اين جلسه پس از ارائه گزارش کميته تخصصي فرادستگاهي آسيب شناسي و بازنگري در فرايندها و گلوگاه‌هاي فسادخيز، اعضاي جلسه نظرات و ديدگاه‌هاي خود را در خصوص اين گزارش ارائه کردند و راهکارهاي پيشگيري از بروز تخلفات و تکرار فسادهاي اداري و اقتصادي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در اين جلسه همچنين نماينده اطلاعات سپاه نيز گزارشي از نحوه برخورد با تعدادي از مفسدان بزرگ اقتصادي و شبکه‌هاي وابسته به آنها ارائه کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان