تاریخ 1398/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يک مقام رسمي دولت ژاپن:
شينزوآبه براي ميانجي‌گري نمي‌آيد
مقام ژاپني در پاسخ به «مردم‌سالاري آنلاين»: در مورد واردات نفت ايران، شرکتها تصميم‌گيري مي‌کنند؛ نه دولت ژاپن

يک مقام مسئول در دولت ژاپن گفت که هدف شينزو آبه، نخست وزير اين کشور، از سفر به تهران، «در مقطع کنوني، ميانجي‌گري بين ايران و آمريکا نيست».

به گزارش مردم سالاري آنلاين، يک مقام مسئول در دولت ژاپن در جلسه اطلاع‌رساني با تعدادي از خبرنگاران در محل سفارت ژاپن در تهران گفت که هدف اصلي نخست وزير ژاپن از سفر به ايران، کمک به «کاهش تنش‌ها در خاورميانه» است. وي عنوان کرد که نخست‌وزير آبه در مقطع فعلي، تصميمي بر ميانجي‌گري و وساطت بين ايران و آمريکا ندارد.

اين مقام دولتي در پاسخ به سوال خبرنگاري مردم سالاري آنلاين، که آيا دولت ژاپن به‌منظور بهره‌مندي ايران از منافع برجام، قصد دارد با ناديده گرفتن تحريم‌هاي آمريکا، به واردات نفت از ايران ادامه دهد، عنوان کرد: ژاپن به‌طور کاملاً منسجمي به برجام متعهد است و از توافق هسته‌اي حمايت مي‌کند. تصميم‌گيري در مورد واردات نفت ايران برعهده شرکت‌هاي ژاپني است و از آنجا که اين شرکت‌ها خصوصي هستند، دولت ژاپن تصميم‌گير در اين حوزه نيست و اين شرکت‌هاي ژاپني هستند که در اين مورد تصميم‌گيري و اقدام مي‌کنند

وي همچنين در مورد برنامه نخست وزير ژاپن در تهران گفت: نخست وزير ژاپن عصر چهارشنبه 22 خرداد با حسن روحاني رئيس جمهور ايران ديدار مي‌کند و صبح روز پنج‌شنبه 23 خرداد نيز با مقام معظم رهبري ديدار خواهد کرد.

اين مقام رسمي دولت ژاپن گفت که سال 2019 سال مهمي براي ديپلماسي ژاپن است چرا که اجلاس گروه 20 نيز امسال در ژاپن برگزار مي‌شود و به احتمال قوي، شينزو آبه نخست وزير ژاپن، در اين اجلاس نيز با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا، ديدار دوجانبه خواهد داشت. وي گفت احتمال دارد نخست وزير ژاپن در ديداري که در حاشيه نشست گروه 20 که در اواخر ماه جاري ميلادي در اوساکا ژاپن با ترامپ خواهد داشت، موضوع ايران را هم مطرح کند و سران دو کشور ژاپن و آمريکا درباره وضعيت ايران، گفتگو
کنند.

وي همچنين به اهميت خاورميانه در امنيت انرژي ژاپن اشاره کرد و گفت: «ايران نقطه کانوني ثبات در منطقه خاورميانه است و اين منطقه اهميت حياتي براي امنيت انرژي ژاپن دارد». وي گفت ايران يکي از قدرت‌هاي بزرگ منطقه است و روابط ديرينه با ژاپن دارد.

اين مقام رسمي در دولت ژاپن يادآور شد که امسال نودمين سالگرد آغاز روابط ديپلماتيک بين ايران و ژاپن است و سفر نخست وزير اين کشور که نخستين سفر در 41 سال گذشته است نشان مي‌دهد که دو کشور تاريخ طولاني از روابط ديپلماتيک دارند و علاقه‌مند هستند که اين روابط را تقويت کنند.وي گفت در شرايطي که تنش‌ها در منطقه خاورميانه، گاهي افزايش مي‌يابد و گاهي کاهش مي‌يابد، ژاپن با ايران در هر سطحي، همکاري خواهد کرد تا تنش‌ها تخفيف يابند.

سفري براي اطمينان از بالا نگرفتن تنش‌ها در خاورميانه

از سخنان اين مقام رسمي دولت ژاپن، چنين برمي‌آيد که هدف اصلي نخست وزير ژاپن از سفر به ايران اين است که اطمينان حاصل نمايد که تنش‌ها در منطقه خاور ميانه در سطح مهار شده‌اي باقي خواهد ماند و اين تنش‌ها به تقابل منجر نخواهد شد. هرگونه تقابل در خاور ميانه مي‌تواند امنيت انرژي کشوري مثل ژاپن را که شديداً به واردات نفت وابسته است، به خطر بيندازد.هدف نخست‌وزير ژاپن، به گفته اين مقام رسمي دولت ژاپن، در مقطع فعلي ميانجي‌گيري و پادرمياني بين ايران و آمريکا نيست؛ بلکه هدف اصلي ژاپني‌ها اطمينان از باقي ماندن تنش‌ها در محدوده‌هاي قابل‌مديريت، و کمک به کاهش تنش‌ها در خاور ميانه است. بسياري از رسانه‌ها گمانه‌زني کرده بودند که شينزو آبه به قصد وساطت بين ايران و آمريکا به تهران مي‌آيد.از صحبت‌هاي اين مقام رسمي دولت ژاپن، چنين استنباط مي‌شد که نخست وزير ژاپن در وهله نخست از اين سفر، اهداف سياسي و ديپلماتيک را دنبال مي‌کند و اهداف اقتصادي چندان در دستور کار دولت ژاپن قرار ندارد. اين مقام رسمي گفت که ژاپن هنوز در مورد پيوستن به اينستکس تصميم‌گيري نکرده است و مهمتر از آن عنوان کرد که مسئوليت عدم واردات نفت ايران توسط شرکت‌هاي ژاپني، برعهده دولت اين کشور نيست و اين خود اين شرکت‌ها هستند که در مورد روابط تجاري‌شان با ايران تصميم مي‌گيرند. گفتني است علي ربيعي سخنگوي دولت نيز با اشاره به سفر شينزو آبه نخست وزير ژاپن به ايران گفت: اين سفر در چارچوب روابط سنتي و ديرينه دو کشور و در جهت توسعه روابط دوجانبه و گفتگوهاي مورد علاقه طرفين انجام مي‌شود. اين اولين بار در 41 سال گذشته است که يک نخست وزير از ژاپن به ايران
سفر مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان