تاریخ 1398/03/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
پمپئو از شروط 12 گانه عليه ايران عقب‌نشيني کرد
آمادگي واشنگتن براي مذاکره بدون پيش‌شرط
سوئيس و ژاپن قصد دارند بين ايران و آمريکا ميانجي‌گري کنند

وزير امور خارجه آمريکا که براي شرکت در يک نشست غير رسمي‌و محرمانه به سوييس سفر کرده اعلام کرد که کشورش حاضر است بدون پيش شرط با ايران مذاکره کند. به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا روز يکشنبه اظهار کرد که آمريکا آماده مذاکره بدون پيش شرط با ايران است اما افزود که لازم است تا ايران مانند «يک کشور عادي» رفتار کند.

وزير امور خارجه آمريکا براي شرکت در نشست‌هاي محرمانه با حضور ميهمانان قدرتمند و ميلياردرهايي از جهان به سوئيس رفته است گرچه نام او در ليست مدعوين قرار نداشت.

وزير امور خارجه آمريکا که در يک کنفرانس خبري با همتاي سوئيسي خود در شهر برن سخن مي‌گفت، در پاسخ به سوال مطرح شده از سوي يکي از خبرنگاران درباره تمايل دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا به مذاکره با ايران گفت: شما گفتيد که رئيس جمهور آمريکا در چند روز اخير تمايل خود را براي گفت‌وگو با ايران نشان داده است. او مدت زيادي است که اين را گفت است و فقط در همين چند مدت اخير نبوده است. ما مطمئناً وقتي ايراني‌ها به نتيجه برسند که مانند کشوري عادي رفتار کنند آماده مذاکره خواهيم بود.

وي همچنين در اظهاراتي مداخله‌جويانه مدعي شد: چالش‌هايي واقعي در ايران وجود دارد که نه در اثر تحريم‌هاي اقتصادي بلکه چهل سال حکومت در آنجا به وجود آمده‌اند.

پمپئو در ادامه بر ادعاي خود افزود: آن‌ها از منابع خود به گونه‌اي استفاده کرده‌اند که رفاه کشور خودشان را تضعيف مي‌کند.

وي ادامه داد: وزير امور خارجه ضرورت امور حقوق بشري در ارتباط با دارو و غذا را مطرح کردند که اين تا زماني که ايران به ساخت موشک‌هايش ادامه دهد، و تا زماني که سعي کند افرادي را در ونزوئلا بگمارد ادامه خواهد داشت. وزير امور خارجه آمريکا ادامه داد: حکومت ايران به تلاش‌هاي توسعه‌طلبانه خود در تمام دنيا ادامه مي‌دهند. اين همان چيزي است که آمريکا به دنبال تغيير آن است. وزير خارجه سوئيس نيز در پايان اين ديدار گفت که کشورش قصد دارد ميان ايران و آمريکا ميانجيگري کند.

مايک پمپئو در حالي صحبت از مذاکره بدون پيش شرط با ايران کرده که پيش از اين 12 شرط در سال گذشته براي مذاکره با ايران تعيين کرده بود و با ايستادگي جمهوير اسلامي‌ايران اعلام کرده که بدون پيش شرط آماده مذاکره است. قبل از اين دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا نيز در ژاپن آمادگي خود را براي مذاکره با ايران اعلام کرده و گفته بود: «من واقعاً فکر مي‌کنم ايران به دنبال يک توافق است. به نظر من اين نشان‌دهنده هوشمندي آنها است و من فکر مي‌کنم احتمال تحقق اين مسئله وجود دارد.» محمد جواد ظريف، وزير خارجه ايران نيز در واکنش به اظهارات رئيس جمهوري آمريکا نوشت: «عمل و نه حرف نشان خواهد که آيا نيت واقعي دونالد ترامپ همين است.» با اينکه سوئيس به عنوان حافظ منافع ايالات متحده در ايران، قبلاً نيز ميان دو کشور ميانجيگري کرده، اما مشخص نيست که آيا پمپئو در پي دريافت کمک ويژه اي از سوئيس بيش از آن چيزي است که تاکنون براي حمايت از شهروندان آمريکايي بازداشت شده در جمهوري اسلامي‌انجام داده است.

مقام‌هاي دولت ترامپ گفته‌اند که از هرگونه تلاش براي آزادي دست کم پنج شهروند آمريکا و 2 فرد داراي مجوز اقامت دائم در اين کشور که در ايران زنداني هستند، استقبال خواهند کرد. ديدار پمپئو از سوئيس دومين مرحله از سفر دوره‌اي وي به چهار کشور اروپايي است که در آن تلاش مي‌کند به سران اين کشورها اطمينان بخشد که دولت ترامپ خواستار جنگ نيست.

پمپئو در باره ديدار از سوئيس گفت که قصد ندارد در باره چگونگي تماس با ايران گفت و گو کند و در باره علت سپري کردن سه روز در برن پايتخت سوئيس نيز افزود که به شدت به پنير و شکلات علاقه دارد. اين در حاليست که آخرين سفر وزير امور خارجه آمريکا به سوئيس به بيش از 20 سال پيش بازمي‌گردد. پمپئو روز دوشنبه از سوئيس به هلند و سپس براي پيوستن به دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در ديدار رسمي‌از بريتانيا، به لندن خواهد رفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان