تاریخ 1398/03/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
لزوم رجوع بيشتر به انديشه‌ها و سيره عملي امام خميني(ره)
   نويسنده : روح اله ساعدي

روز‌هاي پاياني رمضان‌المبارک با ايام رحلت جانگداز معمار بزرگ انقلاب حضرت امام خميني(ره) پيوند خورده است. امسال سي‌امين سالگرد ارتحال رهبر و مؤسس جمهورى اسلامى ايران امام خمينى(ره) با تقارن عيد فطر حال و هوايي ديگري دارد. سي سال از وفات امام خمينى(ره) مى‌گذرد. بزرگمردي که به تأسى از شهيد رمضان، مولاى متقيان نه از پيروزي‌ها سرمست مي‌شد و نه از تلخي‌ها مايوس، حضور حضرت حق در پندارها و رفتارهايش احساس مي‌شد. امام خميني (ره) با اراده خلل‌ناپذير و متکى بر‌ايمان توانست آخرين سال‌هاي هزاره اول را تحت تاثير خود قرار دهد و علتي بر دگرگوني‌هاي قابل توجه در بنيان‌هاي آغازين هزاره دوم باشد. ‏پير خردمند ما، آموزه‌هاى مکتب و راه‌هاى صلاح و فلاح حکومتى مبتنى بر آموزه‌هاى دينى را نيز مقابل چشم‌ها گشود، اما متاسفانه سي سال پس از رحلت آن پير فرزانه، آن انديشه‌ها، افکار و آموزه‌ها گاهي در التهاب کژانديشي‌ها و بي‌تدبيري‌ها قرار گرفته و افکار مترقي و خردمندانه‌اش تحت‌الشعاع شعارها و دعواهاي سياسي گم شده و هر کسي از ظن خود شد يار او...

چه آنها که براساس مطامع و منافع خود از ياد و نام او سود برده و مي‌برند و چه آنها که بر اساس ميزان نگرش محدود خود، انديشه‌هايش را تفسير و تحليل مي‌کنند، هر دو به يک نسبت به ارزش‌هاي والاي تفکر اين مرد بزرگ بي‌انصافي کرده‌اند. همين بي‌انصافي‌ها سبب شده تا بسيارى از ديدگاه‌هاى اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي حضرت امام(ره) در عمق پنهان بماند و فقط وجوهى از چهره انقلابي ايشان در سطح جلوه‌گر شود. اينک سي سال پس از وفات امام خميني(ره) بر انقلابيون راستين بايسته است که از شعارهاي ملال‌آور و استفاده‌هاي مسندسازانه از نام بزرگ او دوري بجويند و با استفاده از ابزارهاى روزآمد به شکلى راستين چنين الگوي برازنده‌اي را ‏در سطحى جهانى معرفى نمايند و البته اين دين بزرگي ‏بر گردن همه ماست. فراموش نکنيم که همه ما به امام خميني(ره) و بيت امام(ره) مديون و بدهکاريم.

بايد از خود پرسيد، سي سال پس از رحلت آن معمار بزرگ قرن چه کرده‌ايم؟! چه راه اشتباهي رفته‌ايم که امروز برخي‌ها از مسير و اهداف انقلاب اسلامي دور شده‌اند و مدعي سهم خود از انقلاب هستند؟!

بايد گفت متاسفانه اين‌روزها خيلي‌ها دم از انقلابي بودن و به روز بودن مي‌زنند. انقلابي بودن به معناي به روز بودن نيست. انقلابي بودن يک فرهنگي است که اگر در درون جان کسي ريشه ندوانده باشد، انقلابي نمي‌تواند باشد. لذا انقلابي‌هاي ريشه‌دار با امام(ره) بودند و امروز هيچ طلبي از انقلاب ندارند و به همين دليل متاسفانه مشاهده مي‌کنيم، همان بدهکاران آن روز انقلاب بر سر سفره انقلاب به همه چيز رسيدند. از سفرهاي خارجي تا خوشي‌هاي دنيوي به دست آوردند و از برکت انقلاب همه چيز به دستشان آمده و هنوز هم خود را طلبکار انقلاب مي‌دانند و آقازاده‌هاي آنان به دنبال سهم انقلاب هستند!

در حالي که چنين نيست و همه ما به انقلاب و امام و بيت امام(ره) بدهکاريم.

همان بدهکاران انقلاب به دنبال زدودن انقلاب و امام (ره) هستند و در واقع حذف امام(ره) برايشان مطرح است. در چنين شرايط روز کشور که امروز شاهديم، فشارهاي مختلف دشمن و در راس آن امريکا از جنبه‌هاي گوناگون سياسي، اقتصادي و اجتماعي بر ملت ايران افزايش يافته، ما بايد اصالت امام(ره) و انديشه‌ها و سيره عملي آن پير فرزانه را بيشتر در جامعه پياده کنيم، تا هم بتوانيم با مشکلات و فساد مبارزه کرده و هم کشور را در مسير پيشرفت و اميدآفريني سوق دهيم. امام(ره) سي سال پس از رحلتش آنقدر حرف‌هاي شنيدني دارد، که هر کدام آن به روز و نياز امروز جامعه جوابگوي مشکلات کشور است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان