تاریخ 1398/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
همزمان باسراسر کشور؛
فاز عملياتي بسيج ملي کنترل فشارخون از روز عيد فطردر شاهرود آغاز مي‌شود

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مشاور عالي وزير بهداشت گفت: هدف ما از برگزاري اين پويش ملي اين است که در سال آينده اعلام کنيم، تعداد قابل توجهي از افرادي که در اثر فشارخون فوت کرده يا بيمار و ناتوان شده اند، کاهش پيدا کرده و اين موضوع را به عنوان يکي از دستاوردهاي موفق حوزه سلامت معرفي کنيم.

به گزارش کارگروه اطلاع‌رساني و روابط عمومي بسيج ملي کنترل فشارخون دانشگاه علوم پزشکي شاهرود، دکتر محمداسماعيل اکبري، درخصوص بسيج ملي کنترل فشارخون، اظهار کرد: با توجه به حساسيت‌هايي که در حوزه پاسخگويي به نيازهاي عموم مردم در حوزه سلامت وجود دارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، برنامه‌هايي را در دستور کار قرار داده تا با عملياتي کردن اين برنامه‌ها، جمعيت بيشتري را هدف قرار داده و مردم از خدمات سلامت، بهره بيشتري ببرند.

وي با بيان اينکه يکي از عوامل خطري که به افزايش آمار بيماري‌هاي غيرواگير در کشور دامن مي‌زند، فشارخون بالا است، افزود: فشارخون بالا، در سال گذشته، 97 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است.

دکتر اکبري خاطرنشان کرد: اينکه گفته مي‌شود نيمي از افرادي که مبتلا به فشارخون هستند، از مشکل خود اطلاعي نداشته يا فشارخون خود را درمان و کنترل نمي‌کنند، خوب نيست. نظام سلامت ما بايد تا جايي توانمند شود که پاسخگوي اين 50 درصد نيز باشد و نتيجه اين خواهد شد که هيچ بيماري در اثر ابتلاي به فشارخون بالا فوت نخواهد کرد.

مشاور عالي وزير بهداشت با اشاره به راه‌اندازي بسيج ملي کنترل فشارخون در سراسر کشور، تصريح کرد: شرط اول براي کاهش مرگ و ميرهاي ناشي از فشارخون بالا، اين است که مردم فشارخون خود را کنترل کرده و افراد داراي فشارخون بالا شناسايي شوند. کمپين ملي کنترل فشارخون نيز به منظور آگاهي‌رساني به مردم طراحي و اجرا شده است. وي ادامه داد: تنها شناسايي، آگاهي از فشارخون و دريافت دارو کافي نيست، بلکه درمان و کنترل مستمر فشارخون نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. وگرنه راه‌اندازي اينگونه کمپين‌ها، سودي در برنخواهد داشت. چراکه بيمار شناسايي و به پزشک ارجاع داده مي‌شود و دارو هم دريافت مي‌کند، اما فشارخونش را کنترل نمي‌کند. اين حلقه مفقوده، همان خودمراقبتي است که در حوزه سلامت به خوبي تعريف نشده است و وزارت بهداشت درصدد است، اين حلقه مفقوده را احيا کند. ما بايد مراقب سلامت مردم باشيم و آنها را توانمند کنيم تا خودمراقبتي را سرلوحه زندگي شان قرار دهند.

دکتر اکبري با بيان اينکه فاز عملياتي بسيج ملي کنترل فشارخون از روز عيد فطر آغاز مي‌شود، يادآور شد: در فاز عملياتي، پايگاه‌هاي سيار کنترل فشارخون در اماکن عمومي و محل‌هاي تجمع مردم مستقر شده و مردم به راحتي مي‌توانند فشارخون خود را چک کنند. نيروهاي متخصص بهداشتي که در پايگاه‌ها به ارائه خدمت خواهند پرداخت نيز از قبل آموزش‌هاي ويژه‌اي دريافت کرده اند تا براساس همان استانداردها، عمل کنند.

مشاور عالي وزير بهداشت در پايان تاکيد کرد: هدف ما از برگزاري اين پويش ملي اين است که در سال آينده اعلام کنيم، تعداد قابل توجهي از افرادي که در اثر فشارخون فوت کرده يا بيمار و ناتوان شده اند، کاهش پيدا کرده و اين موضوع را به عنوان يکي از دستاوردهاي موفق حوزه سلامت معرفي کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان