تاریخ 1398/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
هادي خامنه‌اي:
از مردم براي اشتباهاتمان عذرخواهي کنيم
جنايات و اختلاس‌هاي اخير مايه شرمندگي است

دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام (ره) گفت: شاهديم که در اثر رشد عامل رابطه و باندبازي در تصميمات کلان جامعه و فرار از قانون که رسمي براي همه شده است، اين همه جنايات و اختلاس‌هاي رسوا رخ مي‌دهد که مايه شرمندگي است.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين سيدهادي خامنه‌اي طي سخناني در مراسم احياء شب بيست و سوم ماه رمضان در موسسه دارالزهرا گفت: در ماه رمضان در صدها جلسه قرآني که در کشور ما برگزار مي‌شود، به جاي اينکه هرشب بنشينند و با اصرار سوره‌هاي قرآن را پشت هم بخوانند تا سي جزء را تمام کنند، هرشب مي‌توانند ده آيه را با تفسير و معنايش به مردم ارائه کنند تا در پايان رمضان، سيصد آيه قرآن با تفسير و معنا در اختيار مردم قرار گرفته باشد، اما ظاهرا هرچه در اين زمينه گفته شود تاثيري ندارد.

وي با اشاره به داستان‌هابيل و قابيل در قرآن، اظهار کرد: انگيزه قتل‌هابيل توسط قابيل پذيرفته شدن قرباني يکي براي خداوند و رد شدن قرباني ديگري بوده است. پس عامل اصلي قتل نيز حسادت محسوب مي‌شود که تمام حوادث تلخ دنيا در تاريخ از همين حسادت سرچشمه مي‌گيرد.

دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام با بيان اينکه حسد روابط عاطفي ميان انسان‌ها را سست مي‌کند، تاکيد کرد: حسد عبارت است از جبران عقب ماندگي طبيعي يکي از ديگري است اما براي اينکه خودش را به ديگري برساند از راه‌هاي ميان بر استفاده مي‌کند و از اينجاست که حسد عامل قتل و جنايت مي‌شود.

خامنه‌اي با بيان اينکه ما در تاريخ گذشته و حال شاهديم که حق هزاران نفر خورده مي‌شود، اظهار کرد: کدام جنايت بالاتر از تضييع حقوق هزاران انسان شايسته و با استعداد است که ضايع کردن حقوق آنان از قتل بالاتر است؟ شايد منظور قرآن از قتل واقعي هم همين باشد که استعدادها کشته شوند و توان‌ها و ظرفيت‌هاي انسان‌ها را از آنان بگيرند و در امور مختلف رابطه بازي و باندبازي کنند که اينها عناوين آشنايي براي ماست.

وي افزود: علت اينکه در قرآن گفته شده که کشتن يک انسان مانند کشتن همه است به اين دليل است که کسي که خون بيگناهي را مي‌ريزد، آمادگي دارد تا اين عمل را بازهم تکرار کند.

دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام با بيان اينکه کشتن ناحق يک انسان در واقع هتک حرمت انسانيت است، تاکيد کرد: حق دارد جامعه تا طلبکارانه رسيدگي به اين موضوع را دنبال کند؛ چرا که هم سلب امنيت است و هم خون انسان‌هاي جاه طلب و قاتل فاقد ارزش و احترام است.

خامنه‌اي با اشاره به اينکه گمراه کردن انساني که هدايت شده است مانند اين است که او را بکشيم، تصريح کرد: تضييع حقوق انسان‌ها در واقع از تضييع حقوق يک نفر آغاز مي‌شود. پس بايد جلوي همان يک مورد را هم گرفت تا ادامه پيدا نکند و به همه انسان‌ها نرسد. عامل تضييع حق نيز غالبا حسد و اغراض جناحي و گروهي است.

دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام با تاکيد بر اينکه روي سخنم با همه گروه‌ها و جناح‌هاست و درباره يک گروه يا جناح خاص سخن نمي‌گويم، اظهار کرد: آنچه در جامعه ما اتفاق افتاده ناشي از عملکرد همه ماست. اثر طبيعي و تدريجي اين پديده تضييع حق اگر جلويش گرفته نشود بدل به يک قانون يا رسم مي‌شود.

وي افزود: وقتي يک اتفاقي مي‌افتد اثر آن تا ابد ادامه دارد. پس يک سکوت بيجا در زماني که بايد سخن گفت يا يک مداهنه کاسبکارانه يا يک عمل خودخواهانه و يک برنامه ريزي با هدف حفظ خود و باند خود، همه مي‌تواند سرنوشت يک جامعه را عوض کرد.

دبيرکل مجمع نيروهاي خط امام ادامه داد: گزينش‌هاي ظالمانه که خود موضوع گزينش، اولين مسئله‌اي بود که در جامعه ما بعد از انقلاب مطرح شد و هنوز هم مطرح است. امام راحل نيز وقتي متوجه شدند که در مسئله گزينش سوءاستفاده‌هاي بزرگي انجام گرفته و مي‌گيرد آن فرمان هشت ماده اي را صادر کردند که هنوز هم به درستي مورد توجه قرار نگرفته است.

وي با بيان اينکه همه ما در بروز حوادث امروز مقصر هستيم اظهار کرد: کسي نمي‌تواند بگويد من تاثيري در شکل‌گيري شرايط امروز نداشتم. ما همه خطاهاي بزرگ و کوچکي مرتکب شديم و بايد از مردم در برابر اشتباهاتي که داشته ايم عذرخواهي کنيم. هرچند شخصا جز نمايندگي مجلس مسئوليت مهمي نداشتم اما ترديد ندارم که در همه آن احيان دچار اشتباهاتي شده ام.

خامنه‌اي تاکيد کرد: آنهايي هم که مسئوليت‌هاي بالاتري داشته و دارند بايد نتايج را به عهده بگيرند. همه ما از هر جناحي ميل داريم جامعه را با مدل مورد پسند خودمان اداره کنيم و افراد مورد تاييد ما روي کار آيند و همه سطوح مديريت و قدرت و ثروت در اختيار ما باشد در حالي که اصلا چنين چيزي درست نيست و همه دعواها در جامعه هم سر همين مسائل است.

وي در پايان گفت: امروز شاهديم که در اثر رشد عامل رابطه و باندبازي در تصميمات کلان جامعه و فرار از قانون که رسمي براي همه شده است، اين‌ همه جنايات و اختلاس‌هاي رسوا در جامعه رخ مي‌دهد که مايه شرمندگي است و لطمه‌هاي بزرگي به جامعه اسلامي ما مي‌زند و خسارت عظيمي به اقتصاد کشور زده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان