تاریخ 1398/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهوردر جلسه هيات دولت:
مي‌توانيم در برابر تورم ايستادگي کنيم
اگر با پايبندي به تعهداتشان به ميز مذاکره بازگردند، راه به روي آنها بسته نيست

رئيس جمهور، مردم را براي حضور گسترده در مراسم روز قدس فرا خواند و با بيان اينکه ملت ايران، قدس و مظلومان تاريخ را هرگز تنها نخواهد گذاشت و در برابر ستمگران سکوت نمي‌کند، تصريح کرد: ملت ايران امسال نيز با حضور گسترده خود در راهپيمايي روز قدس، نداي حمايت از مظلومان تاريخ بويژه مردم فلسطين سر خواهند داد و اعلام مي‌کنند که تا رسيدن به پيروزي، در برابر ظالمان مي‌ايستند.

به گزارش ايسنا،‌ حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز چهارشنه و در آستانه روز قدس در جلسه هيات دولت با اشاره به اينکه ملت ايران در طول 40 سال گذشته همواره مدافع مظلومين بوده و در برابر متجاوزين ايستادگي کرده است، گفت: فلسطين و قدس يک اسم رمز براي مقاومت همه مسلمان‌ها و اسرائيل يک اسم رمز براي متجاوزين دنياست که مي‌خواهند به مردم مسلمان ظلم کنند.

رئيس جمهور افزود: ملت ايران هميشه به ساير ملت‌ها کمک کرده به گونه‌اي که در سوريه، فلسطين، لبنان، عراق، افغانستان و يمن به ملت‌هاي مظلوم کمک کرده‌ايم.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه ملت‌هاي مظلوم يمن و فلسطين در اين ايام ماه مبارک رمضان روزهاي سختي را سپري کردند، اظهار داشت: ملت‌هاي مظلوم يمن و فلسطين ملتهايي مقاوم بوده و از متجاوزان هراسي ندارند و با فداکاري، ايثار، ايستادگي و قدرت خود، دشمنان را مجبور به عقب‌نشيني مي‌کنند.

رئيس جمهور ادامه داد: روزگاري مردم فلسطين براي دفاع از خود تنها يک سنگ در اختيار داشتند، اما امروز با تلاش و فداکاري و صنعت داخلي خود ابزاري در اختيار دارند که به اسرائيلي‌ها پاسخ دندان‌شکن مي‌دهند و امروز ديگر موشک جواب موشک است؛ به طوري که پس از 48 ساعت صهيونيست‌ها ناچار به عقب‌نشيني شده و گنبد آهنين آنها در برابر موشکهاي رزمندگان فلسطيني تاب نياورد.

روحاني خاطر نشان کرد: اگر چه اين ملت‌ها، ملت‌هايي مقاوم، بزرگ و ايثارگر هستند، اما از سوي ديگر جنايت‌هاي قدرت‌هاي بزرگ نيز در حال افزايش است و آنها در حال ارسال سلاح‌هاي مدرن به منطقه و زير بمباران قرار دادن مردم مظلوم يمن و فلسطين هستند.

رئيس جمهور با بيان اينکه «انقلاب اسلامي ايران و امام راحل درس‌هاي فراواني را براي ما به دنبال داشت و روزهاي مهمي را به نفع جهانيان و دنياي اسلام ترسيم کرد که نمونه آن هفته وحدت در راستاي اتحاد و وحدت مسلمانان و روز جهاني قدس است»، گفت: همه ملت‌هاي مسلمان بويژه ملت ايران، عراق، سوريه و لبنان و ديگر کشورهاي اسلامي اين روز را گرامي مي‌دارند.

روحاني تأکيد کرد: شعار روز قدس بسيار حائز اهميت است و معناي آن اين است که ما قدس و مظلومان تاريخ را هرگز فراموش نکرده و تنها نمي‌گذاريم و در برابر ستمگران سکوت نخواهيم کرد.

رئيس جمهور اظهار داشت: قدس سرزميني مقدس براي همه خداپرستان و موحدان عالم و پيروان اديان اعم از مسلمانان، مسيحيان و يهوديان است و در گذشته همه اين اقوام در فلسطين در کنار هم زندگي مي‌کردند.

روحاني با اشاره به اينکه ملت مظلوم فلسطين 71 سال است که از سرزمين مقدس خود آواره شده اند، اظهار داشت: 3 الي 4 نسل از مردم فلسطين امنيت، آزادي و آرامش نداشته اند و خانه‌هاي اجدادي آنها اشغال و تخريب شده و به دست اشغالگران افتاده و در اردوگاه‌ها زندگي کرده‌اند و يا آواره ديگر
کشورها شده اند.

رئيس جمهور افزود: نمي‌شود ملتي بزرگ را اينچنين آواره کرد و ديگر مسلمانان به عنوان برادران آنها ساکت باشند.

روحاني با بيان اينکه امسال شرايط در روز جهاني قدس با همه سال‌ها متفاوت است، گفت: دشمنان فلسطين و قدس در طول يکسال گذشته تلاش کردند که حرمت قدس را زيرپا بگذارند و شهر بيت‌المقدس را به عنوان پايتخت متجاوزين اعلام کرده و سفارت خود را به آنجا منتقل کنند.

رئيس جمهور با بيان اينکه امروز سخن از معامله قرن که واقعيت آن ورشکستگي قرن براي مطرح کنندگان آن است به ميان آمده، افزود: امروز توطئه تنها عليه ملت فلسطين نيست، بلکه توطئه عليه منطقه شکل مي‌گيرد.

روحاني ادامه داد: ملت ايران همه ساله و در هر شرايطي با زبان روزه در روز قدس به خيابان‌ها آمدند و نداي حمايت خود از ملت فلسطين و قدس مظلوم و شريف را اعلام کرده و راهي که امام راحل ترسيم کرده را با عظمت و با پرچم اسلامي در اهتزاز نگه داشته‌اند و امسال نيز باشکوهتر از سالهاي گذشته در اين مراسم شرکت خواهند کرد.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: امروز با استعانت از خدا، روح پاک و منطق و ايستادگي، مي‌توانيم از مشکلات و معضلاتي که مردم با آن مواجه هستند، عبور کنيم.

روحاني با اشاره به اينکه بخاطر جنايتي که دشمنان عليه ملت ايران روا داشته‌اند، ماه رمضان امسال براي بسياري از مردم با سختي گذشت، گفت: تأمين نيازهاي مردم با سادگي به انجام نرسيد.

روحاني با بيان اينکه «سخن‌هاي بسياري از سوي آنها بيان مي‌شود و فراز و نشيب در سخنان آنها زياد بوده و استقامت مردم آنها را وادار کرده که گاهي سخنان متناقضي بيان کنند»، گفت: معيار براي ما کلام نيست، بلکه عمل آنها است؛ هر زمان آنها دست از ظلم نسبت به ملت ايران برداشته و تحريم‌هاي ظالمانه را کنار گذاشته و در برابر تعهدات خود پايبند بوده و به ميز مذاکره‌اي که خودشان ترک کردند و برهم زدند، بازگشتند، راه به روي آنها بسته نيست.

رئيس جمهور تصريح کرد: خدا را سپاسگزاريم که عليرغم فشار و سختي و مشکلاتي که هر روز به واسطه افزايش فشار دشمنان بيشتر مي‌شود، فعالان اقتصادي و مسئولان اجرايي کشور، قدم‌هاي مثبتي در عرصه‌هاي گوناگون برداشتند.

روحاني ادامه داد: اگر چه هنوز مردم در فشار شديدي زندگي مي‌کنند، اما آمار تورم ماهانه در ارديبهشت کاهش محسوسي را نسبت به فروردين نشان مي‌دهد و اين به معناي آن است که مي‌توانيم در برابر تورم ايستادگي کنيم و اگر همه اعم از فعالان اقتصادي، خصوصي، دولتي، قواي سه‌گانه، نيروهاي مسلح و مردم دست به دست هم بدهيم و در کنار هم باشيم، مي‌توانيم آثار تحريم را کاهش داده و مشکلات زندگي مردم را کم کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان