تاریخ 1398/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سخناني که بر رنج مردم مي‌افزايد
   نويسنده : علي‌اکبر مختاري

اين روزها که فشار ناشي از تحريم و بحران اقتصادي سفره‌هاي مردم را کوچک‌تر کرده است و مشکلات معيشتي روز به روز مردم را غمگين و رنجور ساخته است، انتظار اين است که در اين شرايط سخت مسئولان با پرداختن به ريشه مشکلات و اجراي دستورالعمل‌هاي هوشمند و سريع، بخشي از آلام و رنج مردم را کاهش دهند. ولي گفتاردرماني و سخنان بي‌قاعده و خارج از موضوع حاکمان بر رنج و سختي مردم سياست‌زده و مهجور مي‌افزايد. در روزهاي اخير آقاي روحاني در جمع اصحاب رسانه گفته‌اند شخصا هنگام تردد در شهرها از درون خودرو با نظر به چهره افراد شرايط را نظرسنجي مي‌کنند و از رنج و غم مردم آگاه‌اند و از رسانه‌ها گلايه دارند که به جاي پرداختن به قيمت کالاها و اقلام مصرفي به خدمت‌رساني دولت در تامين برق و گاز در روستاها متمرکز شوند. سخناني که اين روزها با واکنش طنز بسياري از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌هاي اجتماعي روبه‌رو شده است. سوال اينجاست که واقعا درد و رنج مردم چيست؟ حاکمان و دولتمردان چه ميزان از فشار و سختي مردم آگاه‌اند و چگونه مي‌توانند از رنج و درد مردم بکاهند.

در اين چند سالي که کشور ما با تحريم‌هاي سخت روبرو بوده است، همگان به اين موضوع پي برده‌اند که دولتي بزرگ و پرخرج داريم و حيات و ممات ما به فروش نفت و کسب درآمد ناشي از آن وابسته است و از سويي همه ملت و دولت بايد تاوان تصميمات و سياست‌هايي که در موضوعات کلان دفاعي و نظامي توسط حاکميت گرفته مي‌شود را در اقتصاد و زندگي روزمره خود بپردازند و بيشترين فشار بر روي قشر پايين و مزد بگير جامعه است. در موضوع تحريم‌ها نيز مشخصا عامل اصلي خارجي بوده و تاثير نيروي داخلي يعني دولت‌ها به نسبت يکسان است. همه مردم کوچه و بازار شرايط را درک مي‌کنند ولي انتظار مردم اين است رئيس جمهوري که دو دوره با راي مردم انتخاب شده است اگر چه تلاش لازم را براي اجراي معاهده برجام و تقليل فشارها کرده است ولي نهايت همدلي و صداقت را در گفتار با مردم و رسانه‌ها داشته باشد و چنانچه در سياست خارجي در يک جبر و پديده ماجراجويي چون ترامپ گرفتار آمده است و چاره‌اي جز اتحاد و همکاري همگان در گذار از روزهاي سخت نيست ولي نبايد نمک به زخم مردم بپاشند و به گفتار درماني بپردازند.

حداقل اموري که از رنج مردم مي‌کاهد و شايسته است دولتمردان در اين ايام سخت انجام دهند ارايه گزارش عملکرد دولت در اموري چون مديريت، کنترل و تلاش در سامان‌دهي شبکه توزيع کالاهاي اساسي، رفع تبعيض و اجراي عدالت، توزيع يکسان فرصت‌ها و امتيازات و مبارزه با رانت خواري، کاستن هزينه‌هاي سرسام‌آور تشريفاتي و نزديک کردن دخل و خرج خود با مردم است. يکي از مواردي که بر رنج مردم مي‌افزايد افشاي فسادهاي مالي و رانت‌خواري نزديکان دولت است، اگر دولتمردان واقعا به کاهش درد و رنج مردم اعتقاد دارند ابتدا بايد با شبکه‌هاي هزار فاميل در حاکميت و مفسده‌هاي مالي نزديکان کابينه دولت بشدت برخورد شود و وزيران مرتبط استعفا دهند. در صورتي که اينک با افشاي مفاسد نه تنها کسي از مردم عذرخواهي نمي‌کند و وزيري استعفا نمي‌دهد بلکه انتصابات و مسئوليت‌ها در دايره تعدادي افراد سالخورده بسته شده است و وزير استيضاح شده مجددا به جايگاه سخنگوي دولت منصوب مي‌شود.

موضوع ديگر اينکه در اين شرايط سخت تبليغ و تاکيد بر عملکرد عمراني دولت از نظر رواني دردي از مردم دوا نخواهد کرد بلکه وظيفه ذاتي و عادي دولت را نشان مي‌دهد که با اجراي طرح ها به وظيفه قانوني خود عمل مي‌کند. برجسته کردن خدماتي که بابت آن منابع و رديف بودجه مشخص شده است و موجوديت و هويت بخشي از نهادهاي دولتي به آن گره خورده است نياز به هياهو ندارد.

بنابراين براي کاهش رنج مردم و گذر از شرايط نامطلوب کنوني ابتدا اصلاح ساختارهاي سياسي و اقتصادي که داراي آسيب‌هاي بنيادي‌اند ضروري و حياتي است. سپس با توجه وضعيت اضطرار انتظار حداقلي اين است دولتمردان به دور از منافع گروهي و شخصي از سخناني که شانيت ندارد و مردم را در اين اوضاع بحراني عصباني مي‌کند، پرهيز کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان