تاریخ 1398/03/05 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وقايع اتفاقيه روزگذر!
   نويسنده : فرهنگ شکوهي

وقايع اتفاقيه لحظه شمار را بايد امروز نوشت که براي هر چيز و موردي به طور وضوح در برابر چشمانت خودنمائي مي‌کند و مي‌تواني آن را ببيني ! از گراني که بايد گذشت و آن را در رديف اتفاقات معمول روزمره پنداشت در زمان خريد با اجناسي مواجه مي‌شوي که دود و آتش يکجا از کله ات به آسمان مي‌پرد و با حيرت و ناباوري با هندوانه و تون گوشتي و رب و ديگر مواد پيش پا افتاده مصرف روز مواجه مي‌شوي که کمترين اعتنائي بدان‌ها نداشتي !

اين تفاوت قيمت‌ها از کجا آب مي‌خورد و چه افراد و يا چه کساني مسبب اين بي‌نظمي و اخلال و اغتشاش در امور حياتي و معيشتي مردم هستند که اينگونه اوضاع و احوال و وضع طبيعي و عادي بازار و زندگي مردم را به هم مي‌ريزند با قيمت گران گوشت و مرغ نبود روغن، کم شدن ناگهاني بعضي مواد پيش پا افتاده چون ماکاروني و شکر و برنج و اقلام ديگر مورد نياز خانواده به ويژه خانوار عائله‌مند و در عين حال مؤمن و معتقد به مباني ديني و شرعي که مي‌خواهند روزه بگيرند و بدهکار امور شرعيه خود نباشند چگونه مي‌توانند خود و افراد خانواده را اداره کنند و بين خرج و دخل خود توازني برقرار نمايند.

اين بنده به کرات ديده و مشاهده کرده است که فردي يا خانم خانه‌داري به جاي خريد پياز و سيب زميني مصرفي خود و حداقل براي يک هفته که بخرد يک کيلو از هر کدام بسنده مي‌کرد و همين خانواده و اغلب ما بر حسب عادت مألوف گذشته که همواره در اول فصل پياز و سيب زميني و برنج و حبوبات خود را به صورت يکجا و اغلب با گوني مي‌خريديم و خانه انباشته از مواد خوراکي بود حاليه 2 بوته پياز و سه عدد سيب زميني و به جاي خريد شانه‌اي تخم مرغ قدرت خريد بيش از سه چهار تخم مرغ را ندارد و مواجه با چنين جنگ و نبرد اقتصادي است.

بارها ديده‌ام که فردي هندوانه‌اي نه چندان درشت و پروزن را در کفه ترازوي فروشنده و مغازه دار گذاشته وقتي فروشنده قيمت هندوانه را در حد 28000 هزار تومان و بالاتر اعلام کرده است، مشتري طالب هندوانه از خريد و بردن آن امتناع نموده عذرخواهي کرده است ! نظير چنين صحنه‌ها که صوري ساختگي نيست خيلي زياد و به وفور قابل ملاحظه و در معرض ديد است.

ضمن اينکه عبادت و به ويژه روزه يک رياضت و آزمايش است لکن يک مومن بايد داراي آرامش روحي بوده مشکلات معيشتي ارتباط معنوي او را قطع نکند و با آرامش خيال و فارغ از هر فکر و دغدغه با خالق خود در ارتباط و هرگز افکارش مغشوش و شکمش خالي از نعمات الهي نباشد.

به محض نبود ارقامي از کالا در بازار که به طور ناگهاني از دسترس مردم به لحاظ گران کردن وارد انبارها و به دور از ديد و دسترس مردم قرار مي‌گيرد بلافاصله جلسات متعدد و نشست‌هاي خيلي جدي تشکيل و با بيان علت‌العلل اين کمبود و نارسائي از گوشه و کنار و از هر رسانه و وسيله اطلاع‌رساني اعلام مي‌شود که به وضع رسيدگي شده به زودي عرضه آن جنس و کالا آغاز شده، همان قيمت متعارف را خواهد داشت.

اصولاً براي هر کار و اجرا و انجام هر برنامه‌اي بايد قبلاً و ابتدا پيش‌بيني‌هاي لازم را به عمل آورده مقدمات آن را فراهم و حتي موارد ديگر و ساير جوانب از ياد رفته آن را هم لحاظ کرد که متأسفانه ما تا به حال اصولي و منطقي عمل نکرده در هر کار و برنامه و موردي مواجه با چنين اشکالات و گرفتاري‌ها و آزار و اذيت مردم خود هستيم و چرا از چنين ضعف و غفلت‌ها تجربيات لازم و راه کار اصولي آن را به دست نمي‌آوريم و هواره اندر خم اشتباهات خود هستيم چه مطالب و مقالاتي که باز هم مي‌توان نوشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان