تاریخ 1398/03/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دستمزد سرمربي بلژيکي چگونهبراي فدراسيون جبران مي‌شود؟
ويلموتس و همه پول‌هايي که به ما برمي‌گرداند

سرويس ورزشي:

سرمربي تيم ملي قرار است به ازاي هر سال 1. 2 ميليون دلار دريافت کند.

مارک ويلموتس را حالا ديگر مي‌توانيم سرمربي تيم ملي بدانيم. سرمربي‌اي جوان و بلژيکي که قطعا کار سختي براي جانشيني کارلوس کي‌روش خواهد داشت. مربي‌اي که 8 سال روي نيمکت تيم ملي نشست و بالا و پايين‌هاي زيادي را تجربه کرد.

ويلموتس که در نهايت و پس از مذاکره نهايي با مهدي تاج در بلژيک قبول کرده روي نيمکت تيم ملي بنشيند، براي هر سال حضورش در ايران حدود يک ميليون و دويست هزار دلار خواهد گرفت. اين رقم البته در بعضي محافل يک ميليون و سيصد هزار دلار هم اعلام شده و از آنجايي که قرارداد اين مربي سه سال است و با توجه به نرخ بالاي ارز در ايران، ويلموتس بلژيکي براي سه سال بالغ بر چند ده ميليارد تومان از فدراسيون فوتبال کشورمان دريافتي خواهد داشت. رقمي که خيلي‌ها معتقدند با توجه به شرايط بر اقتصاد کشور و اوضاع نسبتا بحراني آن، رقمي زياد و غيرضروري است.

نکته اما اينجاست که ويلموتس اگر بتواند با دست فرمان کي‌روش کارش را در تيم ملي انجام دهد، قطعا مي‌تواند به همان اندازه که براي فوتبال ايران هزينه مي‌تراشد، درآمد‌زايي هم بکند.

در زمان کي‌روش هم مسئله قرارداد او و تامين منابع مالي براي پرداخت آن يکي از مهم‌ترين مسائل فدراسيون بود. با اين حال نتايجي که کي‌روش با تيم ملي مي‌گرفت، خيلي از مشکلات مالي را پوشش مي‌داد.

صعود متوالي به دو دوره رقابت‌هاي جام جهاني 2014 و 2018 و کسب يک برد مقابل مراکش و همچنين حضور در دو جام ملت‌ها و پيش روي تا نيمه نهايي سال 2019 فدراسيون فوتبال را با پاداش‌هاي مالي فراوان و درآمدزايي گسترده از قبل نتايج تيم ملي مواجه کرد. پول‌هايي که فيفا و اي‌اف‌سي به حساب فدراسيون فوتبال واريز کردند، عملا به منبعي براي پرداخت دستمزدهاي خود کارلوس کي‌روش تبديل شد و باعث شد فدراسيون بتواند از اين طريق بخش قابل توجهي از مطالبات اين مربي معمولا ناراضي را پرداخت کند.

به نظر ويلموتس هم براي احياي مطالباتش از فدراسيون در آينده نه چندان دور، چاره‌اي جز نتيجه‌گيري ندارد. او اگر بتواند تيم ملي را به جام‌جهاني 2022 ببرد و در اين رقابت‌ها هم عملکرد مثبتي از خود به جاي بگذارد و همچنين در جام ملت‌هاي 2023 بر فرض ايران را به مقام قهرماني برساند، مي‌تواند بخش قابل توجهي از مبلغ قرارداد خود را از طريق پاداش‌هايي که فدراسيون دريافت مي‌کند، وصول کند و اين بدان معناست که به طور کلي اگر براي مربيان خارجي هزينه زيادي شود، آن‌ها در صورت گرفتن نتايج خوب مي‌توانند آورده زيادي براي فوتبال ما داشته باشند که اين قطعا اتفاق مثبتي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان