تاریخ 1398/03/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ژاوي: فکر نمي‌کردم فوتبالم در ايران و مقابل پرسپوليس به پايان برسد
ليورپول قهرمان اروپاست

سرويس ورزشي:

ژاوي هرناندز، اسطوره فوتبال اسپانيا مهمان برنامه فوتبال 120 و عادل فردوسي‌پور بود. او در بخشي از حرف‌هايش گفت: چند باري که به ايران آمده‌ام، خيلي خوشحال شدم چون احترام زيادي از سمت مردم ايران ديدم و اين براي من باقي مي‌ماند. نه فقط از فوتبال ايران، که از کل دنيا و براي همين خيلي خوشحالم.

ژاوي در ايران از فوتبال خداحافظي کرد. او در آخرين ديدار حرفه‌اي خود به تهران آمد و مقابل پرسپوليس به ميدان رفت. اگرچه السد با حضور او شکست خورد اما از گروهش صعود کرد و ژاوي هم در ايران از فوتبال خداحافظي کرد. او روزي که به ايران آمد به دعوت عادل فردوسي‌پور مهمان برنامه «فوتبال 120» بود و به سوالات عادل پاسح‌هاي جالبي داد. در ادامه بخشي از مصاحبه او را مي‌خوانيد.

ژاوي درباره ديدار مقابل پرسپوليس گفت: «راستش هيچ وقت فکر نمي‌کردم که دوران بازيگري‌ام را در زمين پرسپوليس و در ايران به پايان برسانم. اگر پنج سال پيش اين موضوع را به من مي‌گفتند، باور نمي‌کردم ولي خب شرايط اين گونه پيش رفت؛ آخرين بازي ليگ قهرمانان آسيا و قرعه براي من و آمدن به اينجا و بازي جلوي پرسپوليس. مثل هميشه آمدن به ايران لذت‌بخش بود چون مردم خيلي به من محبت نشان دادند. خيلي‌هايشان طرفدار بارسلونا هستند و خيلي به من احترام گذاشتند. امروز هم در ورزشگاه چند هديه به من دادند و خيلي از اين موضوع خوشحالم. چند باري که به ايران آمده‌ام، خيلي خوشحال شدم چون احترام زيادي از سمت مردم ديدم و اين براي من باقي مي‌ماند. نه فقط از فوتبال ايران که از کل دنيا و براي همين خيلي خوشحالم. »

او در ادامه به فرم ايده‌آلش در السد اشاره کرد: «اين حقيقت دارد که مي‌توانستم يک يا دو فصل بيشتر بازي کنم ولي حس مي‌کنم زمانش فرا رسيده است؛ از نظر ذهني و جسمي احساس خستگي مي‌کنم. براي سال بعد هم هدفم روي آغاز مسير مربي‌گري است که خيلي نسبت به آن هيجان و شوق دارم. تيم مربيگري‌ام را حتي آماده کرده‌ام و دارم شرايط را براي سال بعد آماده مي‌کنم و به نظرم وقت خداحافظي بود. 39 سال دارم و مصدوميت‌هاي زياد گريبان‌گيرم نشدند؛ درست است مي‌توانستم يک سال ديگر ادامه بدهم ولي به نظرم وقتش بود که بازي را کنار بگذارم. »

وقتي عادل از تلخ‌ترين روزهاي فوتبالي ژاوي پرسيد، او گفت: «به نظرم ابتداي کار يک بازه زماني 4 تا 5 ساله بود که هيچ جامي را با بارسا به دست نمي‌آورديم. يک دوره ابهام نسبت به خيلي از بازيکنان پيش آمد. يکي از کساني که در مورد شايستگي‌اش ابهام به وجود آمد، خود من بودم. اين که شخصيت کافي و مناسب براي بازي در بارسلونا را ندارم و نمي‌توانم ادامه بدهم. انتقادات خيلي زيادي بود ولي در نهايت به خودم اعتماد کردم. از لحاظ ذهني خيلي قوي شدم و بالاخره توانستم شرايط را برگردانم. به نظرم آن سختي‌ها که ابتداي کار کشيدم براي پيشرفت‌ها و موفقيت‌هاي آينده‌ام خوب بود.»

عادل در ادامه او را با فيلم کازابلانکا مقايسه کرد: «ممنونم. واقعا براي من خيلي لذت‌بخش است که نه فقط در اسپانيا بلکه در سطح جهان و کشورهاي خيلي زيادي اين همه تعريف و تمجيد مي‌شنوم. من يک پاسور بودم و خودم به تنهايي هيچي نبودم. فقط عضوي از تيم و بازي هم تيمي‌هايم بودم. هميشه انجام بازي‌هاي گروهي را خيلي مي‌پسنديدم و به فوتبال جمعي بهاي بيشتري نسبت به بازي فردي مي‌دادم. به نظرم فوتبال اين است. هدف من در کوتاه مدت سرمربيگري است. فوتبال را دوست دارم و انگيزه و اشتياق من است. شانس داشتن مربي‌هاي بزرگي را داشته‌ام و همگي‌شان براي من الگو هستند. به نظرم اطلاعات خيلي زيادي در ذهنم دارم و البته يک ايده کاملا مشخص براي بازي و به انتقال اين ايده‌ها از سال آينده به بازيکنانم فکر مي‌کنم. هدف‌گذاري براي شروع از قطر و ادامه کار در السد است. بعدش بايد منتظر آينده باشيم ولي براي آغاز کارم به عنوان سرمربي انگيزه خيلي زيادي دارم. »

وقتي فردوسي‌پور در ادامه به هواداران زياد بارسلونا در ايران و بازگشت ليورپول مقابل آن‌ها اشاره کرد، ژاوي پاسخ داد: «به نظر من ليورپول مالک بازي بود و اين مشکل بزرگ بارسلونا در بازي مقابل اين تيم بود. بارسا هر زماني که مالک و مسلط روي بازي بوده ليگ قهرمانان و بازي‌هاي مهمي از مرحله حذفي ليگ قهرمانان را برده است. ولي در اين بازي حذفي اين بار ليورپول مالک بازي بود و به نظرم اين اولين و مهم‌ترين مشکل بارسا بود. دليل باخت مقابل ليورپول، نداشتن تسلط کامل و مالکيت بازي بود. به نظرم والورده مربي بسيار خوبي است. او سال قبل لاليگا و کوپا دل ري را برد و امسال هم لاليگا را برده و يک هفته به فينال کوپا مانده. به نظرم کارش را دارد خيلي خوب انجام مي‌دهد. به باشگاه و تصميم گيرنده‌ها بستگي دارد ولي به نظر من او يک مربي خوب براي بارسا است. »

عادل در ادامه به هواداري‌اش از ليورپول اشاره کرد، ژاوي با خنده گفت: «حالا اميدوارم که ليورپول قهرمان اروپا بشود. اين حس را دارم و به نظرم قهرمان اروپا مي‌شود. سال قبل بدشانسي آوردند. مصدوميت صلاح، اشتباهات کاريوس. در فينال خيلي بدشانس بودند ولي به نظرم امسال فينال براي ليورپول است. » او درباره فوتبال در ايران گفت: «در قطر هم علاقه به فوتبال هست ولي واقعيت اين است که جوي که اينجا وجود دارد فوق‌العاده است. به نظرم يکي از بهترين جوهايي که در تمام دوران بازيگري‌ام ديده‌ام. شور و علاقه هواداران ايراني نسيت به فوتبال در بازي‌هايي که مقابل پرسپوليس و استقلال در ورزشگاه آزادي انجام دادم واقعا باورنکردني بود. اتمسفر ورزشگاه کشنده است و جو فوق‌العاده‌اي از فوتبال وجود دارد. واقعا فوق‌العاده و ديدني. »


نسخه چاپي ارسال به دوستان