تاریخ 1398/03/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ظريف در واکنش به توهين رئيس جمهوري آمريکا:
ترامپ نه تاريخ مي‌داند و نه مردم ايران را مي‌شناسد

وزير امور خارجه کشورمان درباره اظهارات سخيف دونالد ترامپ که ملت ايران را تروريست خطاب کرده است، گفت: آقاي ترامپ با اظهارات خودش نشان داده اولاً تاريخ نمي‌داند و ثانياً مردم ايران را نمي‌شناسد و ثالثاً ثابت کرده است که ادعاهاي او و همکارانش در حمايت از مردم ايران چقدر دروغ است.

به گزارش ايسنا، «محمد جواد ظريف» در حاشيه سفرش به اسلام‌آباد و ديدار با مقامات مختلف سياسي و نظامي اين کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما در اين ديدارها درباره اقدامات آمريکا عليه ايران و جنگ اقتصادي و تلاش آن براي ايجاد فشار اقتصادي که در واقع تروريسم اقتصادي است صحبت کرديم و اين‌که چگونه کشورها بايد در برابر زياده‌طلبي‌ها و قلدري آمريکا ايستادگي کنند.

وي هم‌چنين گفت که در اين ديدارها، درباره ضرورت همکاري کشورهاي اسلامي در مقابله با طرح‌هايي که ايالات متحده آمريکا و رژيم صهيونيستي براي منطقه و فلسطين دارند از جمله طرح «معامله قرن» که تلاشي براي نابودي آرمان فلسطين است صحبت کرديم.

وزير امور خارجه کشورمان درباره مواضع رهبران سياسي و نظامي پاکستان نسبت به تحولات منطقه‌اي تصريح کرد: پاکستان دوست و همسايه ماست. ملاحظاتي درباره روابطش با ساير کشورها در منطقه وجود دارد اما خوشحاليم که دولت پاکستان کاملاً ديدگاه‌هاي ايران را درک مي‌کند و فشار آمريکا بر ايران را غيرقابل قبول مي‌داند.

ظريف درباره اظهارات سخيف دونالد ترامپ که ملت ايران را تروريست خطاب کرده است، گفت: آقاي ترامپ با اظهارات خودش نشان داده اولاً تاريخ نمي‌داند و ثانياً مردم ايران را نمي‌شناسد و ثالثاً ثابت کرده است که ادعاهايش و همکارانش در حمايت از مردم ايران چقدر دروغ است. چند روز قبل اعلام کرد که پايان ايران خواهد بود که ايران پايان او را خواهد ديد اما او هيچ‌گاه پايان ايران را نخواهد ديد. ايران هزاران سال بوده و خواهد بود و يک کشور تازه به دوران رسيده نمي‌تواند اين گونه درباره ايران صحبت کند. اين مساله نشان مي‌دهد ترامپ حتي در ظاهرسازي نمي‌تواند خوب عمل کند و نيات واقعي و دروني خود را درباره مردم ايران بروز مي دهد.

وي ادامه داد: او بارها مردم ايران را با لقبي که فقط برازنده خودش است يعني «تروريسم» هست متهم کرده است. او اعلام کرده که عليه مردم ايران جنگ اقتصادي مي‌کند و اين جنگ يعني ترور و تلاش براي تهديد يک ديدگاه سياسي از طريف فشار اقتصادي و جلوگيري از فروش غذا و دارو و مواد اوليه آن هم برخلاف دستور ديوان بين‌المللي دادگستري. اگر کسي تروريست است شخص ترامپ است نه جمهوري اسلامي ايران که همواره در منطقه در صف اول مبارزه با تروريسم بوده است و حمايت ما از مردم عراق و سوريه توسط مردم اين کشورها بارها مورد قدرداني قرار گرفته و اين مساله‌اي است که همه به آن اذعان دارند.

توهين ترامپ به ملت ايران

رئيس‌جمهوري آمريکا روز پنج‌شنبه درباره اعزام نيروهاي بيشتر به خاورميانه که بخشي از جنگ رواني به راه افتاده از سوي آمريکا در منطقه است به جمعي از خبرنگاران در کاخ سفيد، گفت: من فکر نمي‌کنم به آن احتياجي پيدا کنيم؛ واقعاً فکر نمي‌کنم. در صورت لزوم به هر تعداد که لازم باشد در آن‌جا خواهيم بود. دونالد ترامپ در اظهاراتي خصمانه با ياد کردن از ملت ايران به عنوان «ملت ترور» گفت که اين را تحمل نخواهيم کرد.

وي مدعي شد: «من در بسياري از نشست‌ها بوده‌ام که هر مشکلي در خاورميانه و شايد فراتر از آن، از سوي ايران ايجاد شده است.»

رئيس جمهوري آمريکا بدون ارائه جزئياتي موثق اين ادعا را عليه ايران مطرح کرد که « چهارده حمله انجام شده که آن‌ها پشت هر حمله بوده‌اند.»

واکنش نماينده ايران در سازمان ملل

نماينده ايران در سازمان ملل در واکنش به اين اظهارات رئيس جمهور آمريکا گفت: حرف‌هاي متناقض رئيس‌جمهور آمريکا درباره ايران، نشانه روشني از خصومت بي حد و حصر وي نسبت به ايران و ملت بزرگ ايران است.

«مجيد تخت روانچي» ادامه داد: اين مواضع براي ما ناآشنا نيست زيرا آن را در ادامه تحريم‌هاي ظالمانه آمريکا قابل تفسير مي‌دانيم که آن هم نمونه بارز ديگري از خصومت با ملت ايران است.

وي گفت: اين سخنان سخيف بيش از هر چيز نمايانگر بي‌اطلاعي از تاريخ چند هزار ساله ايران و عدم شناخت نسبت به مردم ايران است. ايران بزرگ‌ترين قرباني و در عين حال قدرتمندترين دشمن تروريسم در منطقه بوده و هست و نابودي داعش و ديگر گروه‌هاي تروريستي مشابه در سال‌هاي اخير جزو آخرين اقدامات ايران در اين زمينه بوده است که آقاي ترامپ در جريان فعاليت‌هاي انتخاباتي خود به مبارزه ايران با داعش اذعان کرده بود.

تخت روانچي خاطرنشان کرد: اصرار آقاي ترامپ به استفاده از ادبيات توهين‌آميز عليه ملت ايران عزم مردم ما را در مقاومت عليه سياست فشار و ارعاب دو چندان مي‌کند.دولت آمريکا به تازگي با دنباله‌روي از سياست‌هاي آتش افروزانه گروه ب شروع به ايجاد جنگ رواني در منطقه کرده است. نمونه‌اي از آن بزرگنمايي روال اعزام برخي ادوات جنگي و نظاميان آمريکايي به منطقه خاورميانه است که کابينه ترامپ در چند وقت اخير با اظهارات ضد و نقيض درباره اين موضوع به تنش در خاورميانه دامن زده است.

وزير دفاع پيشين آمريکا نيز در گفت‌وگو با شبکه ام‌اس‌ان‌بي‌سي درباره اظهارات ضد و نقيض دونالد ترامپ درباره ايران در چند مدت اخير گفت: من سخت تلاش مي‌کنم تا سياست خارجي اين دولت [دولت دونالد ترامپ] را بفهمم. و نمي‌توانم. هيچ استراتژي وجود ندارد. فقط رئيس جمهوري وجود دارد که پيام توييتري مي‌فرستند، زورگويي کرده و بدون هيچ استراتژي جامعي درباره نحوه سروکار داشتن با اين نقاط حساس دنيا، هر چه دلش خواست مي‌گويد.

وي در ادامه درباره عملکرد اشتباه دونالد ترامپ درباره ايران مطرح کرد: اين رئيس جمهور سعي دارد همه چيز را به هم بريزد و بعد فکر کند که چه کاري از دستش بر مي‌آيد. اين کار را در مورد ايران هم انجام داد. او توافق هسته‌اي را لغو کرد و نمي‌دانست که بايد چه کار کنيم. تنها کاري که مي‌شود کرد تا از جنگ جلوگيري شود، مذاکره است. او بايد با متحدانمان در اين زمينه همکاري کند تا به ميز مذاکره بازگرديم چراکه آن‌ها در برخلاف آمريکا در نزد ايران اعتباري دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان