تاریخ 1398/02/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
به عمل کار برآيد...
   نويسنده : غلامرضا قدس

نشست شنبه شب که با حضور جمعي از سياسيون کشور و آقاي رئيس جمهور برگزار شد، رئيس جمهور در پاسخ به يکي از اصولگرايان که شرايط امروز کشور را با جنگ تحميلي مقايسه و تاکيد کردند که شرايط قاعدتا بدتر از جنگ نيست، گفتند ؛ اکنون شرايط کشور از شرايط جنگ بسيار سخت‌تر است زيرا کشورمان در زمان جنگ هرگز اين طور نبود که نتواند نفت صادر کند، يا نتوانيم کالايي را بخريم يا با بانک‌هاي جهاني ارتباط نداشته باشيم، لذا به غير از خريد اسلحه باقي امور در ايران جاري بود، اما امروز ما ارتباطات بانکي نداريم و شرايط فروش نفتي بسيار سختي داريم، بنابراين اگر واقع‌بينانه نگاه کنيم شرايط کشور از دوران جنگ و حتي تحريم‌هاي گذشته سازمان ملل سخت‌تر شده است.

در اين جلسه برخي‌ها اذعان داشتند که بايد اتکا به نفت را کاهش داد و آقاي روحاني خواستند که باز هم واقعيت‌ها را ببينيم، در بودجه اين طور پيش بيني شده است که ما روزانه يک و نيم ميليون بشکه نفت مي‌توانيم بفروشيم تا نيازهاي کشور را تامين کنيم و کسري بودجه نداشته باشيم، در حالي که اکنون کاملا مشخص است که کشور چقدر با کسري بودجه مواجه شده است. آقاي رئيس جمهور در اين نشست اطلاعات بسيار مناسبي را به جلسه منتقل کردند که دقيق‌تر از سخنان سياسيون حاضر در جلسه بود. نکته مهم ديگري که آقاي دکتر روحاني بدان پرداختند، اين است که او تاکيد کرد دولت پاسخگو هست و خواهد بود، اما متناسب با اختراعاتش. به گفته ايشان دولت به رغم اين که مسئوليت‌هاي مهمي دارد ولي اختيارات متناسب با اين مسئوليت‌ها را ندارد. در حوزه سياست خارجي، اقتصاد و از اين قبيل نيز دولت اختيارات چنداني ندارد. قوه مجريه در شرايط حساس کنوني و براي احياي وزارت بازرگاني لايحه‌اي با قيد دو فوريت به مجلس فرستاد تا بتوان بازار را مديريت کرد، اما پس از دو سال با اين که دولت از مجلس خواستار فوريت اين لايحه بود، مجلس آن را حل نکرد يا در خصوص نرخ حامل‌هاي انرژي هماهنگي‌هاي لازم بين قواي سه گانه انجام شد ولي زماني که به مجلس فرستاده شد، بدان عکس‌العمل نشان داد و آن را متوقف کرد، لذا با اين روند شرايط براي قوه مجريه بسيار سخت است. در عين حال آقاي روحاني در مورد بخش‌هاي اساسي از اداره کشور صحبت‌هاي صميمانه مطرح کردند که سخناني درست، سنجيده و دلسوزانه و متناسب با دغدغه‌هاي روز کشور بود. با وجود اين که مدت زمان جلسه کوتاه بود و همه حاضران نتوانستند نقطه نظرات خود را بيان کنند اما آقاي رئيس جمهور با تحمل، همه نظراتي که گاهي بسيار صريح مطرح مي‌شد گوش داد. برخي نگراني‌هاي اقتصادي جامعه و برخي نگراني شخصي شان را گفتند، از بعضي وزرا انتقاد شد، برخي ديگر مورد تعريف واقع شدند و تعدادي نيز درباره سياست خارجي سخن گفتند. از جمله انتقادات مهم به اين نوع جلسات اين است که افراد، بيشتر طرح دغدغه مي‌کنند در حالي که شايد رئيس جمهور و دولت نيازمند اين باشند که راهکارها و راه‌حل‌ها به بحث گذاشته شود و مورد استفاده قرار گيرد تا در موقعيت حساس کنوني که کشور همه‌جانبه تحت فشار و درگير با نوعي جنگ اقتصادي است به حل مشکلات پيش روي دولت و ملت کمک کند.

دغدغه اصلي جامعه در شرايط فعلي کاملا مشخص است. همانطور که در هر جنگ نظامي دولت‌ها تلاش مي‌کنند تا براي مردم‌شان پناهگاه درست کنند، در حوزه اقتصادي هم ما نيازمند اين هستيم که براي اقشار ضعيف پناهگاه اقتصادي ايجاد کنيم، مردم بايد احساس کنند که قوه مجريه سرکار است و بر مسايل و جريانات کنترل دارد، نه اين که احساس رهاشدگي داشته باشند. موضوع گراني‌ها احساسي را در مردم به وجود آورده که دولت همه چيز را رها کرده است و اين تصوير خوبي را به جا نمي‌گذارد. تقويت سيستم نظارتي براي برخورد با سوءاستفاده‌ها و احتکارها و... بايد به صورت ويژه انجام شود که البته همه اينها حرکتي فراتر از دولت را مي‌طلبد. با گفتاردرماني مشکلي حل نخواهد شد، به عمل کار برآيد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان