تاریخ 1398/02/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
همگرايي تهران و مسکو در سايه تضعيف برجام

ايران در روز چهارشنبه اعلام کرد که اگر در 60 روز آينده، طرفين برجام راهي براي دستيابي بيشتر تهران از مزاياي اقتصادي توافق هسته‌اي فراهم نکنند، پايبندي خود به برخي از مفاد خاص برنامه جامع اقدام مشترک يا به تعبير بهتر توافق هسته‌اي ايران را متوقف مي‌کند. يکي از امضاکنندگان باقي مانده در برجام در مصاحبه با رسانه‌ها واکنش خيلي متفاوت تري نسبت به ديگر طرفين توافق نشان داد. اين اعلاميه حاصل يک سال خروج آمريکا توسط دونالد ترامپ از برجام و متعاقب آن تحميل مجدد تحريم‌ها حاصل شده است که ايران را از هر گونه مزاياي اقتصادي توافق هسته‌اي محروم کرد. طرفين اروپايي برجام – فرانسه، آلمان و بريتانيا – تلاش گسترده اي را براي اقناع ترامپ در حفظ آمريکا به برجام انجام دادند اما اکنون آنها در انتخاب بين متحد خود يعني آمريکا و توافقي که خواهان حفظ آن هستند گرفتار شده اند. جرمي‌ هانت، وزير امور خارجه انگليس در روز چهارشنبه در اشاره به تهديد ايران براي نگه داشتن ذخاير اورانيوم و آب سنگين گفت: «ما از ايراني‌ها خواسته ايم که قبل از اين که توافق را ترک کنند بسيار فکر کنند.» فلورانس پارلي، وزير دفاع فرانسه نيز در مصاحبه با شبکه BFMTV گفت: «امروز، هيچ چيز بدتر از اين نيست که ايران خودش اين توافق را ترک کند.» اما سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در ديدار با همتاي ايراني خود، محمد جواد ظريف گفت: «براي اين وضعيت آمريکا را بايد سرزنش کرد، اين کشور مسير پايبندي کامل ايران به تعهداتش و همچنين وضعيت کلي رژيم عدم تکثير سلاح هسته‌اي را دشوار ساخته است.»

متيو روجانسکي از موسسه کنن مرکز ويلسون در ايميلي به واشنگتن پست نوشته است: «روسيه به طور خاص خواهان نابودي توافق هسته‌اي نيست، حداقل به اين دليل که آن را بخشي از دستاوردهاي ديپلماتيک خود مي‌داند. اما در هر صورت روسيه بيشتر از تمامي طرفين برجام، از دنباله حوادثي که با خروج آمريکا از برجام شروع شده، سود مي‌برد.» وي در ادامه افزود: «مسکو در به موفقيت رسيدن توافق هسته‌اي در مذاکرات نقش کليدي و مهمي را ايفا کرد و اين پرستيژ و اعتبار زيادي را براي اين کشور فراهم کرد. به اين دليل اکنون مسکو مي‌تواند واشنگتن را به خاطر نقض قريب الوقوع توافق هسته‌اي به دليل خروج آمريکا از آن مورد سرزنش قرار دهد.»

دليل ديگري که روسيه از اين وضعيت سود مي‌برد مي‌توان به تحريم صادرات نفت ايران توسط آمريکا اشاره کرد. باربارا اسلاوين، مدير شوراي آتلانتيک و ابتکار ايران گفت: «در نتيجه اقدامات دولت ترامپ عليه ايران قيمت نفت از يک سال پيش حدود 30 درصد افزايش داشته است. روس‌ها مي‌توانند به راحتي به نظاره بنشينند و از قيمت بالاي نفت لذت ببرند. مسکو همچنين از برقراري روابط نزديک ايران با روسيه پس از فشارهاي آمريکا سود زيادي مي‌برد.»

آندريا کندال تايلور، مدير برنامه امنيتي فراآتلانتيک براي مرکز امنيت آمريکاي جديد در ايميلي به واشنگتن پست نوشت: «با توجه به منافع مشترک آنها در تضعيف نفوذ آمريکا در خاورميانه؛ ايران به شريک مهم مسکو تبديل شده است. روابط ايران و روسيه نسبت به گذشته بسيار افزايش داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان