تاریخ 1398/02/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گزارش «مردم سالاري آنلاين» از اخطار شديداللحن بولتون تا اعمال تحريم‌هاي جديد
سياست مثلث ترامپ، پمپئو و بولتون در قبال ايران

جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا، اخطاري شديداللحن به ايران داده و تهديد به اقدام نظامي کرده است. همزمان خبرها حاکي از اين است که در هفته جاري، دولت ترامپ تحريم‌هاي تازه‌اي عليه ايران اعمال مي‌کند. پمپئو وزير امور خارجه آمريکا نيز در هفته‌هاي اخير بر شدت اظهارات تهديدآميز خود عليه ايران افزوده است. مثلث ترامپ، بولتون و پمپئو سياست آمريکا در قبال ايران را چگونه پيش مي‌برند و چه در سر دارند؟

به گزارش مردم سالاري آنلاين، جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرده اعزام ناو هواپيمابر آبراهام لينکلن و يگان بمب‌افکن ارتش آمريکا به منطقه تحت نظارت سنتکام (فرماندهي مرکزي آمريکا)، حامل اين پيام روشن براي ايران است که هرگونه تعرض نظامي عليه منافع ايالات متحده آمريکا و يا متحدان آن، با «نيرويي بي‌امان» مواجه خواهد شد.

ناو هواپيمابر آبراهام لينکلن در حال حاضر در درياي مديترانه حضور دارد و احتمالاً به زودي در قالب مانور ايران‌هراسي دولت آمريکا، رهسپار خاور ميانه شود. بولتون در بيانيه خود گفته است: «آمريکا قصد جنگ با دولت ايران را ندارد اما کاملاً آماده واکنش نشان دادن به هرگونه حمله‌اي چه از سوي نيروهاي نيابتي [مورد حمايت ايران]، سپاه پاسداران و نيروهاي نظامي متعارف ايران است».

بعد از آن‌که دولت ترامپ در اقدامي بي‌سابقه، سپاه پاسداران که يک نيروي نظامي رسمي است را در فهرست گروه‌هاي تروريستي قرار داد، ايران نيز دست به اقدام تلافي‌جويانه زد و نيروهاي تحت فرماندهي سنتکام را تررويست ناميد. حالا قرار است ناو هواپيمابر آبراهام لينکلن و شماري بمب‌افکن به نيروهاي تحت فرماندهي سنتکام در خاور ميانه اضافه شوند.

در کنار تهديد به حمله نظامي، دولت آمريکا تهديد به اعمال تحريم‌هاي بيشتر را نيز در دستور کار قرار داده است. پايگاه خبري اکسيوس به نقل از دو مقام ارشد آمريکايي، گزارش داده که دولت ترامپ قصد دارد بخش جديدي از اقتصاد ايران را با تحريم‌هاي تازه، در هفته جاري، هدف قرار دهد. اين دو مقام آمريکايي که نامشان فاش نشده، اظهار نکردند که دولت ترامپ کدام بخش اقتصاد ايران را نشانه خواهد گرفت، اما گفتند که اين بخش، حوزه انرژي نخواهد بود. به گفته اين دو مقام آگاه، دولت ترامپ احتمالا روز چهارشنبه دور جديدي از تحريم ها را عليه ايران اعلام مي‌کند. روزنامه وال استريت ژورنال هفته پيش گزارش داده بود که تحريم‌هاي جديد آمريکا، صادرات محصولات پتروشيمي ايران را هدف مي‌گيرد. دو مقام ارشد دولت ترامپ به اکسيوس گفته‌اند که تحريم پتروشيمي نيز بزودي احتمالاً اعمال مي‌شود، اما تحريم‌هاي برنامه‌ريزي شده براي اين هفته، بخش متفاوتي از اقتصاد ايران را نشانه مي‌گيرد.

هدف دولت آمريکا چيست؟

ماپک پمپئو در کنار جان بولتون و شخصِ رئيس‌جمهور آمريکا، در ماه‌هاي اخير، کمپين «فشار حداکثري» به ايران را پيش برده‌اند. اين کمپين «فشار حداکثري»، داراي دو خصوصيت است که اولين خصيصه نقش بارز و علني دارد و بر خصيصه دوم اگرچه برخي اوقات تأکيد مي‌شود، اما فعلاً دولت آمريکا سعي کرده آن را در سايه نگه داشته و بيشتر با سياستِ ايجاد ابهام با آن برخورد کند. خصوصيت اول در سياست ضدايراني دولت ترامپ، تحريم شديد و فزاينده و خصوصيت دوم تهديد به اقدام نظامي و تلاش براي تحريک ايران است. دولت آمريکا قصد دارد ظرف روزهاي آتي در آستانه سالروز خروج آمريکا از برجام، تحريم‌هاي جديدي را عليه ايران اعمال کند. اين تحريم‌ها به احتمال زياد، بخشي از صادرات غيرنفتي ايران را هدف خواهند گرفت. هدف دولت ترامپ از تحريم‌ها اين است که جريان ورود ارز به ايران را به کلي مختل کند تا اقتصاد ايران با فشار بي‌سابقه‌اي روبرو شود. کاخ سفيد، پس از اجرايي کردن سياست تحريم کامل نفت ايران، احتمالاً به سراغ ايجاد محدوديت براي صادرات غيرنفتي خواهد رفت.

اثرگذاري آمريکا بر صادرات غيرنفتي ايران، دشوارتر از اثرگذاري بر صادرات نفت خام است. صادرات غيرنفتي ايران، تنوع کالايي بسياري دارد، به مشتريان عمدتاً خُرد فروخته مي‌شود و رهگيري اين کالاها در بازار کشورهاي مختلف، بسيار دشوار است. با اين حال، دولت ترامپ تمام توان خود را گذاشته تا از اين ناحيه نيز به اقتصاد ايران، ضربه وارد کند.

دولت ترامپ معمولاً تحريم‌ها را به‌صورت ناگهاني و غافلگيرانه اعلام مي‌کند و از نشت خبرها به رسانه‌ها جلوگيري مي‌کند؛ با اين هدف که اقدامات ضدايراني‌اش بيشترين تأثير رواني را داشته باشد و بازارها در ايران ملتهب شوند. امروز بازار بورس در ايران با سقوط بي‌سابقه 8 هزار و 236 واحدي روبرو شد و يکي از دلايل اين سقوط، خبر اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ايران بود. التهابات در بازار ارز نيز در هفته‌هاي اخير تحت تأثير سياست تحريم فزاينده دولت ترامپ بيشتر شده است. در واقع، دولت ترامپ با جنگ رواني به دنبال آن است که از سياست تحريمي خود، بيشترين نتيجه را بگيرد و بيشترين ضربه را به اقتصاد ايران وارد کند.

بولتون در مثلث ترامپءپمپئوءبولتون، نقش يک چهره جنگ‌طلب را ايفا مي‌کند. هدف بولتون، در وهله اول، مخابره کردن اين پيام به دولت ايران است که در صورتي که تسليم نشود، دولت آمريکا ممکن است دست به اقدام نظامي عليه ايران بزند. وي در عين حال، به دنبال تحريک ايران نيز است تا از اين طريق، بهانه‌اي براي فشار به ترامپ به‌منظور اقدام نظامي عليه ايران بيابد. تحريک ايران، اگر عملي شود، اروپايي‌ها را نيز به کاخ سفيد نزديک‌تر مي‌کند. پس بولتون، سياست ماجراجويانه در پيش گرفته و به انتظار نشسته است تا ايران نيز وارد اين بازيِ ماجراجويي شود.

وندي شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمريکا در دوران مذاکرات هسته‌اي، امروز در توئيتي گفته است: «واقعاً جان بولتون به دنبال اين است که ما را درگير جنگ با ايران و ونزوئلا کند. جنگي نديده‌ام که او نخواهد آن را برپا کند. پس دونالد ترامپ کجاست؟» بال سياست نظامي آمريکا در قبال ايران را بولتون پيش مي‌برد و پمپئو نيز بال سياست تحريمي را هدايت مي‌کند؛ ترامپ هم به‌عنوان رئيس اين دو نفر تصميم‌گير نهايي است که هر لحظه ممکن است تصميم‌اش بنا به شرايط سياست داخلي آمريکا، دچار تغييراتي شود. در چنين شرايطي، منطقي است که ايران طبق روال ماه‌هاي اخير، سياست منطقي و صبورانه خود را ادامه دهد و سعي کند تا بحران موجود را با کمترين هزينه
پشت سر بگذارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان