تاریخ 1398/02/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کواکبيان در نشست تخصصي عدالت و آزاديدر سياستگذاريهاي توسعه در ايران:
با تحقق توسعه متوازن و پايدار مي توانبه عدالت و آزادي دست يافت

مراسم رونمايي از کتاب عدالت و آزادي اثر دکتر حافظ شورچي با حضور دکتر مصطفي کواکبيان و حجت الاسلام مازني نمايندگان مردم شريف تهران در مجلس شوراي اسلامي و همچنين دکتر حبيب الله فاضلي و دکتر منوچهر حياتي از استادان دانشگاه در سالن مجموعه فرهنگي استاد شهريار برگزار شد. اين مراسم از سوي موسسه ن والقلم، انتشارات اختر، موسسه انديشه گستربينا و انجمن اتحاد اقوام ايراني با برگزاري يک نشست تخصصي عدالت و آزادي در سياستگذاري هاي توسعه در ايران برگزار شد.

به گزارش مردم سالاري آنلاين، دکتر مصطفي کواکبيان در اين نشست گفت: متاسفانه هر سه مقوله ي توسعه، آزادي و عدالت در چهل سال گذشته به نوعي دچار تخريب هايي شده اند. نيازي نيست از گزاره هاي غربي وام بگيريم، حتي با بررسي متون ديني خودمان نيز متوجه عقب ماندگي در اين زمينه ها در وضعيت کنوني جامعه هستيم. در منابع اسلامي داريم که « و في العدل سعه » به اين معني که توسعه در عدالت است و اين مفاهيم در دين مبين اسلام مورد تاکيد واقع شده است و با تحقق توسعه متوازن و پايدار مي توان به عدالت و ازادي دست يافت.

وي با اشاره به آياتي از قرآن کريم گفت: (1) إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا (2) إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا ؛ ما انسان را از نطفه مختلطى آفريديم و او را مى ‏آزماييم بدين جهت او را شنوا و بينا قرار داديم (2) ما راه را به او نشان داديم خواه شاكر باشد و پذيرا گردد يا ناسپاس گفت خداوند راه را به ما نشان مي دهد اما در نهايت قدرت اختيار و آزادي عمل را نيز به انسان مي دهد .

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با ذکر حديثي از اميرالمومنين حضرت علي (ع) گفت: و لا تكن عبد غيرك و قد جعلك الله حرا و يا در جاي ديگر آمده است و لا تكن عبد غيرك و قد خلقک الله حرا؛ اي انسان بنده کسي نباش چرا که خلقت تو اساسا بر آزادي استوار است. بنابراين انسانها در اصل خلقت، آزاد آفريده شده اند.

دبيرکل حزب مردم سالاري تصريح کرد: قبل از پيروزي انقلاب يکي از مهم ترين دغدغه هاي ما ظلم و بي عدالتي حکومت ستمشاهي بود. داستان برادر حضرت علي (ع) و عقيل را همه شنيده ايم که به خاطر درخواست اندکي سهم بيشتر از بيت المال حضرت علي (ع) ايشان را مورد توبيخ قرار داد؛‌اين روزها کمتر چنين روايت هايي را مي شنويم.

دکتر کواکبيان تصريح کرد: در آيه 25 سوره مبارکه حديد خداوند تفکيک قوا از 1400 سال قبل مطرح نموده و براي پيشرفت و توسعه در اين زمينه ها نيازي به مراجعه به منابع غربي نيست. لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ? وَأَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَيْبِ ? إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ عَزِيزٌ. "کتاب سمبل قوه مقننه است، ميزان سمبل قوه قضائيه و الحديد فيه باس شديد نيز نماد قوه مجريه است."

وي تصريح کرد: خداوند مي فرمايد اين کارهاي مهم صورت گرفته تا مردم براي برپايي عدالت و “قسط قيام کنند.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر وضعيت کنوني جامعه نامناسب است، به اين دليل است که ما مردم مطالبه نمي کنيم. در اين کتاب نيز اشاره شده که بهترين وضعيت از لحاظ شاخص هاي عدالت در دولت سيد محمد خاتمي وجود داشته و اين را بدون جهت گيري سياسي عرض مي کنم. وقت کم است و بايد تلاش کنيم وضعيت را هرچه زودتر سامان دهيم.

نماينده مجلس شوراي اسلامي گفت: کساني فضاي مجازي را تضعيف مي کنند و مداوم عليه فضاي مجازي سخن مي گويند بايد توجه داشته باشند مشکل فضاي مجازي نيست، مشکل ويژه خواري و رانت خواري ها است و افرادي که با فضاي مجازي مشکل دارند از شفافيت مي ترسند.دکتر کواکبيان با اشاره به مفاهيم عدالت و آزادي گفت: عدالت سياسي را به معناي شايسته سالاري مي دانيم ؛ اگر در بخش هاي مديريتي و اجرايي، قانونگذاري يا قضايي افرادي منصوب شوند که شايستگي لازم را ندارند کميت عدالت لنگ مي زند.وي افزود: توسعه پايدار بايد همه جانبه باشد و به ابعاد مختلف رشد جامعه با عدالت نگاه شود. گاهي از ما مي پرسند شما ليبرال دموکرات هستيد يا سوسيال دموکرات؟ که پاسخ مي دهم مسلمان هستيم، اما در مباني اسلام سوسيال دموکرات قوي تر از ليبرال دموکرات مطرح است. دکتر مصطفي کواکبيان با اشاره به نمايشگاه کتاب و گراني کاغذ گفت: گويا حتما بايد رهبري تذکر دهند تا برخي به فکر بيافتند، مدت ها است در خصوص مشکلات کاغذ و نشر تذکراتي را مي دهيم اما توجهي نمي شود. وي افزود: تعدادي از کتابهاي مجوزدار را نگذاشتند در نمايشگاه عرضه شود که چنين اقدامات سليقه اي نبايد صورت گيرد. کمااينکه گفته مي شود پيش نويسي در وزارت علوم مطرح شده است که به خاطر استفاده دانشجويان از فضاي مجازي، مي خواهند آنان را به کميته هاي انضباطي بکشانند که قطعا چنين کاري مخالف عدالت و آزادي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان