تاریخ 1398/02/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
خويشتن‌داري و مرعوب نشدن
   نويسنده : فرزامي

در تعبير قرآني خطاب به رسول گرامي اسلام(ص)، صدمات دو جانبه است اگر به شما رسيد به دشمن هم مي‌رسد. با اين عبارت نغز و استدلالي، اگر آمريکا در ستم روشن و فشار حداکثري به ما آسيب بسيار تحميل کرده، اين آسيب به او هم خواهد رسيد. اگر مردم ما در تنگناي روزمره گرفتارند مردم آمريکا هم بهاي سنگيني را خواهند پرداخت. در يمن، در افغانستان، در سوريه، در عراق، در سرزمين‌هاي اشغالي و سنگين‌تر از آن در کاخ سفيد، اينکه ترامپ به همان راهي خواهد رفت که جيمي کارتر، سلف وي رفته بود و ايران عامل آن بود که نتواند دوران رياست جمهوري را تجديد کند. علت ارتباط با کارتر در اين روزها، همان ترس موهومي است که کارتر تجربه کرد و تجربه‌ي آن به ترامپ هم خواهد رسيد و اکنون نشانه‌هاي آغازين آن، آغاز شده است که يک نمونه‌اش، آن نظرخواهي است که 55 درصد جامعه‌ي آمريکا به ترامپ راي نخواهند داد و اين هنوز هنگام سفرهاي تابستاني آمريکايي‌ها نرسيده است که بنزين گران‌تر از حد متعارف بخرند. چيزي که شيشه‌ي عمر ترامپ محسوب مي‌شود.

و بيفزاييد بر آن که ترامپ، آن تدبير را نداشته است که در سياست خارجي، مشکل خود را با ايران، با کره شمالي، با ونزوئلا، با افغانستان و. .. حل کند. و اين در صورتي است که روابط ظالمانه و غير حساب شده‌اش با ايران، در آتش و خون رقم نخورد وگرنه به غير از آن‌که ديگر نشاني از شيخ‌نشين‌هاي خليج‌فارس و ملک‌نشين رياض نخواهد ماند، عوارض سنگين آن به اروپاي منفعل هم خواهد رسيد و مرزهاي اين قاره را درمي‌نوردد. آمريکا، بدبازي‌اي را آغاز کرده است و اگرچه همين بي‌تدبيري‌ها، نقطه‌ي آغاز افول نرم اين ابرقدرت را گذاشته اما در مقابل، ما بايد با يک کاسه‌کردن سياست خارجي خود، خيلي هوشيار باشيم چون بي‌تدبيري، لطمات جبران‌ناپذيري بر ما وارد خواهد کرد و نبايد هم مدعي چيزي باشيم که عدول از آن به سود حال و آينده‌ي ما نيست و از ادعايي بگوييم که اعتقادي به عمل و اثبات آن نداريم. از جمله، دنيا بايد بداند آن که راه بر ديگران مي‌بندد و مانع مبادلات عرفي و حقوقي مي‌شود ما نيستيم و ما نيستيم که معاهده‌ي بين‌المللي «برجام» را نقض مي‌کند. هم آن بستن و هم اين خارج شدن، آن چيزي است که دشمن براي « اجماع » دوباره و ذيل فصل 7، آرزو مي‌کند. هشيار باشيم. و نيز از ياد نبريم که در اين زمان و با موضع ضعف، نشستن پشت ميز مذاکره، به غير از زيان‌هاي بدتر از معاهده‌ي «ترکمانچاي» ما را در داخل، دچار تناقضات ويرانگر و بي‌پاسخي خواهد کرد. پس مي‌ماند اول به مديريت درست و اميدبخش دولت که نه تنها در واردات کالاهاي اساسي بلکه و مهم‌تر از آن در توزيع، يعني جايي که تاکنون حرف و حديث‌هاي جدي و فساد فراگير آن را بسيار شنيده‌ايم درست و اصولي عمل کند که ماجراي کاغذ که ابزار دست رسانه‌هاي مکتوب و اغلب حامي دولت، يکي از آنهاست بويژه اين که با مشکل‌ترشدن صادرات نفت ايران و در مضيقه بودن ما از نظر ارزي، در وادرات نيز گرفتار کمبودهاي خاصي خواهيم داشت که مي‌تواند هر مشکلي را بر ما عارض کند و کاسه‌ي صبر مردم را لبريزتر سازد.

از طرفي مردم هم بدانند که در صورت نشستن پشت ميز مذاکره، هيچ چيزي عايد ما نخواهد شد چون تجربه‌ي کره شمالي، آينه‌ي پيش‌روي ماست. در مورد به صفر رساندن صادرات نفت ايران، نه تنها امکان‌پذير نيست و پيش از اين نيز ما را آزموده‌اند باز هم از راه‌هاي ديگر، هر چند با ضرر و زيان نفت را خواهيم فروخت و ناگفته نماند که همين تصميم ترامپ، موجب دوگانگي کاخ سفيدنشينان، از جمله پمپئو و بولتون شده است، اين يکي از آن آسيب‌هاست که به دشمن خواهد رسيد و اين آسيب وقتي بيشتر و موثرتر خواهد شد که راه حاکميت و حکومت با مردم، يکي باشد و مردم، احساس نکنند که با بي‌دردان و برج عاج‌نشينان، طرف هستند.

البته بايد با مردم در نقد و نظر، همراه و موافق باشيم که بسياري از راهها را نمي‌بايست مي‌رفتيم و راه‌هاي گره‌گشايي بود که مي‌بايست مي‌رفتيم و بارها جاي «نرمش قهرمانه» هم بود اما به دلايل بسيار با توجه به موقعيت دشمن اکنون جاي نرمش قهرمانانه هم نيست. اکنون ديگر بحث بقا و بزرگي است که بايد با شناخت کامل، توانمندي‌هاي دشمن، تصميم عاقلانه اتخاذ کرد. در اين موقعيت بسيار حساس که هر لحظه ممکن است آنچه تصورش را نداشتيم گرفتارمان کند، چاره‌جويي و شناخت آن راهي که بايد برويم خيلي مهم است. در اين راه نه بترسيم و نه بترسانيم. تعقل و تدبير مي‌تواند ما را از ننگ و نام و ننگ و نبرد، به سلامت بگذراند بدون آن که به موجوديت و کيان ما آسيبي برسد. اگر همه‌ي ما صبور و عاقل و اهل تدبير و متحد باشيم از مهلکه خواهيم جست و ايران را به سلامت و بزرگ به آيندگان خواهيم سپرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان