تاریخ 1398/02/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
عراقچي خطاب به هيات نروژي:
اروپا بايد براي حفظ برجام هزينه بدهد

معاون سياسي وزير امور خارجه با تاکيد بر لزوم واکنش موثر جامعه بين‌المللي نسبت به اقدام يکجانبه و غير قانوني آمريکا گفت: حمايت‌هاي سياسي از برجام کافي نيست و اروپا بايد براي حفظ اين توافق هزينه بدهد وگرنه برجام قادر به ادامه حيات نخواهد بود و مسئوليت تبعات آن با ايالات متحده است. «سيدعباس عراقچي» در جريان نهمين دور رايزني‌هاي سياسي ايران و نروژ که به رياست وي و تورم‌هاترم قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ برگزار شد، از ابراز همدردي و کمک‌هاي دولت و مردم نروژ بخاطر سيل‌هاي اخير و مواضع مثبت و سازنده اين کشور در راستاي توسعه و ارتقاي همکاري‌ها و تعاملات دوجانبه و حمايت مستمر از حفظ و اجراي برجام قدرداني کرد. معاون وزير امور خارجه گفت: برجام يک توافق چند جانبه و بين‌المللي است و آمريکا با خروج از اين توافق، موازين پذيرفته شده بين‌المللي از جمله قطعنامه 2231 شوراي امنيت را نقض کرده، ولي متاسفانه اين اقدام غيرقانوني با واکنش موثر جامعه بين‌الملل مواجه نشده است. وي يادآورشد: آمريکا با اين حرکت يک جانبه و غيرقانوني نشان داده است که زبان احترام و تعامل را نمي‌فهمد و تنها قادر است با زبان قلدري صحبت کند. عراقچي تاکيد کرد: حمايت‌هاي سياسي کافي نيست و اروپا بايد براي حفظ برجام هزينه بدهد و گرنه برجام قادر به ادامه حيات نخواهد بود و مسئوليت تبعات آن با ايالات متحده است. وي يادآورشد: ايران حداکثر حسن نيت، همکاري و خويشتن داري را براي حفظ برجام نشان داده است اما ظاهرا تيم حاکم بر کاخ سفيد اهداف و مقاصد ديگري در سر دارند. معاون سياسي وزير امور خارجه در عين حال گفت: براي ايران انتخاب‌هاي متعددي وجود دارد و ما با توجه به منافع ملي خود واکنش مناسب را در برابر رفتار زورمدارانه آمريکا اتخاذ خواهيم کرد.

«لارس نوردوم» سفير نروژ در ايران در صفحه توئيتر خود درباره نهمين دور رايزني سياسي ايران و نروژ نوشت: «نشست دوجانبه براي رايزني ميان ايران و نروژ در سطح معاون وزير امور خارجه ايران و قائم مقام وزارت امور خارجه (نروژ) روز دوشنبه برگزار شد که مذاکرات خوبي در زمينه برجام، خاورميانه، حقوق بشر، سيل ايران و مواردي ديگر انجام شد.»

ارسال کمک‌هاي نروژ به سيل زدگان

همچنين در اين نشست قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ ضمن ابراز تاسف و همدردي نسبت به وقوع سيل‌هاي اخير در کشورمان، گفت: کمک‌هاي نقدي و غيرنقدي اختصاص يافته از سوي نروژ به سيل زدگان ايران به زودي ارسال خواهد شد. «توره‌هاترم» با تاکيد بر اراده سياسي جدي نروژ براي استمرار و فعال نگه داشتن همکاري‌هاي دوجانبه دو کشور و عاقلانه و موجه خواندن مواضع و رفتارهاي ايران در قبال بدعهدي‌ها و خروج تاسف بار آمريکا از برجام افزود: نروژ همواره هماهنگ با اتحاديه اروپا از حفظ و اجراي برجام که متضمن منافع و آثار مثبت بويژه امنيتي براي کليه طرف‌ها مي‌باشد، حمايت کرده است.

وي يادآورشد: نروژ کماکان اميدوار است برجام بتواند به يمن تلاش‌هاي اروپا براي منتفع ساختن ايران و تداوم همکاري ايران، به حيات خود ادامه دهد. قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ در عين حال گفت: انتظار اين است که با ايجاد راهکارها و سازوکارهاي عملياتي همچون اينستکس، راه براي همکاري‌هاي بيشتر در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي هموار شود.

نهمين دور رايزني‌هاي سياسي ايران و نروژ امروز در تهران و به رياست سيد عباس عراقچي معاون سياسي وزارت امور خارجه کشورمان و توره‌هاترم قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ برگزار شد. طرفين در اين دور از رايزني‌ها مهمترين مسائل و تحولات بين‌المللي و همچنين موضوعات روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان