تاریخ 1398/01/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گزارشي از کمک گسترده اهالي ورزش به مردم سيل‌زده
از مردم براي مردمي که پناه اول و آخر خودشان هستند

سرويس ورزشي:

در جريان حادثه جاري شدن سيل در شهرهاي مختلف کشور حضور چهره‌هاي ورزشي بار ديگر نشان داد که هنگام روبرو شدن با چنين حوادثي مردم ايران بيش از هرچيز قصد پناه بردن به آغوش همديگر را دارند.

روبرو شدن با حوادث طبيعي در ايران دقيقا شبيه همه نقطه عطف‌هاي فوتبالي کشور است. همان نقاط عطفي که شايد هميشه با همه جزئيات به ياد آورده نشوند اما هيچ‌وقت فراموش نمي‌شوند. چيزي شبيه آن لحظه که توپ رضا قوچان‌نژاد با کاتي ديدني به تور دروازه کره‌جنوبي چسبيد يا آن لحظه‌اي که گل به خودي مهاجم مراکش باعث شد دومين برد ايران در تاريخ جام‌هاي جهاني رقم بخورد. اين دور با اينکه هيچوقت باطل نبوده صحنه‌هاي تلخ‌تري هم داشته. از آن لحظه‌اي که مچ پاي ليونل مسي چرخيد و دنيا را روي سرمان خراب کرد تا لحظه‌اي که مچ پاي مهدي طارمي نچرخيد و تساوي 1-1 مقابل پرتغال روياهاي‌مان را به دل آب فرستاد. در همه اين شرايط ميليون‌ها آدم پشت سر هم بلند شدند، خنديدند و دوباره پشت سر هم نشستند و اشک ريختند. شايد سرنوشت براي اين مردم اندازه با هم بودن‌شان اهميت نداشته باشد. با هم بودني که وقتي اخبار مربوط به سيل جاري شده در برخي استان‌هاي کشور همه جا را پر کرد، بيشتر و بيشتر نمود پيدا کرد تا همه آنهايي که روزي به واسطه پديده‌اي به نام فوتبال و يا حتي همه ورزش‌ها از خود بيخود مي‌شدند، از خودشان به خودشان پناه ببرند.

وقتي در اولين روزهاي جاري شدن سيل در استان گلستان سردار آزمون با همه اتفاقاتي که پيش از اين برايش افتاده بود در جمع مردم سيل‌زده حاضر شد و به نوعي نقطه شروعي براي کمک اهالي ورزش ترسيم کرد، تکاپوي زيادي در قلب همه به وجود آمد. همه آنهايي که سردار و‌پوريا تابان - مجري ورزشي - را در صحنه مي‌ديدند و به جاي اينکه ذهن‌شان را به سمت قضاوت کردن آنها ببرند سعي مي‌کردند خودشان هم مثل آنها شوند.

در اين بين چهره‌هاي مطرح ورزشي زيادي هم بودند که دست‌شان از افراد سيل‌زده کوتاه بود اما هرطور شده حمايت‌هاي خودشان را اعلام کردند. فرهاد قائمي گلستاني که اتفاقا شايعات زيادي هم پيرامون مصاحبه جعلي منتسب به او به پا شده بود با وجود اينکه در ايران حضور نداشت از طريق برادر و دوستانش کاملا پيگير ماجرا بود. نفر بعدي هم علي دايي بود که به محض بازگشت از سفر پيگير وضعيت مناطق سيل‌زده شد و يکبار ديگر مثل هميشه به کمک مردم شتافت.

کمپين ايجاد شده در خصوص کمک به جمعيت هلال‌احمر هم ديگر کمپيني بود که توسط ورزشکاران به راه افتاد. در شرايطي که بهداد سليمي و احسان حدادي از اولين نفرهايي بودند که به صراحت اعلام کردند کمک‌ها بايد به دست جمعيت هلال‌احمر برسد، وزارت‌ ورزش و البته فدراسيون‌هاي مختلف هم چنين کاري در حمايت از هلال‌احمر انجام دادند.

با اين وجود که کمک‌هاي شخصي هم تا حد زيادي به استان‌هاي مختلف ارسال مي‌شد. براي مثال عليرضا بيرانوند که در بازي پرسپوليس و پيکان با لباسي در حمايت از مردم شهرش به ميدان رفت، بلافاصله بعد از اين بازي و قبل از سفر به دبي براي برگزاري ديدار مقابل الاهلي، بسته‌هايي که خودش از طريق مردم جمع‌آوري کرده بود به دست مردم لرستان رساند.

از عادل مجللي قهرمان قايقراني ايران که با روبرو شدن با حجم زيادي از آب غريبه نبود تا عادل فردوسي‌پور که براي بودن در کنار مردم آق‌قلا در روزهايي که برايش خلوت‌تر از هميشه دنبال مي‌شدند، همه و همه دست ياري خودشان را به سمت مردم سيل‌زده دراز کردند.

نکته قابل‌توجه که بار ديگر به همه ثابت مي‌کند در چنين شرايطي مردم ايران مثل همه صحنه‌هاي ناب ورزشي که آنها را از زمين بلند مي‌کند و گاهي روي زمين مي‌کوبد کنار هم هستند، حضور فعال چهره‌هاي مطرح در شهرهاي خودشان بود. اينکه کسي مثل سردار آزمون و يا رسول خادم و کلي نمونه ورزشي و غيرورزشي ديگر نسبت به شهر خودشان احساس دين داشتند و کمک‌هاي خود را به هر طريقي به همشهري‌هاي‌شان رساندند، نشان مي‌دهد هنوز که هنوز است پناه بردن مردم به مردم لذت خاص خودش را دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان