تاریخ 1398/01/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در ديدار با مديرکل تبليغات اسلامي عنوان شد:
گسترش فعاليت‌هاي علوم قرآني در کانون پرورش فکري سمنان

سرويس خبر

مديرکل تبليغات اسلامي استان سمنان در ديدار با مديرکل کانون پرورش فکري بر اهميت علم‌آموزي در دوران کودکي و نقش کانون در شکل‌گيري شخصيت کودکان، تأکيد کرد.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره ‌کل کانون استان سمنان، نبي‌اله خدابخشي مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان به‌همراه جمعي از کارشناسان، روز چهارشنبه 21 فروردين‌ماه 1398 با حجت‌الاسلام علي شکري مديرکل تبليغات اسلامي اين استان، ديدار و گفت‌وگو کرد.

شکري در اين ديدار ضمن قدرداني از مديرکل و کارکنان کانون پرورش فکري با استناد به روايت «العِلمُ مِنَ‌الصّغر کَالنَّقشُ فِي‌الحَجَر» از امام علي(عليه‌السلام)، مبناي شکل‌گيري کانون را اين حديث و امثال آن، عنوان و خاطرنشان کرد: يادگيري در کودکي مانند نقاشي و اثر گذاشتن روي سنگ است و اگر بتوانيم علم و دانش را در کودکي به فرزندان خود بياموزيم مثل نقشي است که روي سنگ در درازمدت باقي مي‌ماند و اثرگذاري آن بيش‌تر است.

شکري در ادامه با توجه به سنگ‌نگاشته‌هاي موجود دوره هخامنشي در آثار باستاني کرمانشاه و شيراز، ايران را مهد تمدن و فرهنگ دانست و گفت: دوران کودکي، دوره‌اي اثرگذار براي آموزش و يادگيري است و مي‌توان با آموزش در همه‌ي زمينه‌ها به کودکان آنها را براي حضور در جامعه آماده کرد. وي هم‌چنين اظهار داشت: مسئوليت بزرگي برعهده‌ي مجموعه کانون نهاده شده که بايست به آن توجه ويژه شود و انتخاب افرادي که در اين مجموعه کار مي‌کنند بايست انگيزشي باشد و افرادي دعوت شوند که به حوزه کودک، انگيزه و علاقه دارند.

مديرکل تبليغات اسلامي استان سمنان با بيان اين‌که در حوزه‌ي کودکان و نوجوانان، ترويج نماز، فرهنگ حجاب و عفاف، امر به معروف و نهي از منکر با توجه به وجود دوگانگي در رفتارهاي اجتماعي، نيازمند به آموزش و آگاه‌سازي است، پيشنهاد داد تا به ‌منظور ايجاد هم‌گرايي در راهبرد آموزش مفاهيم ديني به کودکان يک شوراي غيررسمي با تعامل بيش‌تر بين کانون پرورش فکري، نهاد کتابخانه‌ها و آموزش و پرورش، حداقل در دوره پيش‌دبستاني که محل تلاقي کار است، تشکيل شود. وي درخصوص اين موضوع که کودکان آزادانه و بدون اجبار عضو کانون پرورش فکري مي‌شوند و با اشتياق در برنامه‌ها حضور مي‌يابند، اثربخشي آن را براي رشد فکري و شخصيتي کودکان، مؤثر عنوان و تأکيد کرد: اگر فعاليت‌هاي اين نهاد با محوريت ارزش‌هاي ديني هم همراه باشد، فرزنداني با ايمان و صالح تربيت مي‌کند.

شکري در پايان با اشاره به اين‌که اداره‌ کل تبليغات اسلامي با اعزام مبلغ در حوزه‌هاي آموزش قرآن کريم و آموزش احکام به کودکان و نوجوانان عضو مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري مي‌تواند تأثيرات گسترده‌اي در حوزه ديني و قرآني ايجاد کند، تصريح کرد: سه ضلع رسانه به معناي عام، خانواده و نظامات آموزشي اعم از رسمي و غيررسمي بايد در جامعه اصلاح شود و اگر اين سه ضلع که جامعه را تشکيل مي‌دهند و مثلث اصلي آن هستند در يک راستا و هماهنگ پيش نرود، آسيب‌هاي جامعه بيش‌تر خواهد شد.

مديرکل کانون استان سمنان نيز در ابتداي اين ديدار به ارائه گزارش کوتاهي از فعاليت‌ها و عملکرد کمي و کيفي کانون پرورش فکري در حوزه‌ي کودک و نوجوان پرداخت.

خدابخشي با اشاره به تمايز آموزش و پرورش و کانون پرورش فکري در آموزش غيررسمي آن و انتقال غيرمستقيم مفاهيم و پيام‌هاي تربيتي به مخاطبان کودک و نوجوان، اظهار داشت: مربيان در مراکز فرهنگي‌هنري کانون با اجراي فعاليت‌هاي ديني و اسلامي اعضاي کودک و نوجوان را به‌صورت غيرمستقيم در قالب قصه‌گو‌يي، روخواني و معرفي کتاب، نمايش فيلم و...، با احکام اسلامي و مفاهيم قرآن آشنا مي‌کنند. وي در پايان خواستار همکاري بيش‌تر تبليغات اسلامي با کانون پرورش فکري شد و آن را فرصت مناسبي براي القاي مفاهيم تربيتي به مخاطبان کودک و نوجوان دانست.

شايان ذکر است؛ در اين نشست مواردي هم از سوي معاون فرهنگي و کارشناس علوم قرآني تبليغات اسلامي و کارشناسان کانون پرورش فکري درخصوص نقش کانون در شکوفايي استعدادها و تربيت انسان‌هاي مؤفق جامعه و ايجاد بستر مناسب براي دعوت از اين افراد در برنامه و فعاليت‌هاي مختلف و...، بيان شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان