تاریخ 1398/01/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رونق توليد شدني است
   نويسنده : دکتر پاک‌طينت

دنيا چقدر عوض شده است. يک‌صد و شش کشور جهان در سال گذشته با تورم کمتر از پنج درصد روبرو بوده‌اند و به راحتي با يکديگر تجارت کرده‌اند. بيماري تورم در اکثر کشورهاي جهان مهار شده است. آيا دولت خواهد توانست در سال پيش رو غول تورم را که از شيشه خارج شده دوباره درون شيشه کند؟آيا دولت خواهد توانست رکودي که گفته مي‌شود امسال تاريخي خواهد بود مهار نمايد؟ آيا توليد در ايران امسال که سال رونق توليد است سروسامان خواهد يافت؟

صندوق بين‌المللي پول براي ايران رشد اقتصادي سال 2019 را 6- درصدپيش‌بيني کرده و بانک جهاني هم پيش‌بيني اميدوارکننده‌تري ندارد. جالب آن‌که پيش‌بيني مرکز پژوهش‌هاي مجلس هم با اين پيش‌بيني همخواني دارد.

چرا مراکز پژوهشي داخلي و خارجي يکصدا و هماهنگ از کوچک شدن اقتصاد ايران و کاهش توليد برآورد دارند ؟

چه کرده ايم که همه پيش بيني‌ها بر اين روند اتفاق نظر دارد؟

بياييد براي چند دقيقه چشمان خود را ببنديم و فکر کنيم در خوابيم و در اين خواب خوش،تصوير اقتصاد ايران را اينگونه ببينيم:

تصميم‌گيران اقتصاد ايران نگاه خود را به اقتصاد تغيير داده‌اند!

اقتصاد ايران ابزاري در خدمت سياست نيست.

اولين اولويت دولت، کليه وزارتخانه‌ها، مجلس شوراي اسلامي، مجمع تشخيص مصلحت نظام، شوراي نگهبان و. . . رشد توليد ناخالص ملي و افزايش ده درصدي درآمد سرآمد ملي است.

سرمايه‌هاي اجتماعي در سطوح دولتي و حکمراني به‌علت عملکرد مناسب قبلي خود به گونه‌اي قابل اتکاست که هر توصيه‌اي از سوي نمايندگانش، براي آرامش فضاي عمومي اقتصاد مورد پذيرش و باور جامعه است.

دولت و مجلس با همکاري يکديگر کليه رديف‌هايي که در طول سال‌هاي گذشته موجب افزايش بودجه عمومي و بودجه کل کشور بوده حذف نموده و مصمم به خاتمه دادن به ريخت و پاش‌هاي مرسوم شده‌اند.

دولت روابط خود با بانک‌ها را سامان داده، شرايط حاد بانکي را مديريت نموده و ريشه سرطان فساد به ويژه در اين بخش را خشکانده و قاطعانه از اين مسير جلوي رشد افسارگسيخته تورم را گرفته است

صحبت‌ها و اظهارات رئيس کل محترم بانک مرکزي با اعتبار و اعتمادي که در جامعه براي خود و سيستم بانکي فراهم نموده قابل اتکا است و جامعه و بالاخص فعالان اقتصادي روي آن حساب مي‌کنند و بر اساس اظهارات او برنامه‌ريزي مي‌کنند.

به خاطر اعتماد به گفته‌هاي مسئولين، ثبات به بازار بازگشته است و توليد قابل برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري قابل محاسبه است.

رئيس محترم سازمان برنامه و بودجه از اتلاف چهارده ميليارد دلار در سال گذشته درس گرفته و متوجه شده است"قيمت" را بازار تعيين مي‌کند و ارز با نرخ ترجيحي جز اعطاي رانت‌هاي ميلياردي به گروه‌هاي خاص، چيز ديگري نيست. همچنين ايشان پس از سال‌ها تجربه مديريتي در سطوح عالي کشور دريافته‌اند با ارايه و اعلام بسته‌هاي مختلف با عناوين رنگارنگ و از جنس وام و تسهيلات و معمولا از نوع ارزان قيمت يا حتي بلاعوض، رونق به توليد برنمي‌گردد کما اينکه هرگز برنگشت و مصمم شده‌اند در عوض با استخراج شاخص‌هاي فضاي کسب و کار و صدور بخشنامه‌هاي سخت گيرانه و پيگيري مجدانه، هر دستگاه را مکلف به بهبود شاخص‌هاي مرتبط با حوزه فعاليت خود تا پايان سال نمايند.

وزير محترم صمت از صدور هفتاد بخشنامه متناقض و ايجاد ممنوعيت‌ها و محدوديت‌هاي مختلف در سال گذشته که منجر به از بين رفتن صادرکننده و واردکننده‌هاي بسيار شد، تجربه اندوخته و متوجه اين موضوع شده است که ماموريت اصلي وزارتخانه سياست‌گذاري است و نه ايجاد محدوديت و هر روز با به‌ياد آوردن تصوير گوسفندان زنده در هواپيماهاي آن‌چناني براي ورود و سپس خروج آنها با قايق‌هاي موتوري کنار مرز مصمم شده است تا با همه توان و استفاده از امکانات وزارتخانه به‌جاي ايجاد محدوديت‌ها و ممنوعيت‌هاي بي‌حاصل نسبت به تسهيل و روانکاري فعاليت‌هاي فعالان اقتصادي و به ويژه صادرکنندگان با درک حقايق اقتصاد اقدام نمايد.

وزير محترم کشاورزي، دولت و سازمان برنامه و بودجه را متقاعد نموده است که فعلا و در شريط کنوني به‌جاي سوبسيد به کالاي اساسي براي واردات با دلار ارزان، به توليد‌کننده کالاي اساسي و دامدار داخلي و ايراني براي توليد همان حجم کالا سوبسيد پرداخت کند.

وزير محترم اقتصاد و دارايي از عدم امکان وصول ماليات از پنجاه درصد اقتصاد ايران برافروخته است و مصمم است تا پايان سال از بخش‌هاي برخوردار و ثروتمندي که بي‌زحمت منافع کلان اقتصادي کسب مي‌کنند، ماليات کشور را اخذ و در عوض ماليات بخش مولد را موقتا تعديل نمايد.

آيا رونق توليد شدني است؟!

آري شود، وليک به خون جگر شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان