تاریخ 1398/01/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در گزارش وزرا به مجلس اعلام شد
خسارت 35 هزار ميليارد توماني سيل

گروه سياسي: جلسه علني مجلس شوراي اسلامي ديروز باز هم به حوادث سيل اختصاص يافت. اين بار البته از دولتي‌ها هم آمده بودند تا به بهارستان نشين‌ها گزارش دهند. گزارشي که نشان مي‌داد، سيل اخير حدود 35 هزار ميليارد تومان خسارت به بار آورده است.

دراين جلسه سحر تاج بخش، رييس سازمان هواشناسي با تشريح عملکرد اين سازمان در سيل اخير کشور اين حوادث را ناشي از پيامدهاي تغيير اقليم و گرم شدن جهاني دانست و با اشاره به عملکرد اين سازمان در سيل اخير، اظهار کرد: طي سال زراعي 97 ــ 98 مجموع کل بارش کشور 204 ميلي متر بود که در مقايسه با بلند مدت 22 درصد افزايش يافته است. همچنين ميزان بارش در زمستان 119 ميلي متر بود که نسبت به بلند مدت 13 درصد افزايش داشته است.

همچنين علي اصغر پيوندي، رييس جمعيت هلال احمر با تشريح عملکرد اين سازمان در سيلاب‌هاي اخير کشور، گفت‌ که بالغ بر 130 ميليارد تومان منابع داخلي جمعيت هلال احمر براي کمک به سيل زدگان هزينه شده است و بيش از 100 ميليارد تومان کمک‌هاي مردمي به هلال احمر واريز شده است.

بيش از 3500 ميليارد تومان خسارت به خطوط ريلي و جاده‌اي کشور

در ادامه جلسه علني امروز محمد اسلامي، وزير راه و شهرسازي گفت: تا به امروز بيش از 14 هزار کيلومتر از راه‌هاي کشور در بيش از 6 هزار و 800 نقطه کشور دچار آسيب شده و 725 پل به طور کامل تخريب شده است. وي با اشاره به عملکرد اين وزارتخانه در سيل اخير بيان کرد: وزارت راه و شهرسازي در ايام نوروز مسئوليت تشکيل ستاد سفرهاي نوروزي را بر عهده دارد و از همه ايام سال فعال‌تر است و به گونه‌اي در حالت آماده باش قرار دارد. در سال جاري وقوع سيل باعث شد که همکاران ما در وزارت‌خانه با تلاشي مضاعف نقش خود را ايفا کنند. به گونه‌اي که امسال در ايام نوروز در 24 استان و 213 شهرستان و 269 شهر با سيلاب مواجه شديم و ستاد مديريت بحران در وزارت راه و شهرسازي به صورت شبانه روزي در حال تلاش بود.

وي در ادامه اظهار کرد: ستاد بحران وزارتخانه با دريافت اطلاعيه‌هاي هواشناسي براي همه سرفصل‌هاي حمل و نقل به منظور مقابله با سيل تمهيدات لازم را اتخاذ کرد. در سراسر کشور در کليه راهدارخانه‌ها تمام ماشين آلات و نيروها در آماده باش بودند. حدود 12 هزار نيروي راهدار و 9 هزار ماشين آلات براي انجام عمليات راهداري و برف روبي و مقابله با تهديدات سيل به خدمات پرداختند.

وزير راه و شهرسازي در ادامه تصريح کرد: مهمترين دغدغه‌ ما اهتمام ويژه براي حفاظت از جان مردم در کنار نيروهاي امداد رسان در نقاط مختلف کشور بود. فراهم کردن امکان عبور و مرور با بازگشايي جاده‌ها در دستور کار وزارتخانه قرار دارد. تا به امروز بيش از 14 هزار کيلومتر از راه‌هاي کشور اعم از راههاي اصلي، فرعي و روستايي در بيش از 6 هزار و 800 نقطه دچار آسيب شده‌اند که اين آسيب‌ها متأثر از نوع آب شستگي، آب خوردگي، ريزش کوه يا رانش زمين بوده است.

اسلامي در ادامه تاکيد کرد: سيل به بيش از 10 هزار و 900 ابنيه فني، شامل آب نماها و انواع پل‌ها آسيب وارد کرده است. 725 پل به طور کامل تخريب شده است و بخش ديگر از پل‌ها آسيب‌هاي کلي يا جزئي ديده‌اند.

اسلامي در ادامه با اشاره به خسارات کلي سيل بيان کرد: به طور کلي سيل بيش از 3 هزار و 520 ميليارد تومان خسارت به جاده‌ها و راههاي ريلي و زميني و ابنيه فني وارد کردند. همواره تلاش وزارت راه بر اين بود که خطوط ريلي فعال باقي بماند و در اين راستا تلاش کند. حدود 150 هزار واحد مسکوني در شهر و روستا آسيب ديدند که 50 هزار واحد نياز به احداث مجدد و 100 هزار واحد نياز به تعمير و بازسازي دارد.

بخش کشاورزي 13هزار ميليارد تومان خسارت ديده است

محمود حجتي، وزير جهاد کشاورزي هم گفت‌ که بخش کشاورزي در جريان سيل اخير 13 هزار ميليارد تومان خسارت ديده است. وي افزود: قبل از هر چيز خدا را شاکر هستم که بعد از سال‌هاي سخت نعمت و رحمتو بارانش را بر ما نازل کرد. اگر چه خيلي از هموطنان ما در سيل اخير آسيب‌هاي جدي ديدند که اميدواريم در بخش مالي با کمک دولت و مجلس شوراي اسلامي و آحاد مردم نسبت به جبران آن اقدام کنيم.

حجتي با اشاره به برآورد خسارات، خاطرنشان کرد: ما مصوباتي در اين زمينه داشته‌ايم که ابلاغ شد که بخشي از آن کمک‌هاي بلاعوض بود که 50 درصد از آن تخصيص داده شد. 540 ميليارد تومان کمک بلاعوض ديده شده است و به چهار بانک نيز ابلاغ شده است که به خسارت ديدگان وام اعطا شود. وزير جهاد کشاورزي با اشاره به اين که بخش زراعت، باغباني و دام بيشترين خسارت را ديده‌اند، گفت‌: همچنين زنبور عسل، مرغداري و مزارع پرورش ماهي هم آسيب جدي ديده‌اند و ايستگاه‌هاي پمپاژ تجهيزاتش بخش عمده‌اي از بين رفته است.

وزير جهاد کشاورزي با بيان اينکه 200 هزار هکتار گندم آماده درو از بين رفته، گفت: اميدواريم در ارتباط با گلستان و مازندران نوعي ايمني خاطر براي مردم ايجاد کنيم. در اين مناطق خزانه برنج از بين رفته و دوباره نشاکاري صورت گرفته است. در ساير استان‌ها هم برآورد انجام شده و اميدواريم در جلسه عصر امروز دولت مصوبه چگونگي تأمين خسارت مناطق سيل زده را نهايي کنيم.

وي اقدامات دامپزشکي مثل دفع لاشه حيوانات تلف شده را از وظايف امداد و نجات وزارت جهاد کشاورزي عنوان کرد و گفت: کارهاي زيربنايي و زيرساختي و خروج مانداب‌ها از داخل مزارع از ديگر کارهايي است که بايد از سوي وزارت جهاد کشاورزي انجام شود. مردم کشت پاييزه خود را از دست داده‌اند و بايد بتوانند کشت بهاره را داشته باشند. ما تمهيدات لازم را پيش‌بيني کرديم که بعد از فروکش‌کردن آن نسبت به خروج آب از مزارع اقدام کنيم.

2100 ميليارد تومان خسارات به تأسيسات وارد شد

در جريان بررسي سيلاب‌هاي اخير کشور در مجلس، رضا اردکانيان، وزير نيرو با بيان اين که در پي بارش‌ها و سيل اخير مجموعا 2 هزار و 100 ميليارد تومان خسارات به تأسيسات وارد شده است، گفت: در حال حاضر يک و نيم درصد روستاها متأثر از سيل و قطعي برق و قطعي آب شرب هستند. وي افزود: همانطور که خشکسالي نتيجه طبيعي بارش‌هاي کم است سيل هم در اثر بارش‌هاي شديد رخ مي‌دهد که در تمام دنيا اتفاقي اجتناب ناپذير است. همه‌ ما بايد سعي کنيم به مدد دانش و اطلاعات و تجربيات موجود خسارات و صدمات سيل را کاهش دهيم.

وزير نيرو با تاکيد بر اينکه سازمانهاي اجرايي توانستند در پاسخگويي به حادثه، مسئوليتشان را به نحو احسن انجام دهند، گفت: 2 هزار و 352 روستا با قطعي برق مواجه شد که اکنون تنها يک و نيم درصد يعني 35 روستا متأثر از سيل و به دليل عدم امکان دسترسي با قطعي برق مواجه است. همچنين 3 هزار و 788 روستا با قطعي آب مواجه است که الان حدود يک و نيم درصد مشکل برقراري شبکه آب را دارد. در مجموع 2 هزار و 100 ميليارد تومان خسارات به تأسيسات وارد شد.

اردکانيان با بيان اينکه در موضوع مهم حريم قوانين خوبي وجود دارد، گفت: با همکاري مناسب با دستگاه قضائي و وزارت نيرو اميدواريم تا سال 1400 حريم حدود 500 کيلومتر از رودخانه‌ها تعيين شود. در بحث لايروبي هم با توجه به هشياري افکار عمومي اميدواريم که موضوع آزاد سازي حريم صورت گيرد.

وي با تاکيد بر اينکه موضوع سيلاب همچون مديريت آب موضوع ميان بخشي است، گفت: اين يک ساده سازي است که يک دستگاه را نشانه گرفته و فکر کنيم که موضوع تنها اين گونه حل مي‌شود. بايد با همکاري نزديک دستگاه‌هاي مربوطه و حمايت کميسيون‌هاي تخصصي مجلس، مرکز پژوهش‌ها و هيأت رسيدگي کننده بحث سيلاب‌ها با شدت بيشتري مورد بررسي قرار گيرد.

دستگاه‌ها آمادگي بارندگي احتمالي در ارديبهشت را داشته باشند

عبدالرضا رحماني فضلي، وزير کشور هماهنگي همه دستگاه‌ها در سيل اخير را از ويژگي‌هاي اين سيل عنوان کرد و بر ضرورت آمادگي لازم همه دستگاه‌ها براي بارندگي احتمالي و توام با ذوب برف در ارديبهشت تاکيد کرد. وي با بيان اينکه 25 استان در سيل اخير گرفتار سيل شدند و مشکلات زيادي از جمله تخريب منازل، مساکن، زمين‌هاي کشاورزي، پل‌ها و جاده‌ها، تاسيسات و برق را شاهد بوديم، افزود: با هدفگذاري صورت گرفته خسارات جاني را اولين هدف خود قرارداديم و با جابجايي جمعيت در 250 روستا و بخش‌هايي از شهرها خسارات جاني را به حداقل رسانديم. سيل با اين عظمت مي‌توانست خسارت جاني بيشتري را در بر داشته باشد.

وزير کشور ادامه‌ داد: خواهش من اين است که همه عزيزان تا آخر ارديبهشت اين جديت را در پيشگيري داشته باشند. رهبري هم اشاره کردند که بازسازي، نوسازي و تامين خسارات دغدغه‌ مردم است. در حال‌ حاضر هوا در خوزستان و لرستان رو به گرما است و همين باعث مي‌شود که شرايط زندگي مردم زير چادر سخت شود. لذا بايد هر چه‌ سريع‌تر اقدامات لازم در اين زمينه را انجام دهيم.

وي با اشاره به برگزاري اولين جلسه مقدماتي با دستگاه‌هاي مختلف براي جبران خسارات سيل اخير، خاطرنشان کرد: در اين جلسه کميته‌ بررسي خسارات و همچنين کميته‌ نوسازي و بازسازي مساکن تشکيل شد و در ادامه هم نيازمند کمک مجلس شوراي اسلامي هستيم.

رحماني فضلي در اظهاراتش بر ضرورت تجهيز هواشناسي، تاکيد کرد و در اين باره توضيح داد: ستاد مديريت بحران در روز اوليه وقوع سيل پيشنهاد داد که تجهيزات لازم به هواشناسي داده شود، زيرا خسارتي که به دليل عدم پيش‌بيني وقوع سيل به کشور تحميل مي‌شود چندين برابر هزينه تجهيزاتي است که مي‌توان پيش از وقوع سيل در اختيار اين سازمان قرار داد.

وزير کشور با اشاره به ساخت‌ و ساز در مسيل‌ها طي سال‌هاي گذشته، افزود: در همين تهران در بالاي مسيل‌ها برج‌هايي ساخته شده است که بايد براي آنها پيش‌بيني لازم را انجام دهيم و براي پيشگيري و مقابله با سيل اقدامات لازم را به عمل برسانيم.

وي در ادامه صحبت‌هاي خود ضمن قدرداني از فعاليت امدادگران جمعيت هلال احمر در سيل اخير، بيان‌ کرد: ما همچنين موکب‌هاي اربعين را فعال کرديم. 200 موکب اربعين روزانه 400 هزار غذا بين مردم توزيع مي‌کنند که اين کار با کمک مردم، حسينيه‌ها و متدين انجام مي‌شود. همچنين خدمات بهداشتي و مسائل امنيتي و انتظامي به خوبي در مناطق سيل زده در حال‌ انجام است. به نحوي که آمار جرايمي همچون سرقت از زمان مشابه پايين‌تر بوده و اين نتيجه‌ تلاش نظامي و انتظامي است.

وزير کشور با اشاره به حضور خود در گرگان رود، يادآور شد: گرگان رود بايد 820 متر مکعب آب را عبور مي‌داد، اما رسوب زياد مانع اين امر بود. ما مسئوليتي به نيروهاي مسلح داديم و 40 بيل مکانيکي آورديم و به اندازه يک سال لايروبي کار انجام شد. وزارت نيرو هم فعاليت خوبي در اين زمينه داشت و در حال‌ حاضر نيز بيش از 90 درصد از شبکه برق کشور وصل است. رحماني فضلي خواستار ابلاغ هر چه‌ سريع‌تر لايحه مديريت بحران شد و در اين رابطه خاطرنشان کرد: از مجلس شوراي اسلامي مي‌خواهيم در بودجه‌هاي سالانه براي مقابله با سيل تمهيداتي بينديشد. ما همچنين بايد به وزارت راه براي تقويت پل‌ها و جاده‌هاي مواصلاتي کمک کنيم.

وي در ادامه صحبت‌هاي خود اطلاع رساني و آگاهي بخشي سازمان صدا و سيما را موجب افزايش مشارکت مردم عنوان کرد و گفت‌: آن چه که تاکنون انجام شده است 30 درصد از کار است و 70 درصد آن الان شروع مي‌شود. ما بايد جلوي تحرکات و سوءاستفاده‌هاي احتمالي را بگيريم و دوره بازسازي و نوسازي را کوتاه کنيم. به‌ هر حال مردم به زحمت افتاده اند. صدها هکتار زمين کشاورزي مردم به زير آب رفته است و ما برخي از آنها را انجام داديم تا آب به شهرها نفوذ نکند. بنابراين خسارات بايد با برآورد منطقي تامين شود تا هم اعتمادسازي صورت بگيرد و هم شرايط زندگي مردم بهتر شود.

وزير کشور رقم خسارات تا هم اکنون را 30 تا 35 هزار ميليارد تومان برآورد و ابراز اميدواري کرد که مجلس شوراي اسلامي و دولت در مسير بازسازي همکاري خوبي با يکديگر داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان