تاریخ 1398/01/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرپرست اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي سمنان مطرح کرد؛
اهداي بيش از 260 هزار جلد کتاب توسط خيرين به کتابخانه‌هاي سمنان در سال 97

سرويس خبر

سرپرست اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان از اهداي کتاب توسط به منظور غني‌سازي منابع کتابخانه‌هاي عمومي استان خبر داد و گفت: بيش از 260 هزار جلد کتاب در سال 97 به ارزش ريالي بالغ‌بر دو ميليارد ريال کتاب توسط خيرين به کتابخانه‌هاي عمومي اهدا شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان، سعيد دهقانلو، سرپرست اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان در گفتگويي به ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان در سال 97 پرداخت و گفت: در استان سمنان 71 باب کتابخانه شامل 47 کتابخانه شهري و 24 کتابخانه روستايي وجود دارد. يک ميليون و 72 هزار و 227 نسخه کتاب در کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان وجود دارد و در سال 97 قريب به 700 هزار نسخه از کتابخانه‌هاي عمومي اين استان امانت گرفته شده است.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان افزود: در حال حاضر 60 هزار و 433 نفر عضو کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان هستند.

وي استقبال مسئولان و مردم استان سمنان را در اجراي طرح اهداي کتاب بي‌نظير دانست و اظهار داشت: در سال 97 بيش از 260 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان اهدا شد.

وي با اشاره به اينکه در سال 97 چند طرح شاخص توسط کتابخانه‌هاي عمومي استان در قالب طرح چله افتخار به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي برگزار شد، بيان داشت: اجراي مسابقات نقاشي و کتابخواني در شهرستان‌هاي سمنان، مهديشهر و سرخه، «ليگ کتابخواني» در شهرستان شاهرود، «پويش انقلاب» در شهرستان دامغان و 40 مدرسه و 40 کتاب» در شهرستان‌هاي گرمسار و آرادان از جمله اين طرح‌ها بود.

وي افزود: اين طرح در اولين مرحله با مشارکت 24 گروه چهار نفره برگزار شد و 12 گروه برگزيده به مرحله دوم راه يافته و به رقابت پرداختند. در مرحله سوم شش تيم با يکديگر رقابت کردند و در مرحله نهايي سه تيم منتخب با هم به رقابت پرداختند.

وي ضمن بيان اينکه در هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي 37 هزار و 978 نفر از استان سمنان شرکت کردند، گفت: امسال در بخش پويش کتاب‌خوان مجازي در کل کشور 9844 نفر شرکت کردند که تعداد هزار و 654 نفر از استان سمنان بودند. اين تعداد 17 درصد کل شرکت‌کنندگان کشور را شامل مي‌شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان برگزاري اولين همايش بزرگ تجليل از نويسندگان و مولفان دستگاه‌هاي اجرايي استان سمنان به مناسبت هفته کتاب را از ديگر فعاليت‌هاي فرهنگي در سال 97 دانست و گفت: برگزاري اين همايش فرصتي مناسب براي معرفي و شناسايي نويسندگان توانمند و حمايت از آنها در زمينه‌هاي مختلف بود.

وي ضمن اشاره به درخشش کتابداران اين استان در جشنواره منطقه‌اي قصه‌گويي اظهار داشت: در آيين اختتاميه جشنواره منطقه‌اي قصه‌گويي که در تهران برگزار شد، سه کتابدار استان سمنان به مرحله ملي راه يافتند. زهرا رخشاني، سکينه پازوکي و سميه رجبي از استان سمنان نفرات منتخب براي حضور به مرحله ملي معرفي شدند. همچنين از عباسعلي زيبا، کتابدار اين استان نيز به عنوان پيشکسوت قصه‌گويي تجليل شد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان از برگزيده شدن روستاي مومن‌آباد اين استان در رديف روستاهاي دوستدار کتاب کشور خبر داد و گفت: يک هزار و 406 روستاي کشور در طرح انتخاب روستاهاي دوستدار کتاب نامزد شده بودند که با راي هيات داوران، روستاي مومن‌آباد سمنان در رديف 10 روستاي دوستدار کتاب قرار گرفت.

دهقانلو تصريح کرد: در جشنواره ملي روستاها و عشاير دوستدار کتاب کشور کتابخانه عمومي شيخ‌محمود مزدقاني مومن‌آباد موفق به کسب روستاي برتر و کتابخانه شهيد غلامرضا شهروي لاسجرد موفق به کسب عنوان شايسته تقدير شد.

دهقانلو با اشاره به اين مطلب که در هفته کتاب سال 97 کتابخانه عمومي ثامن‌الائمه‌(ع) روستاي نام‌نيک شهرستان ميامي افتتاح شد، بيان کرد: کتابخانه عمومي ثامن‌الائمه‌(ع) روستاي نام نيک با مساحت 209 متر به بهره‌برداري رسيد.

دهقانلو تعداد اعضاي انجمن‌ها در استان سمنان را 158 نفر اعلام کرد و اظهار داشت: به جز شهر کهن‌آباد که کتابخانه ندارد مطابق قانون در تمام سطح استان انجمن کتابخانه‌هاي عمومي فعاليت مي‌کنند.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان با تاکيد بر اينکه خيرين در شهرستان ميامي کمک‌ها و مساعدت‌هاي بيشتري داشته‌اند، افزود: ساخت و احداث کتابخانه در روستاي نام‌نيک با زيربناي 209 مترمربع با اعتباري بالغ‌بر دو ميليارد و پانصد ميليون ريال، زيباسازي نما و داخل کتابخانه ابن‌يمين فريومدي روستاي فريومد، فضاسازي کتابخانه حضرت علي‌اکبر(ع) روستاي نردين و محوطه‌سازي کتابخانه عمومي امام حسين‌(ع) کالپوش ميامي از جمله مساعدت‌هاي خيرين در اين شهرستان بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان