تاریخ 1397/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
روش‌هاي آسان براي خانه‌تکاني بهتر براي راحتي بانوان

شب عيد است و همگي مشغول خانه‌تکاني و تميز کردن خانه براي سال جديد هستيم. رسمي جالب که اگر به اين نکات توجه نکنيد ممکن است در خانه‌تکاني دچار مشکل شويد.

پس در خانه‌تکاني دقت‌هاي لازم را داشته باشيد تا بهترين و سريع‌ترين خاني‌تکاني را داشته باشيد.

يک ضرب کار کردن

تعداد زيادي از زوج‌ها دوست دارند سريع‌تر و در کوتاه‌ترين زمان ممکن، کار خانه‌تکاني‌شان را به اتمام برسانند، به همين دليل تصميم مي‌گيرند يک‌ضرب و بدون هيچ استراحتي کار کنند.

اگرچه در ظاهر اين روش بسيار عالي به‌نظر مي‌رسد و باعث مي‌شود اين زوج‌ها در مقايسه با آنهايي که آرام‌آرام پيش مي‌روند و کار يک‌روزه را در چند روز انجام مي‌دهند ودر طول خانه‌تکاني نيز سعي مي‌کنند به بدنشان احترام بگذارند و استراحت کردن را فداي عجله نکنند، پيش بيفتند.

اما طبق معمول سرانجام داستان اين مدل از خانه‌تکاني، به جر و بحث و مشاجره ختم مي‌شود و اين چنين است که بازهم از بقيه عقب‌تر ميمانند؛ درست مثل حکايت خرگوشي که با لاک‌پشت مسابقه داد، زماني که در چند قدمي موفقيت و برنده شدن بود از فرط خستگي در گوشه جاده براي خواب ايستاد و لاک‌پشت از او جلو زد و برنده مسابقه شد.

اگرچه ميتوان با کار بيشتر، در روزهاي کمتري به نتيجه رسيد، اما ناديده گرفتن يا حذف استراحت و تفريح از برنامه روزانه، فقط به هواي زودتر به نتيجه رسيدن، هرگز مصلحت نيست.

بي‌وقفه کار کردن باعث مي‌شود شما از نظر رواني و جسمي خسته و فرسوده شويد و آستانه تحمل‌تان کاهش يابد و به همين علت ساده، ممکن است با اولين تحريک، هرچند مساله‌اي کوچک و جزئي، به جوش بياييد و عصبي شويد و با همسرتان درگيري و مشاجره داشته باشيد.

بله، درست متوجه شده‌ايد؛ خستگي مفرط از مهم‌ترين دلايل دعواي زوج‌ها در روزهاي خانه‌تکاني است.

نکته اول در خانه‌تکاني:

اختصاص زمان‌هايي براي استراحت و خستگي رفع کردن، هرچند شايد، يکي دو ساعت يا چند روزي به زمان کاري‌تان اضافه کند، اما بسيار به نفع‌تان است. بهتر است متناسب با نوع و سختي کارتان، براي هر يکي دو ساعت کار کردن، استراحتي يک ربع تا نيم ساعتي درنظر بگيريد و اين زمان رابا خوردن چاي و ميوه، مصاحبه و خنده با همسرتان بگذرانيد.

بدون برنامه‌ريزي حرکت کردن

زن و شوهرها گاهي با هم دعوا و مشاجره مي‌کنند، چون شيوه صحيح برنامه‌ريزي را نميدانند و نمي‌توانند کارها را بين هم تقسيم کنند، به همين دليل ناگهان احساس سردرگمي و حيراني مي‌کنند و ممکن است کار رابه جر و بحث و دعوا بکشانند.

شرايط زماني بدتر مي‌شود که آنها تصميم مي‌گيرند چند کار غيرمرتبط با هم را دريک زمان انجام دهند. براي مثال در حالي‌که پرده‌ها را از ميل پرده درمي‌آورند و گوشه اتاق قرار مي‌دهند، چيني‌ها و کريستال‌هاي داخل ويترين را روي ميز ناهارخوري و زمين پهن مي‌کنند، هم زمان با آن نيز سعي مي‌کنند فرش‌ها را لول کنند، چون بايد آنها را به قاليشويي بفرستند.

از سوي ديگر محتويات کابينت آشپرخانه رابا هم بيرون مي‌ريزند، چون تصميم دارند شيشه‌ها را هم دستمال بکشند‌ آب و کف حاضر مي‌کنند، اما ناگهان به ذهن‌شان ميرسد‌ لوسترها فراموش شده‌ است بايد آنها را پايين بياورند و ‌گرد‌گيري‌شان کنند.

در چنين آشفته‌بازار بلبشو، حتي آرام‌ترين و خونسردترين افراد هم احساس سردرگمي و نگراني مي‌کنند، چه برسد به کساني که بالفعل عصبي هستند و مدام تلاش مي‌کنند خودشان را بازرسي کنند و… قطعا چنين شرايطي، دير يا زود، بهانه دست‌شان مي‌دهد تا روي اژدهايي‌شان را نشان دهند و صدا و فريادي بلند کنند!

نکته دوم در خانه‌تکاني:

پيش از شروع خانه‌تکاني، فهرستي از کارهاي خانه‌تکاني‌تان تهيه کنيد، از کلي‌ترين تا جزئي‌ترين کارها را يادداشت کنيد. سعي کنيد مکان به مکان خانه را در برنامه‌ريزي‌تان مورد توجه کنيد و کارهاي مرتبط با آنجا را بنويسيد.

آشپزخانه، اتاق‌هاي خواب، اتاق پذيرايي، سرويس بهداشتي و… ‌ در نهايت اينکه هرروز را فقط به انجام بخشي از‌ برنامه تنظيم‌شده‌تان بپردازيد که صرفا آن روز رابه تميز کردن و انجام کارهاي آن بخش اختصاص داده‌ايد.

امان از وسواس بيش از حد

وسواسي بودن يکي از همسران، به خصوص خانم خانه، از جمله دلايل دعواي زوج‌هاست. در چنين حالتي، يکي از دو طرف مدام مشغول شستن و سابيدن است و آن ديگري در نقش يک بازرس ريزبين و ايرادگير به کارها سرک مي‌کشد و اشکالات را کار مي‌گيرد، گاه حتي دائم غر مي‌زند که چرا خوب و به اندازه کافي تميزکاري نشده و لازم است دوباره بيشتر اشيا گرد‌گيري يا شسته شوند.

نکات مهم براي يک خانه‌تکاني سريع و آسان در شب عيد

نکته سوم در خانه‌تکاني:

بر وسواستان غلبه کنيد و سعي کنيد بيش از حد، مته به خشخاش نگذاريد. بپذيريد هر چقدر هم بشوييد و بسابيد و برق بيندازيد، با حساسيت بسياري که داريد، هرگز دل‌تان گواهي نمي‌دهد که کارتان را به خوبي انجام داده و همه‌ي چيز را خوب تميز کرده‌ايد.

تلاش کنيد شب عيدي، کمتر موجب اذيت خود و همسرتان شويد و به يک يا حداکثر دو مرتبه انجام کاري، قناعت کرده تا بتوانيد از بسياري‌ دلخوري‌ها و ناراحتي‌ها پيشگيري کنيد.

وقتي همکاري معنايي ندارد

تعداد زيادي از زوج‌ها، فارغ از چند سال سابقه زندگي هنوز بلد نيستند و نمي‌دانند چگونه بايد با مشارکت يک ديگر فعاليتي را انجام دهند، اما در عوض ياد گرفته‌اند و جالب‌تر آن که بخوبي خبره اين‌کار شده‌اند؛ کاري رابا تحمل تمام سختي‌هايش به تنهايي انجام دهند يا اينکه آن رابه دوش ديگري بيندازند و بزن در رو ماجرا شوند؛ گويي هرگز نياموخته‌اند که هر کدام مي‌توانند بخشي از مسئوليت را بپذيرند ودر کنار هم آن‌را انجام دهند.

نکته چهارم در خانه‌تکاني:

با پذيرفتن مسئوليت بخشي از کارهاي خانه‌تکاني، مي‌توانيد دراين رسم خوشايند نوروزي سهيم شويد، ‌ احساس خوش همبستگي و با هم بودن رابه خود و همسرتان يا ديگر اعضاي خانواده‌تان تلقين کنيد ودر پرورش و تقويت‌ حس زيباي همکاري و مشارکت، گام‌هاي محکم‌تري را برداريد.

ناديده گرفتن کارهاي مفيد يک ديگر

زوج‌هايي هم وجود دارند که با يک ديگر در خانه‌تکاني مشارکت و همکاري مي‌کنند، اما عاقبت کار آنها به دعوا و جر و بحث ختم مي‌شود. اين گروه طبق معمول افرادي هستند که کار يک ديگر را ناديده مي‌گيرند يا ارزش آن‌را کم جلوه ميدهند، اما در عوض کار خويش را بسيار بزرگ و ارزشمند قلمداد مي‌کنند.

براي مثال زن خانه، کابينت‌ها را دستمال مي‌کشد و کف آشپزخانه را مي‌شويد و مرد خانه هم پاک کردن لوستر‌ها را به‌عهده مي‌گيرد.

اما همين که بر سر موضوعي حرف و نظرشان يکي نباشد، يکي از زوجين شروع به غرولند کردن ميکند و ميگويد: اصل همه‌ي کارها به‌عهده من بوده است و کارهايي که ديگري انجام داده، نه‌تنها جدي و مهم نبوده، بلکه در پيشرفت کار، بي‌ارزش و کم‌اهميت هم بوده است، همين چند جمله از سر عصبانيت کافي است که فرد احساس خشم و ناراحتي کند و براي تلافي هم شده در گوشه ذهنش پي جوابي باشد يا اوقات تلخي‌ راه بيندازد و….

نکته پنجم در خانه‌تکاني:

قبول کنيد کار هر يک از شما هر چند کوچک و جزئي، باارزش و ارجمند است و هرکس متناسب با توان و شرايط خود وقتي باري از دوش اين روزهاي خانه‌تکاني برمي‌دارد، کار بسيار بزرگي انجام داده است.

تلاش کنيد مسئوليت‌هاي خود و ديگري را ارزش‌گذاري کنيد و به دنبال برتري‌جويي و احيانا حقارت ديگري نباشيد، چه‌بسا دود اين کار اول از همه‌ي به چشم خودتان مي‌رود.

يکي، زيادي بي‌خيال است

گاهي اوقات زوج‌ها با هم بگو مگو مي‌کنند، چون يکي از آنها بدليل خونسردي و بي‌خيالي افراطي، تمايلي به کمک در کارها از خود نشان نميدهد و حتي مانع انجام کارها هم مي‌شود يا اينکه ممکن است بعلت خوش‌خيالي و مثبت‌نگري بسيار تصور کند چون فرصت زيادي تا شروع لحظه تحويل سال نو مانده، بنابر اين ضرورتي نيست که براي انجام همه‌ي کارها عجله کرد!

نکته ششم در خانه‌تکاني:

خونسردي و داشتن آرامش در انجام کارهاي خانه‌تکاني مولفه بسيار مهمي است، اما زياده‌روي در آن نه‌ تنها خوب و مناسب نيست، بلکه ممکن است باعث نگراني و تکدر خاطر ديگران شود. اگر شما هم جزو آن همسران خونسرد هستيد، توصيه مي‌کنيم دراين روزهاي آخر سالي بر اين خصيصه‌تان غلبه کنيد و اندکي هم به فکر همسرتان باشيد که مثل شما نيست و نگران انجام کارهاست.

تحمل‌نکردن اشتباهات يک ديگر

ناتواني در تحمل اشتباهات يک ديگر از مهم‌ترين عوامل جرو بحث همسران دراين روزها است. مثلاً اگر يکي از همسران در طول خانه‌تکاني مرتکب خطايي شود؛ مثلاً چيزي را بشکند، آب کثيفي را روي زمين بريزد و… با حرف‌ها و رفتارهايمان، دائم وي را تنبيه و مواخذه کرده يا اشتباهش را ‌گوشزد مي‌کنيم؛ خلاصه اينکه آن چنان بد رفتار مي‌کنيم که گويي او دست و پاچلفتي است و خرابکاري‌اش هرگز قابل جبران نيست.

نکته هفتم در خانه‌تکاني:

ارتکاب اشتباهات ممکن است کمي کارتان را به تعويق بيندازد، اما در کل تاثيري بر روند انجام کارهايتان نخواهد نداشت. اگرچه عجله داريد و دوست داريد سريع‌تر از شر خانه‌تکاني خلاص شويد، اما بپذيريد اين اشتباه، اتفاقي است که افتاده، حالا با گوشه و کنايه زدن، تحقير کردن، بگو مگو کردن نه تنها مشکلي را حل نمي‌‌کنيد، بلکه باعث مي‌شويد اعصابتان بدليل دعواهايتان که گاه ادامه‌دار هم مي‌شود، بيش از ارتکاب آن اشتباه خرد شود.

بنابر اين عاقلانه است که بخود بقبولانيد اين اتفاقات در هر خانه‌تکاني امکان ‌دارد پيش بيايد و نبايد خودتان و ديگران رابه علت وقوع آنها ناراحت و سرزنش کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان