تاریخ 1397/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نکته‌هايي طلايي براي يک سفر دسته‌جمعي

سفر دسته جمعي، سفرهاي گروهي، نکات سفرهاي گروهي مسن‌ترين يا باتجربه‌ترين و حتي زرنگ‌ترين فرد سفر مي‌تواند مدير سفر باشد.

تصميم گرفتن براي رفتن به يك سفر دسته جمعي يا تفريح جمعي كار سختي نيست كه نياز به زمان و مكان مناسب داشته باشد. سفرهاي دسته‌جمعي به افراد كمك مي‌كند طعم واقعي يك تفريح شاد و هيجاني را چشيده و تجربه كنند.

از آنجايي كه انسان موجودي جمع‌گراست، بيشتر دوست دارد در جمع حضور داشته باشد، حتي هنگام شادي و تفريح. بنابراين اگر شما از آن دسته افرادي هستيد که براي مدت طولاني است، به يك سفر دسته‌جمعي نرفته‌ايد توصيه ما را بپذيريد و اين آخر هفته را با يك برنامه ريزي مناسب به اين كار اختصاص دهيد. البته اگر به نکات زير هم توجه داشته باشيد مي‌توانيد خاطره خوبي را از اين گردش در ذهنتان ثبت کنيد.

قبل از سفر نكات ايمني را به همه گوشزد كنيد.

اگر همراه خود افرادي با سنين کم داريد. به دليل آسيب پذيرتر بودن بچه‌ها، آنها را در طول سفر به حال خود رها نكنيد.

براي سفر يک مدير انتخاب کنيد

مسن‌ترين يا باتجربه‌ترين و حتي زرنگ‌ترين فرد سفر مي‌تواند مدير سفر باشد. اما هر که انتخاب شد بايد تمامي افراد به نظرات او احترام بگذارند و حرف اول و آخر را او بزند. مدير سفر نيز بايد با در نظر گرفتن علايق و سلايق همه اعضاي سفر برنامه‌هاي نسبتا دقيق طراحي كند.

پيش از اينكه سفر شروع شود با هماهنگي اعضاء، يک نفر را به عنوان مادر خرج انتخاب کنيد.

مادر خرج به كسي گفته مي‌شود كه بعد از گرفتن سهم هر فرد در هزينه‌هاي كلي سفر آن را در جاي خود هزينه مي‌کند و وظيفه دارد که تمامي هزينه‌ها را نوشته و در پايان سفر به اطلاع افراد برساند.

در سفر كارها به دو قسمت قبل و در هنگام سفر تقسيم کنيد

كارهايي مثل خريدكردن، هماهنگي با همسفرها، برنامه‌ريزي سفر و تماس با مراكز اطلاع‌رساني در مورد راه‌ها و شرايط آب و هوا، هماهنگي با ماشين‌ها، پيدا کردن هتل، تورمناسب يا تهيه بليت و... از جمله امور قبلا از سفر هستند. هماهنگي اعضاي سفر و پيدا كردن جاي مناسب براي كمپ زدن، سرشماري و مواظبت از اموال در هر توقف واسكان و احيانا کشيك شبانه و همكاري براي درست كردن غذا و تهيه مايحتاج در زمان سفر و... هم در دسته کارهاي حين سفر قرار مي‌گيرند.

سفر دسته جمعي، سفرهاي گروهي، نکات سفرهاي گروهي سفرهاي دسته جمعي به افراد كمك مي‌كند طعم واقعي يك تفريح شاد و هيجاني را بچشند

حفظ حريم شخصي

وقتي همراه گروه زيادي هستيد، اگر چه به شما خوش مي‌گذرد، اما مطمئناً به زمان‌هايي هم براي تنها بودن نياز داريد. هر فردي انتظار دارد از تعطيلات نهايت استفاده را برده و به آرامش برسد. بهتر است در مسافرت‌هاي دسته جمعي نيز زمان‌هاي مشخص شده‌اي را براي خود در نظر بگيريد تا به علايق خود برسيد. به عنوان مثال در آرامش مطالعه کنيد، در طبيعت قدم بزنيد، ورزش کنيد، موسيقي مورد علاقه‌تان را بشنويد و…

کاهش توقعات

وقتي در جمع هستيد، لازم است انعطاف پذيري بيشتري داشته باشيد. همان طور که گفته شد اگر از ابتداي سفر برنامه‌ريزي داشته باشيد، همه به کارها و علايق مورد نظر مي‌رسند، اما گاهي همه چيز همان طور که پيش‌بيني شده پيش نمي‌رود و بهتر است فردي که در گروه قرار گرفته، براي آسايش خود و ديگران انعطاف پذيري بيشتري داشته باشد.

بگومگو در سفر ممنوع

يکي از دوستان تعريف مي‌کرد که از کودکي والدينش، استعداد عجيبي داشتند تا تمام دق‌دلي دوران چندساله زندگي مشترک‌شان را هنگام سفر بر سر هم خالي کنند. در سفر همه چيز به هم ربط پيدا مي‌کرد، از خودروي آخرين مدل باجناق و دست پخت مادرشوهر تا هتل يک ستاره ماه عسل پدر و مادر و … همه چيز زمينه مرافعه داشت.

براساس توصيه يک مشاور سفر، بايد مساله مورد اختلاف را در مدت حداکثر شش ساعت پس از بروز بحران رفع کنيد تا ناراحتي در ذهن کسي نماند و احساس انتقام جويي از بين برود، اما توجه داشته باشيد که گاهي دخالت‌هاي بي‌جا سبب به وجود آمدن سوءتفاهم و حتي شدت يافتن دعوا مي‌شود. در صورت بروز چنين حادثه اي، بايد تلاش کنيد به طرفين بفهمانيد که مسبب ناراحتي پيش آمده هر دو طرف بوده‌اند و منشأ آن فقط سوءتفاهم بوده است.

اين کار سبب فروکش کردن بحث‌ها و تنش‌ها و روآوردن طرفين به گفت وگو مي‌شود. توصيه مي‌شود که در سفر بخصوص سفر با خويشاوندان از پيش کشيدن بحث‌هاي سياسي، مذهبي، پولي و هر چيزي که در خانواده تبديل به تابو شده است و صحبت درباره آنها سرانجام به دعوا ختم مي‌شود، خودداري کنيد.

احترام بزرگ ترها را نگه داريم. فکر مي‌کنم سفر يعني چند شبانه روز در کنار هم بودن، بي‌جهت نيست که قديمي‌ها مي‌گفتند دوست و دشمن را در سفر بايد شناخت. خيلي از نقاط ضعف رفتاري آدم‌ها در سفر خود را نشان مي‌دهد به همين دليل رفتار ما به مديريت جدي‌تري نياز دارد.

در طول سفر تقسيم وظايف مهم‌ترين بخش کار است

در تقسيم وظايف به توانايي‌هاي افراد دقت داشته باشيد و يادتان باشد تمام مسئوليت كارها را به يك يا چندنفر محدود نکنيد و حتي از كودكان هم كمك بخواهيد.

دسته جمعي غذا درست کنيد

هرچند توصيه شده كه در سفر غذاهاي سبک بپزيم و بخوريم اما درست كردن غذا آن هم به صورت دسته جمعي لذت خاص خودش را دارد. بنابراين خريد مواد اوليه براي غذاي همه هم مقرون به صرفه‌تر است و هم اعضاي گروه را به هم نزديك‌تر مي‌كند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان