تاریخ 1397/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سوغات استان سمنان چيست؟

«سوغات» ارمغان سفر است و جداي از خاطرات سفر، تنها يادگاري است که از سفر مي‌ماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه‌ي سمنان، استان زيبا و تاريخي سمنان از جمله استان‌هايي است که به تنوع اقليمي اشتهار دارد و شايد از همين‌روست که سوغاتي‌هاي اين استان نيز، تنوع بسياري دارند و لذا بهتر است در گذر از استان سمنان، از سوغات اين منطقه كويري و زيبا نگذريد.

سمنان ديار «نان بقسمات»،

«نان چاي» و «شيرمال»

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود در گفتگو با خبرنگار ايسناي منطقه سمنان گفت: اگرچه در سفر به هرکدام از مناطق کويري استان و خصوصاً شهر سمنان سوغاتي‌ها و مخصوصاً خوراکي‌هاي خوبي وجود دارد اما نان‌هاي محلي و شيرمال سمنان بيش از همه اشتهار دارد.

حميدرضا حسني افزود: نان‌هاي محلي سمنان، نان‌هاي خانگي، نان شيرمال، نان کماچ و... از سوغاتي‌هاي سمنان هستند.

وي ادامه داد: در گذشته نيز نان بقسمات سمنان، معروف‌ترين سوغاتي اين استان کويري را به خود اختصاص داده بود. علاوه بر اين «نان چاي» سمنان، سوغاتي خوشمزه ديگري است که در «سفرنامه وامبري» از آن نام برده شده و نويسنده اين سفرنامه، آنچنان که در متن سفرنامه آمده در سفر به سمنان از آن خريداري و به هرات مي‌برد.

كارشناس مردم‌شناسي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان همچنين خاطرنشان كرد: امروزه شيرمال سمنان که نوعي نان شيريني به حساب مي‌آيد بيشتر مورد اقبال مسافران و گردشگران قرار مي‌گيرد و از اين‌رو امروزه شيرمال پزي‌هاي متعددي در سمنان و ديگر شهرهاي استان وجود دارد.

سوغات‌هاي فصلي

حسني افزود: سمنان در فصل‌هاي مختلف سال، سوغاتي‌هاي مخصوص آن فصل را دارد، انار، انجير و بادمجان سمنان از مهم‌ترين سوغاتي‌هاي فصلي شهر سمنان هستند، هم‌چنين صنايع‌دستي سمنان نيز امروزه بخشي از سوغاتي اين شهر است، نمد، سفال، سراميک، نوعي پارچه به اسم «وشينه» و قاليچه‌هاي سمناني که زنان سمنان آن را مي‌بافند از اين سوغات و دست ساخته‌هاست.

چاقوي سمنان سوغات فراموش شده

وي گفت: يکي از صنايع‌دستي معروف سمنان چاقوي سمنان بوده که بسيار معروف بوده و در ساليان دور توليد آن در سمنان رونق بسيار داشته و مورد اقبال بسياري از مسافران قرار گرفته است، اما امروزه چاقوي سمنان به عنوان سوغات اين شهر محسوب نمي‌شود.

مهديشهر، شهر فرآورده‌هاي لبني/

از «آروشه»و«چيکو» تا پاپوش «دوندي»

كارشناس مردم شناسي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان در ادامه بهترين سوغات شهرستان مهديشهر را فرآورده‌هاي دامي و لبني دانست و گفت: امروزه بالغ بر 20 نوع فرآورده‌ي لبني در مهديشهر و توسط عشاير ايل سنگسر توليد مي‌شود، ماست، کشک، پنير، آروشه، کره محلي و چيکو و... از معروف‌ترين سوغاتي‌هاي امروز اين منطقه خوش آب و هواي استان سمنان است.

حسني گفت: چمشک يا دوندي نيز که يک نوع کفش با پاپوش چرم است، از مهم‌ترين سوغاتي‌هاي مهديشهر است، پارچه‌هاي ابريشم، پارچه‌هاي سوزن‌دوزي شده و ظروف چيني نقشدار از ديگر سوغاتي‌ها و صنايع‌دستي شهر مهديشهر است.

شهميرزاد و گردوها

وي همچنين تأكيد كرد: علاوه بر آلو و گردوي شهميرزاد، لواشک‌هاي محلي و نان‌هاي محلي اين شهر توريستي مانند شيرخس، تمبلک گردويي و... از مهم‌ترين سوغاتي‌هاي اين منطقه کوهستاني و گردشگري استان سمنان است.

دامغان، شهر مرغوب‌ترين پسته جهان

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود همچنين مهم‌ترين و معروف‌ترين سوغاتي شهرستان دامغان را پسته خندان اين شهر کويري دانست و گفت: علاوه بر اين، نان‌ها و شيريني‌هاي محلي دامغان و نوعي نان محلي به نام «دادچه» نيز از سوغاتي‌هاي معروف دامغان است.

پارچه قلمکار دامغان، زيباترين

سوغات و صنايع‌دستي استان سمنان

حسني اذعان داشت: پارچه قلمکار دامغان نيز شهرت فراواني دارد و زيباترين سوغات و صنايع‌دستي استان سمنان است، دست‌بافته‌هاي خانگي مانند حوله، چادر شب، دستمال، سفره و... در اميريه دامغان و خرما، سير و شلغم در طرود دامغان و گردو در تويه دروار دامغان نيز از ديگر سوغاتي‌هاي اين شهرستان است.

شاهرود و سوغات شيرينش

«آب نبات»، «حلواي سياه» و «انگور»

وي گفت: در سفر به شهرستان شاهرود که به قاره‌ي کوچک اشتهار يافته مي‌توانيم سوغاتي‌هاي زيادي نظير نان محلي، نان فتير و نان کاک، آبنبات، حلواي سياه، حلواي کنجدي، انگور و زردآلو را در چمدان سفر خود به سوغات ببريم، هم‌چنين سفال، سراميک و نمد و ظروف مسي که از گذشته‌هاي دور تا به امروز در اين شهرستان رونق بسيار داشته از ديگر سوغات و صنايع‌دستي اين شهر زيباي شرق استان سمنان است.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود ادامه داد: علاوه بر اين در سفر به شرق استان سمنان و خصوصاً خارتوران شاهرود و فرومد ميامي، مي‌توانيد از «فلفل»منحصر به فرد اين منطقه تهيه کنيد.

خربزه و انار سوغات

گرمسار و سرخه

حسني اضافه كرد: شهرستان‌هاي گرمسار و سرخه دو سوغاتي متناسب با گرماي فصل تابستان دارند، خربزه‌هاي شيرين و انارهاي سرخ گرمسار و سرخه از مهم‌ترين سوغاتي‌هاي اين دو شهرستان است، البته نبايد فراموش کنيم که نان‌هاي خانگي و محلي شهرستان سرخه که اکثراً توسط زنان در منزل تهيه مي‌شود نيز بسيار خوشمزه و با کيفيت هستند.

سوغات ثبت شده استان سمنان

وي تصريح كرد: در ميان سوغاتي‌هاي خوشمزه و زيباي استان سمنان، سمنوپزان سمنان، فرآورده‌هاي لبني مهديشهر، دست بافته‌هاي اميريه دامغان، لاک‌تراشي (مخصوص پخت نان) در کالپوش ميامي، دست‌بافته‌هاي کلاته خيج دامغان و صنايع‌دستي سوزن‌دوزي مهديشهر در شمار ميراث معنوي ايران به ثبت ملي رسيده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان