تاریخ 1397/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آيت‌الله سيستاني در ديدار حسن روحاني مطرح کردند
قدرداني از «دوستان عراق» در تحقق شکست داعش

حسن روحاني در آخرين ايستگاه سفر سه روزه خود به عراق با آيت‌الله سيد علي حسيني سيستاني زعامت عالي قدر حوزه علميه نجف که از او به عنوان مرجع اعتدال، گفت‌وگو و همچنين موثرترين شخصيت امروز عراق ياد مي‌شود، ديدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ايسنا، بر اساس ديدگاه برخي از تحليل‌گران و کارشناسان، سفر رسمي و علني رييس‌جمهور ايران به عراق بعد از شش سال حضور در اين مسند فارغ از اهميت‌هاي سياسي، اقتصادي و امنيتي‌اش، يکي از مهم‌ترين دستاوردهايش ديدار با مرجعي است که در چند سال اخير به جز موارد بسيار معدودي بسياري از بزرگان ارشد سياست حتي خود عراق را براي ديدار و ملاقات به حضور نپذيرفته است و همواره تلاش کرده است، همچون اسلاف پيشينش در حوزه علميه نجف وجهه مردمي و ديني‌اش بر وجهه‌ سياسي‌اش غلبه داشته است.

آيت‌الله سيستاني که از او به عنوان قوي‌ترين مرد عراق از زمان اشغال اين کشور توسط آمريکا و سقوط رژيم بعث تا به امروز نامبرده مي‌شود، بسيار به ندرت در ملأ عام ظاهر مي‌شود و يا به صورت عمومي سخنراني مي‌کند و با رسانه‌ها نيز به صورت مستقيم مصاحبه‌اي نداشته است. عموماً مواضع و ديدگاه‌هاي اين مرجع عالي قدر که تلاش داشته به صورت رسمي و مستقيم بر صحنه سياست و اجرايي حضور نداشته باشد از طريق بيانيه‌هاي مکتوب مهر شده او يا خطبه‌هاي نماز جمعه توسط نمايندگان او و يا مصاحبه‌هاي مکتوب دفترش با رسانه‌ها اعلام مي‌شود. پايگاه اينترنتي آيت‌الله سيستاني بخش‌هايي از صحبت‌هاي اين مرجع بزرگ شيعه با رييس جمهور کشورمان را منتشر کرد. به گزارش ايسنا، سايت رسمي آيت‌الله سيستاني در اين باره آورده است: قبل از ظهر چهارشنبه آيت‌الله سيستاني با دکتر روحاني، رييس محترم جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه وي ديدار کرد و رييس جمهور ايران بخشي از نتايج مذاکراتش با مقامات عراقي و توافقاتي که در زمينه گسترش روابط دوستانه و حسن همجواري بين دو کشور محقق شد را به اطلاع وي رساند. آيت الله سيستاني تاکيد کرد که از هر گامي براي گسترش و تقويت روابط عراق با همسايگانش بر اساس منافع دو کشور و احترام به حاکميت و عدم دخالت در امور داخلي يکديگر، استقبال مي‌کند.

آيت الله سيستاني در اين ديدار همچنين به جنگ سرنوشت‌سازي که ملت عراق براي شکست داعش وارد آن شده‌اند اشاره کرد و از «جانفشاني‌هاي بزرگي» که عراقي‌ها در راه پيروزي بر اين گروه تروريستي و بيرون راندنش از کل منطقه داشتند و از نقش «دوستان عراق» در تحقق اين امر قدرداني کرد.

آيت الله سيستاني همچنين مبارزه با فساد و بهبود خدمات عمومي و انحصار سلاح در دست حکومت و سازمان‌هاي امنيتي را چالش امروز عراق خواند و ابراز اميدواري کرد که دولت عراق در اين زمينه‌ها موفق باشد.

وي همچنين بر ضرورت در پيش گرفتن سياست‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي براساس توازن و اعتدال و دور نگه‌داشتن ملت‌هاي منطقه از خسارت و دردهاي بيشتر تاکيد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان