تاریخ 1397/12/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رهبر انقلاب درديدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت 6500 شهيد استان کرمان:
در عرصه‌هاي دشوار، قدرت سينه‌ سپر کردن و ايستادگي داشته باشيم

سخنان رهبر انقلاب اسلامي در ديدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت 6500 شهيد استان کرمان که در تاريخ 6 اسفند 97 برگزار شده بود، صبح پنج‌شنبه در مصلاي امام علي (ع) در کرمان منتشر شد.

به گزارش ايسنا، آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار، بزرگداشت نام و ياد شهيدان را تکريم جهاد و مجاهدان در راه خدا، و تشويق به ادامه دادن راه پر افتخار آنان دانستند و گفتند: در دوران دفاع مقدس، ياد کردن توأم با احترام و افتخار از شهيدان و رزمندگان موجب شد ميل به حضور در ميدان دفاع از کشور گسترش يابد و امروز نيز هدف دشمنان از ضديت با احياء ياد شهيدان، مسدود کردن جاده پرافتخار شهادت و جلوگيري از تشويق آحاد جامعه به حرکت مجاهدانه است.

رهبر انقلاب اسلامي، افزودند: تعظيم نام و ياد شهيدان حرکت مجاهدانه را در کشور تقويت مي‌کند.

ايشان راز اقتدار يک ملت را وجود جوانان دلير، نترس و آماده سينه سپر کردن و ايستادگي در عرصه‌هاي گوناگون دانستند و گفتند: ملتي که از اين سرمايه برخوردار باشد، پيروز و مقتدر است و هرگز ذليل نخواهد شد، و احياء نام شهيدان، سازنده چنين سرمايه و جواناني است.

آيت الله خامنه‌اي پيام جاودانه شهيدان را برحذر داشتن جامعه از ترس و اندوه خواندند و خاطرنشان کردند: تلاش و هدف دشمنان ايران از جنگ نرم، «اندوهگين و نااميد کردن ملت ايران و ترساندن آن از ورود در ميدان» است اما در مقابل، پيام و بشارت شهيدان براي ما اين است که اگر بر خلاف خواست دشمنان وارد ميدان مبارزه شويد، خداي متعال همچون دوران دفاع مقدس، ترس و اندوه را دور خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با تجليل از علما، جوانان و عموم مردم مؤمن و شريف و نجيب کرمان و يادآوري خدمات آنان به اسلام و انقلاب، افزودند: همه به‌ويژه جوانان بايد هرچه بيشتر کار و تلاش کنند تا بتوانند سهم خود را در پيشرفت کشور همچون گذشته ادا کنند.

متن بيانات ايشان به شرح زير است:

اوّلاً خيلي تشکّر مي‌کنم از شما آقايان محترم و برادران عزيز به خاطر اين اقدام بجا و ان‌شاءالله مؤثّر، يعني تکريم شهيدان و بزرگداشت نام مکرّم و مطهّر شهيدان. اينکه ما يک اقدام‌کننده را، يک حرکت‌کننده را بزرگ بداريم و به او اهمّيّت بدهيم، نه فقط تکريم او است و نه فقط تکريم کار او است بلکه به معناي ايجاد تداوم در حرکت او است؛ اين مهم است؛ از همه مهم‌تر اين است. وقتي يک نفري مي‌رود در ميدان جهاد و شما او را تکريم مي‌کنيد، سه کار انجام داده‌ايد: يکي اينکه اين مجاهد في‌سبيل‌الله را تکريم کرده‌ايد، احترام کرده‌ايد؛ يکي اينکه جهاد را تکريم کرده‌ايد؛ کار سوّم اين است که شما ديگران را به ادامه اين راه تشويق کرده‌ايد. اين اتّفاقي است که در جنگ تحميلي ما و دفاع مقدّس هشت‌ساله ما افتاد؛ يعني يک جواني رفت جبهه و شهيد شد، پدر او، مادر او، مردم ديگر به نام او افتخار کردند، اين موجب شد افراد زيادي به سمت ميدان جهاد حرکت کنند و اين راه ادامه پيدا کند. در دوران دفاع مقدّس، از رزمندگان با احترام ياد مي‌شد؛ اين موجب مي‌شد که کسان زيادي ميل به اين حرکت و به اين ميدان پيدا کنند. خب، اين يک اتّفاقي است که در دوره دفاع مقدّس افتاده، بعد از آن هم تا امروز کم و بيش اين کار شده.

توجّه داشته باشيد که براي همين خاصيّت سوّم، براي همين مسئله سوّم، مخالفين شما، دشمنان شما، مي‌خواهند ياد شهدا احيا نشود و شهدا تکريم نشوند؛ براي اينکه جادّه شهادت کور بشود، مسدود بشود، براي اينکه ديگران تشويق به حرکت مجاهدانه نکنند. ديده‌اند و تجربه کرده‌اند و ما و شما هم تجربه کرده‌ايم که وقتي نام شهدا، ياد شهيدان، با عظمت برده مي‌شود، جوان امروز که نه دوره جنگ را ديده، نه دوره امام را ديده، نه خاطره‌اي از آن زمان دارد، وقتي مي‌فهمد که يک جايي در آن طرف منطقه و با هزاران فرسنگ فاصله دارند با دشمنان مي‌جنگند، عاشق حرکت به ميدان جهاد مي‌شود، پا مي‌شود مي‌رود در حلب، در بوکمال، در زينبيّه، بنا مي‌کند جنگيدن و به شهادت هم مي‌رسد. ببينيد! اين به خاطر اين است که شماها شهيد را احترام کرده‌ايد؛ چون شهادت مورد تکريم قرار گرفته، اين به طور طبيعي حرکت شهادت‌طلبانه را، حرکت مجاهدانه را در کشور تقويت مي‌کند.

و راز اقتدار يک ملّت هم همين است که جوانانش، افراد فعّالش، در ميدانها دلير وارد بشوند، گستاخ وارد بشوند، نترسند. نه اينکه حتماً بايد مردان ما شهيد بشوند؛ نه، دنبال اين نيستيم؛ دنبال اين هستيم که همه ماها در عرصه‌هاي گوناگون و دشوار، قدرت اين را داشته باشيم که سينه‌مان را سپر کنيم، قدرت اين را داشته باشيم که ايستادگي کنيم؛ اين مهم است؛ اگر اين [جور] شد، اين ملّت پيروز است، اين ملّت مقتدر است، اين ملّت هرگز ذليل نمي‌شود، کسي نمي‌تواند او را زيردست خودش قرار بدهد. ببينيد ياد شهيدان چقدر
مهم است!

خب، اين مطالبي که آقايان ذکر کردند، اين کارهايي که انجام گرفته، کارهاي خوب و متنوّعي است و خوب انتخاب کرده‌ايد؛ کارهاي مختلفي است که هم جنبه هنري، هم جنبه علمي، هم جنبه تبليغي، هم جنبه خدماتي، همه را مراعات کرده‌ايد و کارهاي خوبي انجام گرفته و ان‌شاءالله که بتوانيد به بهترين وجهي اين کار را تمام کنيد. مهم اين است که ما به اين توجّه کنيم که پيام شهيدان به ما چيست؛ اين مهم است. وَيَستَبشِرونَ بِالَّذينَ لَم يَلحَقوا بِهِم مِن خَلفِهِم اَلّا خَوفٌ عَلَيهِم وَ لا هُم يَحزَنون؛(4) اين پيام شهيدان است. امروز همه تلاش دشمنان ملّت ايران در جنگ نرم چيست؟ اين است که ملّت ايران را اندوهگين و نااميد و ترسيده و مانند اينها بکنند، وادار کنند ملّت ايران را که از ورود در ميدان بترسد، مأيوس باشد؛ پيام شهدا نقطه مقابل اين است: اَلّا خَوفٌ عَلَيهِم وَ لا هُم يَحزَنون؛ خوف و حزن برداشته است در ميدان شهادت.

اين پيام، پيام روز اوّل شهيدان نيست که خيال کنيم مثلاً 30 سال، 35 سال است شهيد شده؛ نه، اين پيام، پيام هميشگي شهيدان است؛ يعني آنها در جوار قدس الهي و نعمت الهي هم که هستند، مرتّب دارند به ما پيام مي‌دهند، بشارت مي‌دهند: وَيَستَبشِرونَ بِالَّذينَ لَم يَلحَقوا بِهِم مِن خَلفِهِم اَلّا خَوفٌ عَلَيهِم وَ لا هُم يَحزَنون؛ اين پيام شهدا است. اگر وارد ميدان مبارزه بشويم -يعني همان چيزي که دشمنان ما از آن مي‌ترسند و واهمه دارند- بايد بدانيم که خداي متعال بيم و ترس و اندوه را از ما دور مي‌کند؛ کما اينکه در دوره دفاع مقدّس هم همين‌جور بود. آن کساني که مي‌رفتند جبهه و يک مدّتي آنجاها بودند، وقتي که مي‌خواستند به محيط خانواده و شهر برگردند، محيط شهر برايشان سنگين بود يعني واقعاً برايشان فشار داشت؛ [در صورتي که] آنجا برايشان مثل بهشت بود؛ يک معنويّتي بود، يک روحانيّتي بود، خوش بودند -خوشِ به معناي روحي و معنوي و غرق در ذکر الهي بودن- اين‌جوري بودند. جوانها آنجا واقعاً در زير رگبار، زير خمپاره، زير ترکش لذّت مي‌بردند که اين هم خاصيّت فداکاري است، خاصيّت حضور در ميدان مبارزه لله و جهاد في‌سبيل‌الله است. وقتي مي‌آمدند داخل شهر و اين ارتباطات و انتظامات شهري و مناسبات گوناگوني را که در محيط‌ها هست مي‌ديدند، غالباً دلشان مي‌گرفت، به ما هم مي‌گفتند، واقعش هم همين بود؛ اين به خاطر اين است که آنجا صفا هست، آنجا معنويّت هست، آنجا بهشت است؛ مصداق کامل «لا خَوفٌ عَلَيهِم وَ لا هُم يَحزَنون» آنجا است.

خب، الحمدلله مردم کرمان هم امتحان خوبي داده‌اند در طول زمان. بنده خاطرات خيلي خوبي دارم از کرمان و مردم کرمان و علماي کرمان و جوانهاي کرمان؛ از قبل از انقلاب، از سال 42 و 43 که ما با کرمان ارتباط پيدا کرديم و رفت ‌و ‌آمد کرديم، آنجا هميشه همين‌جور بوده: مردمِ علاقه‌مند، مؤمن، شريف، واقعاً نجيب که در خطّ درست حرکت کردند؛ يعني عامّه مردم اين جور بودند؛ بحمدالله عناصر برجسته‌اي هم بين اينها پيدا شدند؛ بين علمايشان هم واقعاً همين‌جور [است]. علمايي که ما ديديم در کرمان، مردماني [بودند] بسيار خوب، مؤمن، علاقه‌مند، نجيب. نجابت کرماني‌ها [معروف است]. امروز هم که خب الحمدلله مردم کرمان در خدمت اسلام و در خدمت انقلاب هستند و هر چه بيشتر بايد تلاش کنند، کار کنند -بخصوص جوانها، مخصوصاً جوانها- براي اينکه بتوانند سهم خودشان را در پيشرفت کشور ان‌شاءالله اداء کنند، همچنان که در گذشته اداء کردند. و ما هم دعا مي‌کنيم که خداوند متعال به همه شماها توفيق بدهد و بتوانيد اين وظايف بزرگ را از جمله اين کار بزرگداشت را به بهترين وجهي ان‌شاءالله انجام بدهيد. خداوند ان‌شاءالله شماها را حفظ کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان