تاریخ 1397/12/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
قاچاق دام زنده از استان سمنان در حد صفر است

سمنان- ايرنا- مديرکل امورعشايري استان سمنان گفت: قاچاق دام زنده از اين استان به استان هاي مختلف کشور به دليل وابسته بودن معيشت عشاير به شغل دامپروري درحد صفر است.

حميدرضا حسيني روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: عشاير استان سمنان سالانه 9 هزار و 330 تُن گوشت توليد مي کنند و در مجموع 25 درصد از ميزان گوشت مصرفي شهروندان استان با تلاش اين افراد به بازار عرضه مي شود.

وي خاطر نشان کرد: به دليل آنکه چرخه اقتصادي عشاير استان با پرورش دام رونق مي گيرد به هيچ عنوان در حوزه عشايري استان قاچاق دام معنا و مفهومي ندارد.

مديرکل امورعشايري استان سمنان با اشاره به افزايش قيمت گوشت در بازار گفت: اين افزايش قيمت به دليل کاهش توليد نيست بلکه اين امر به دليل توزيع نامناسب و بعضي واسطه گري ها انجام مي گيرد.

حسيني تصريح کرد: در ماه هاي گذشته در نحوه توزيع و قيمت گذاري نهاده هاي دامي با مشکلات مواجه بوديم اما اين رويکردهاي منفي دليل اصلي افزايش قابل توجه قيمت گوشت در بازار نيست.

وي اضافه کرد: چالش احتکار از سوي بعضي واسطه ها و اقشار ثروتمند جامعه به افزايش قيمت گوشت قرمز در بازار دامن زده است.

مديرکل امور عشايري استان سمنان گفت: نظارت نهادهاي مربوط در جلوگيري از احتکار کالاهاي اساسي در اين شرايط حساس بايد تقويت شود و با افزايش واردات و نظارت مي توان قيمت گوشت قرمز را در بازار کاهش داد.

عشاير استان سمنان متشکل از سه هزار و 181 خانوار و بيش از 14 هزار و 400 نفر جمعيت، شامل 74 طايفه، 1.07 درصد از جمعيت عشايري کشور را شامل مي شوند، اين عشاير که هشت و 2 دهم درصد جمعيت استان سمنان را تشکيل مي دهند، بيش از يک ميليون و 74 هزار راس دام سبک و چهار هزار و 700 راس دام سنگين دارند و سالانه 9 هزار و 300 تن گوشت قرمز به ارزش بيش از سه هزار و 600 ميليارد ريال توليد مي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان