تاریخ 1397/11/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
پيش‌بيني ايجاد 87 هزار شغل در کشور
پارک توسعه ديجيتال در 10 استان ايجاد مي‌شود

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه پيش‌بيني مي‌شود با نهايي شدن بسته اشتغال، 87 هزار شغل براي جوانان ايجاد شود، گفت: پارک توسعه ديجيتال تا هفته دولت سال آينده در 10 استان کشور ايجاد مي‌شود.

محمدجواد آذري‌جهرمي در حاشيه حضور در صدا و سيماي مرکز سمنان اظهار کرد: استان سمنان پهناور است که کوير و جنگل را دل خود جاي داده و گذرگاه عبور مردم ايران به مشهد مقدس است.

وي با بيان اينکه وجود کاروانسراها، صنايع‌دستي و. . . نشان‌دهنده تاريخ غني و مردم متدين و متمدن استان سمنان است، افزود: اين استان با ظرفيت‌هاي بسيار مطلوب و مردمي باتمدن و بافرهنگ است که يادگار تاريخ کهن ايران اسلامي را به‌خوبي مي‌توان در اين استان ملاحظه کرد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اضافه کرد: سمنان به لطف سواد بالاي مردم آن، استاني بسيار ممتاز در شاخص فناوري اطلاعات است و در بخش زيرساخت‌هاي فناوري اطلاعات رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

آذري‌جهرمي بيان کرد: در يک سال گذشته در اين حوزه سرمايه‌گذاري خوبي صورت گرفته و 521 ميليارد ريال توسط دولت و بخش خصوصي در استان سمنان سرمايه‌گذاري شده است.

وي با بيان اينکه 132 سايت نسل سه و چهار در استان سمنان وجود دارد و در 276 روستاي اين استان اينترنت پرسرعت داير شده است، تصريح کرد: مسير جاده‌هاي استان سمنان اين ظرفيت را دارد که تا پايان سال 1398 زيرپوشش اينترنت نسل چهار قرار گيرد.

وي با بيان اينکه در حوزه اينترنت پرسرعت هم درون‌گرايي شده و تمام شهرهاي استان سمنان از خدمات اينترنت پرسرعت برخوردارند، تأکيد کرد: اقدامات قابل‌توجهي در نمايشگاه توانمندي‌هاي استان سمنان در معرض ديد عموم قرار گرفته بود که جاي قدرداني دارد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه هيچ‌گاه از اعتماد به جوانان ضرر نکرده‌ايم، گفت: با وجود تصويب قانون مبني بر جوان‌گرايي، اما هنوز اين اتفاق به‌صورت کامل در کشور اجرايي نشده است.

آذري‌جهرمي با تأکيد بر اينکه بايد به اين باور برسيم که به جوانان اعتماد کنيم، اظهار کرد: بايد در کشور نهضت جوان‌گرايي را ايجاد کنيم؛ جوان‌گرايي فرآيندي است که براي تحقق اهداف آن بايد برنامه و راهبرد داشته باشيم.

وي با اشاره به اينکه 10 درصد دانش‌آموختگان دانشگاهي کشور در حوزه آي.‌سي.‌تي هستند، افزود: يک برنامه کشوري در زمينه اشتغال داريم و تصميم بر آن است تا با بهره‌گيري از تيم‌هاي فناور اين مهم را به انجام برسانيم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اضافه کرد: نخستين پارک توسعه ديجيتال در مشهد افتتاح شد و تا هفته دولت سال آينده در 10 استان ديگر ايجاد مي‌شود.

آذري‌جهرمي گفت: پيش‌بيني مي‌کنيم که با بسته اشتغال که در هفته آينده با سازمان مديريت و برنامه‌ريزي نهايي خواهد شد، 87 هزار شغل براي جوانان ايجاد کنيم.

وي ادامه داد: در مشاغل جديدي که ايجاد خواهد شد، مبنا بر اساس بهره‌مندي از توان فکري و خلاقيت جوانان است و مبناي کار ما استفاده از منابع زيرزميني و معدني نيست.

66 درصد روستاهاي کشور مجهز به اينترنت پرسرعت هستند

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: يک‌هزار و 242 شهر ايران اينترنت 3G و 4G دارند و 66 درصد از روستاهاي کشور نيز مجهز به اينترنت پرسرعت هستند.

آذري‌جهرمي با بيان اينکه در سرعت و کيفيت ارتباطات به نسبت کشورهاي منطقه در وضع مطلوبي قرار داريم، تصريح کرد: تا سال 1397 تعداد 250 هزار اپليکيشن موبايل ايراني توليد شده است.

وي با بيان اينکه نرخ رشد ترافيک اينترنت داخلي تا پايان آذرماه امسال 317 درصد بوده است، اظهار کرد: مجموع ترافيک داخلي کشور يک‌هزار گيگابيت در ثانيه است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه تحولات بسياري در حوزه تکنولوژي و فناوري ايجاد شده که کاملاً براي مردم مشهود و قابل‌لمس است، گفت: امروز ارتباط پزشک و بيمار، آناليز فعاليت‌هاي کشاورزي و بسياري ديگر از خدمات توسط تکنولوژي‌هاي نوين فناوري به مردم ارائه مي‌شود.

آذري‌جهرمي بيان کرد: تحولات انجام‌شده در کشور ما با وجود همه پيشرفت‌ها همچنان در مرحله پايه قرار دارد و بدون ترديد همچنان راه درازي در اين مسير در پيش است.

وي با اشاره به اينکه از مجموع 64 هزار روستاي کشور فقط سه درصد آنها فاقد اينترنت است، افزود: 36 درصد روستاهاي کشور در زمان تصدي مسؤوليت توسط اينجانب امکانات ارتباطي داشتند که هم‌اينک اين عدد به 66 درصد رسيده است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اضافه کرد: يک‌هزار و 100 روستا در کشور ازجمله دو روستا در استان سمنان که فاقد هرگونه پوشش ارتباطي بودند، به‌صورت هم‌زمان در ايام‌الله دهه فجر داراي پوشش ارتباطي مناسب از دو اپراتور کشور شدند.

آذري‌جهرمي خاطرنشان کرد: در سراسر کشور ثبت‌نام تلفن ثابت از سر گرفته شده که حداکثر تا مدت 6 ماه واگذار خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان