تاریخ 1397/11/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
افتتاح 27 پروژه بهداشتي درماني و پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي در دهه فجر

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان از افتتاح 27 پروژه بهداشتي درماني با اعتباري 102 ميليارد توماني به مناسبت چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي در اين استان خبر داد و گفت: اين پروژه‌ها در اولين هفته اسفندماه همزمان با سالروز 30 سالگي علوم پزشکي سمنان به بهره‌برداري مي‌رسند.

دکتر نويد دانايي در نشست خبري با خبرنگاران، با بيان اينکه اين پروژه‌ها در سه بخش پژوهشي، درماني و بهداشتي راه‌اندازي مي‌شوند، اضافه کرد: پايگاه‌هاي بهداشتي روستايي، مراکز جامع سلامت، خانه‌هاي بهداشت،درمانگاه طب سالمندي، سلامت‌کده طب ايراني و. . . از جمله اين پروژه‌ها است.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي سمنان از افتتاح سلامتکده طب ايراني و درمانگاه طب سالمندي به عنوان دو پروژه مهم اين دانشگاه نام برد و گفت: جمعيت سمنان به نسبت جمعيت از سالمندان بيشتري برخوردار است و از همين رو از همين حالا براي ارائه خدمات تخصصي به اين قشر در قالب اين درمانگاه تخصصي برنامه‌ريزي کرديم.

وي با اشاره به توجه ويژه اقشاري از مردم به طب سنتي و ايراني خاطرنشان کرد: سلامتکده طب سنتي با هدف استفاده علمي از روش‌هاي سنتي براي اولين بار در استان آماده افتتاح شده است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان از تحولات عمده کمي و کيفي در خدمات بهداشتي درماني اين استان در چند دهه اخير خبر داد و گفت: استان سمنان چهار برابر ميانگين کشوري پزشک دارد.

دانايي اظهار کرد: استان سمنان در حال حاضر با بهره‌مندي از 292 پزشک متخصص و فوق‌تخصص و بيش از 160 پزشک عمومي، به نسبت جمعيت چهار برابر متوسط کشوري پزشک دارد.

وي با اشاره به کيفيت و کميت مطلوب خدمات حوزه سلامت در اين استان، دستاوردهاي اين بخش را از برکات انقلاب اسلامي خواند و افزود: يکي از شاخص‌هايي که با سنجش آن مي‌توان به‌طور نسبي به برآيندي از وضعيت سلامت در يک جامعه دست يافت، شاخص اميد به زندگي است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي سمنان از افزايش خيره‌کننده اميد به زندگي در استان سمنان طي چند دهه گذشته خبر داد و اضافه کرد: تا قبل از انقلاب اميد به زندگي در سطح کشور 56 و در استان سمنان 54 سال بوده که براساس دو آمار بهداشت جهاني و وزارت بهداشت اين شاخص در استان سمنان امسال در آمار سازمان بهداشت جهاني به 78 و بر مبناي آمار داخلي به 79 سال افزايش يافته است.

وي با بيان اينکه افزايش شاخص اميد به زندگي نيازمند هزينه‌هاي زيادي است، ادامه داد: براي افزايش هر يک سال در شاخص اميد به زندگي بايد سرمايه‌گذاري‌هاي بسيار بالايي در حوزه‌هاي بهداشتي، درماني و زيرساختي صورت گيرد.

دانايي با بيان اينکه شاخص مرگ و مير و به ويژه مرگ و مير نوزادان و مادران شاخص مهم ديگري است که مي‌تواند گوياي حجم خدمات انجام شده در حوزه سلامت باشد، گفت: تا قبل از انقلاب در استان سمنان به ازاي هر 1000 تولد زنده، 110 نوزاد فوت مي‌کرد امروز اين شاخص در کشور به 11 نوزاد به ازاي هر 1000 تولد و در استان سمنان به ازاي هر يک‌هزار تولد زنده به کمتر از 6 نوزاد رسيده است و اين درحالي است که ميانگين اين شاخص در کشور يازده و در سطح جهان 17 نوزاد است و لذا ما در اين بخش از متوسط‌هاي جهاني بسيار جلوتر هستيم.

وي با بيان اينکه قبل از انقلاب ميزان مرگ و مير مادران باردار در استان سمنان به ازاي هر 100هزار تولد زنده مرگ137مادر را ثبت کرده اظهار کرد: اين رقم امروز چه در کشور و چه در استان سمنان به شدت کاهش يافته است به طوري‌که از ابتداي امسال تاکنون حتي مرگ يک مادر نيز در استان گزارش نشده است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان با اشاره به تحولات آموزشي در حوزه پزشکي در اين استان در 40 سال اخير گفت: تا پيش از انقلاب تنها يک مدرسه بهياري که به تربيت بهورز مي‌پرداخت در سطح استان فعال بوده اما امروز علوم پزشکي استان بيش از 3000دانشجو در رشته‌هاي مرتبط با پزشکي تربيت و تحويل جامعه داده است.

وي با بيان اينکه در قبل انقلاب تعداد پزشکان ايراني استان سمنان کمتر از انگشت‌هاي دست بوده افزود: تا پيش انقلاب بيماران استان توسط پزشکان غير‌ايراني که عمدتا پژشکيار بودند، ويزيت مي‌شدند اما امروز بخش زيادي از پزشکان و فارغ‌التحصيلان پزشکي اين استان براي طبابت به ديگر استان‌ها مي‌روند.

دانايي از طلب 130 ميليارد توماني مراکز درماني اين دانشگاه از سازمان‌هاي بيمه‌گر خبر داد و گفت: طلب بالا از اين بيمه‌ها ديگر کار را براي همکاران ما مشکل کرده است.

وي با بيان اينکه وضعيت طلب‌ها در استان سمنان بدتر از ديگر استان‌ها است، ادامه داد: استان سمنان يک استان صنعتي است و از اين رو 72درصد بيمه‌شدگان ما تحت‌پوشش تامين اجتماعي هستند و تنها حدود 23 درصد تحت پوشش بيمه سلامت هستند لذا وضعيت طلب‌هاي دانشگاه در استان متفاوت از ديگر استان‌ها است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان، طلب مراکز وابسته به اين دانشگاه از تامين اجتماعي را بيش از 80 ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: در مجموع مراکز درماني اين دانشگاه 1300 ميليارد ريال از بيمه‌ها طلب دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان