تاریخ 1397/11/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رييس‌جمهور آمريکا در نطق سالانه از ايران انتقاد کرد
سماجت ضدبرجامي ترامپ
پلوسي به سخنان ترامپ بي‌اعتنايي کرد

ترامپ بار ديگر در يک سخنراني خود که مخاطبان زيادي داشت، به ايران حمله کرد. وي در سخنراني سالانه خود در کنگره گفت که دولت‌اش «شديدترين تحريم‌هايي که تاکنون عليه يک کشور وضع شده است» را عليه ايران اعمال کرده است. استراتژي «دونالد ترامپ» در قبال ايران چيست؟ او يک استراتژي تهاجمي را با يک هدف حداکثري و يک مجموعه اهدافِ حداقلي دنبال مي‌کند.

به گزارش مردم سالاري آنلاين، ترامپ در حالي که تقابل‌اش با دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان آمريکا به شدت افزايش يافته است، سه‌شنبه شب در نطق سالانه خود در کنگره آمريکا، باز هم ايران را به يکي از محوري‌ترين موضوعات سخنراني خود تبديل کرد.

اين که ترامپ در ميانه جدال‌ها بر سر ساخت ديواري مرزي با مکزيک يا خطرناک شدن تحقيقات پرونده دخالت روسيه در انتخابات آمريکا براي وي، موضوع تقابل با ايران را فراموش نمي‌کند، نشان‌دهنده آن است که مواجهه با ايران، بخشي اساسي از دکترين سياست خارجي رئيس جمهوري آمريکا است.

استراتژي ترامپ چيست و او با اين استراتژي چه اهدافي را دنبال مي‌کند؟

استراتژي ترامپ در قبال ايران همان استراتژي‌اي است که وي در يک سال نخست رياست‌جمهوري خود در قبال کره شمالي پيش گرفت. اين استراتژي را مي‌توان تنش‌زايي و اعمال فشار حداکثري ناميد. ترامپ شب گذشته در سخنراني سالانه خود در کنگره در مورد ايران گفت: «دولت من قاطعانه براي مقابله با اصلي‌ترين دولت حامي تروريسم يعني حکومت راديکال در ايران اقدام کرده است. براي حصول اطمينان از اين که اين ديکتاتوري فاسد هرگز به سلاح‌هاي هسته‌اي دست پيدا نکند، من آمريکا را از توافق هسته‌اي فاجعه‌بار با ايران خارج کردم. پاييز گذشته ما شديدترين تحريم‌هايي را که تاکنون عليه کشوري وضع شده، عليه ايران اعمال کرديم. ما از رژيمي که شعارش «مرگ بر آمريکا» است و مردم يهود را به نسل‌کشي تهديد مي‌کند، چشم بر نخواهيم داشت.»

پس اظهارات ترامپ، سناتور آمريکايي به اين سخنراني واکنش نشان داد و آن‌را به سخره گرفت. «جف مرکلي»، سناتور دموکرات ايالت اوريگان خطاب به ترامپ در توييتي نوشت: «بگذاريد ببينم درست متوجه شده‌ام يا نه. تو براي آن‌که ايران به سلاح هسته‌اي دست نيابد، آمريکا را از توافقي خارج کردي که سيا و وزير دفاع خودت تأييد کرده بودند اين کشور را از دست‌يابي به سلاح هسته‌اي باز مي‌دارد؟»

در استراتژي تنش‌زايي و فشار حداکثري ترامپ از ابزارهاي مختلفي از جنگ رسانه‌اي و رواني گرفته تا تحريم و تهديد شرکت‌هاي خارجيِ طرف معامله با ايران استفاده مي‌شود. «بيژن زنگنه»، وزير نفت ايران، در نشست خبري خود از بخشي از اين فشارها پرده برداشت. وي گفت: «چند صد نفر در اوفک [دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا] به‌صورت لحظه‌اي، مسائل ايران را دنبال مي‌کنند و به افرادي که با آن‌ها در تعامل هستيم، تلفن مي‌کنند و از آن‌ها مي‌خواهند ارتباط خود را با ما قطع کنند.»

اوفک به‌عنوان بازوي اطلاعات مالي وزارت خزانه‌داري آمريکا، نقش اتاق جنگ اقتصادي دولت ترامپ عليه ايران را ايفاء مي‌کند. اتاق جنگ رواني و رسانه‌اي آمريکا عليه ايران نيز با رهبري «برايان هوک»، رئيس گروه اقدام ايران، در وزارت امور خارجه آمريکا مستقر است.علاوه بر اين‌ها، «جان بولتون»، «ماپک پمپئو» و خود ترامپ نيز از تمام فرصت‌ها براي فشار به ايران استفاده مي‌کنند. در کنار فشار اقتصادي و رسانه‌اي به ايران، تشکيل ائتلاف‌هاي منطقه‌اي عليه تهران نيز در دستور کار واشنگتن قرار دارد؛ چيزي که در رسانه‌هاي غربي به عنوان ناتوي عربي ناميده مي‌شود و البته اخيراً با سياست نزديکي دولت ترامپ به اروپاي شرقي، کشورهايي نظير لهستان نيز به آن اضافه شده‌اند.

هدف حداکثري

و هدف حداقلي ترامپ

ترامپ به‌صورت نظام‌مند و هدفمند استراتژي تنش‌زايي و فشار حداکثري به ايران را دنبال مي‌کند. هدف اوليه و حداکثري ترامپ از اين استراتژي دست يافتن به معامله بزرگ با تهران است.

اين رويه دقيقا در قبال کره شمالي نيز دنبال شده است. ترامپ در مرحله فعلي فشارها عليه کره شمالي در يک نقطه فريز کرده و وارد فاز معامله بزرگ با «کيم جونگ اون»، رهبر کره شمالي شده است.

در قبال ايران نيز هدف ترامپ از استراتژي تنش‌زايي اين است که فشارها را تا جايي بالا ببرد که ايران مجبور به دادن امتيازهاي بزرگ شود. هدف حداکثري ترامپ اين است که از اين طريق ايران را به کشوري که هيچ‌گونه اختلاف و زاويه‌اي با آمريکا ندارد و به نوعي متحد آمريکا در خاورميانه محسوب مي‌شود، تبديل کند.

با توجه به اين که تهران اعلام کرده است در حوزه موشکي و منطقه‌اي هيچ مصالحه‌اي با واشنگتن ترتيب نمي‌دهد، اگر بخواهيم واقع‌بينانه نگاه کنيم، مشخص است که ترامپ به هدف حداکثري خود نخواهد رسيد.

واکنش ايران به اظهارات ترامپ

وزير امور خارجه کشورمان در واکنش به سخنراني سالانه ترامپ در کنگره و ايراد اتهامات تکراري به ايران در توئيتر نوشت: «در حاليکه ايرانيان از جمله هموطنان يهودي ما 40 سال پيشرفت را به رغم فشارهاي آمريکا گرامي مي‌دارند، آقاي ترامپ باز هم در سخنراني سالانه خود در کنگره اتهاماتي را عليه ما مطرح کرد. خصومت آمريکا با ايران، آمريکا را به سمت حمايت از ديکتاتورها، قصابان و افراطي‌هايي سوق داده که جز ويراني براي منطقه ما چيزي نداشته است.»

سخنگوي وزارت خارجه با بيان اين که ايران در طول تاريخ مهد بردباري و همزيستي مسالمت‌آميز اقوام و مذاهب گوناگون بوده است، تاکيد کرد: تروريسم در منطقه غرب آسيا مولود ناپاک دهه‌ها سياست‌هاي نادرست آمريکاست.

سخنگوي وزارت امور خارجه نيز در واکنش به سخنان به اظهارات رئيس جمهور آمريکا اظهار داشت: تروريسم در منطقه خاورميانه و غرب آسيا نتيجه و مولود ناپاک سياست‌هاي نادرست آمريکا و برخي از متحدان اين کشور طي ساليان و دهه‌هاي اخير در منطقه است که بر پايه سياست استفاده ابزاري از آن براي پيشبرد راهبردهاي خود بحران‌ها، تنش‌ها و بي‌ثباتي‌هاي فرساينده را بر اين منطقه تحميل کرده است. ترامپ در حالي به دروغ ايران را متهم به حمايت از تروريسم مي‌کند که بر هيچکس پوشيده نيست که ايران به عنوان بزرگترين قرباني تروريسم در چند دهه گذشته با اين پديده شوم مبارزه‌ داشته است.

سخنگوي وزارت امورخارجه با اشاره به اين واقعيت آشکار که اقليت‌هاي ديني از جمله يهوديان در جمهوري اسلامي ايران در آزادي کامل زندگي مي‌کنند و داراي نماينده‌اي مستقل در مجلس شوراي اسلامي هستند، افزود: برخي کشورهاي غربي همچنان و به رغم گذشت چندين دهه از جنگ جهاني دوم همچنان خود را بدهکار صهيونيست‌ها مي‌دانند در حالي‌که ايرانيان تقريباً تمامي مذاهب و اديان الهي را هماره در آغوش پر مهر خود جاي داده است.

قاسمي با يادآوري اينکه در روزهايي قرار داريم که مردم ايران در چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي خود 40 سال مقاومت مردمي و ميهني شکوهمند توأم با عزت و اقتدار خود را گرامي مي‌دارند افزود: جمهوري اسلامي ايران در چهار دهه گذشته بيش از هر کشور ديگري در منطقه، از جمله متحدين و شرکاي نزديک آمريکا که داراي نظام‌هاي ديکتاتوري و خودکامه مي‌باشند، انتخابات برگزار
کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان