تاریخ 1397/11/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
روحاني در ديدار سفرا و روساي نمايندگي‌هاي سياسي مقيم تهران:
اروپا در اجراي تعهداتش سست و ناکارآمد عمل کرد

رئيس جمهور شعار جمهوري اسلامي ايران را خاورميانه عاري از سلاح هسته اي و کشتار جمعي وجهان عاري از خشونت و افراطي گري برشمرد و تصريح کرد: حتي آمريکا هم اگر از مسير غلط خود بر گردد، از مداخلات گذشته عذرخواهي کند و با احترام با ملت ما سخن بگويد؛ حاضريم توبه او را بپذيريم.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني عصر چهارشنبه در ديدار سفرا و رؤساي نمايندگي‌ها و سازمان‌هاي خارجي مقيم تهران به مناسبت چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي اظهار داشت: آمريکا با همه توان به دنبال فشار و ياس آفريني عليه ملت ايران بود، اما مردم ما متحدتر از هميشه است.

روحاني پيروزي ملت ايران را غلبه حق بر باطل و مردم‌سالاري بر استبداد توصيف کرد و فرا رسيدن چهلمين سال حيات اين انقلاب را به همه مردم ايران، ملت‌هاي منطقه و سراسر جهان تبريک گفت.

رئيس جمهور با بيان اينکه انقلاب اسلامي مردم ايران، کاملاً داخلي و مردمي و بدون هرگونه وابستگي به خارج بود، افزود: در شرايطي که نظام دو قطبي در اوج قدرت خود بود، ملت ايران عليه دست‌نشاندگان يکي از دو ابرقدرت حاکم بر جهان انقلاب کردند و بدون هيچ پشتيباني خارجي و صرفاً با تکيه بر قدرت ايثار و وحدت توانستند رژيم تا دندان مسلح متکي به اين ابرقدرت را در کوتاه‌ترين زمان و با کمترين خونريزي ساقط کنند و پيروز شوند.

روحاني اظهار داشت: اين در حالي بود که رهبر انقلاب مردم ايران به خارج از کشور تبعيد شده بود، اما انقلاب ملت ايران با قدرت به پيروزي رسيد و اين پيروزي باعث اميدواري ملت‌هاي منطقه و وقوع زلزله تکان‌دهنده براي آمريکا و صهيونيسم بود.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه ملت ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز همواره در برابر انواع توطئه‌هاي آمريکا و صهيونيست‌ها پيروز ميدان بوده‌اند، تصريح کرد: اولين توطئه عليه انقلاب اسلامي ملت ايران در همان ماه‌هاي اول پيروزي انقلاب، تلاش براي تجزيه ايران بود و در قدم بعدي تلاش براي کودتا عليه انقلاب اين ملت که آن هم ناموفق بود. سومين توطئه بدخواهان عليه ملت ايران جنگ تحميلي بود که در آن توطئه نيز ملت ايران پيروز شدند و پس از آن نيز شاهد چهارمين حضور توطئه بزرگ دشمنان عليه ملت ايران، يعني اعمال تحريم‌هاي نابجا و ظالمانه بوديم.

روحاني خاطر نشان کرد: آمريکايي‌ها به دليل از دست دادن يک متحد بزرگ و پايگاه خود در منطقه تمام امکانات‌شان را در چهل سال گذشته عليه ملت ايران به کار گرفتند و البته در تمام عرصه‌هاي رويارويي با ملت ايران ناموفق بودند.

رئيس جمهور تصريح کرد: ملت ايران توانسته در همه شاخص‌هاي انساني، علمي، بهداشتي، علوم تکميلي، دانشگاهي، تحقيقاتي و فناوري‌هاي نوين به موفقيت‌هاي بسيار بزرگ دست يابد که قابل مقايسه با پيش از پيروزي انقلاب نيست و در عين حال ملت ايران نشان داده است که به تعهدات خود پايبند بوده و پشتيبان ملت‌هاي منطقه است.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: ملت ايران نه در 40 سال گذشته و نه پيش از آن هيچگاه قصد حمله و تجاوز به همسايگان يا کشورهاي ديگر را نداشته و هرگاه که همسايگان نيازمند کمک بودند، بدون هيچ چشم‌داشتي و بدون آنکه ما به ازا کمک خود را با اعداد و ارقام مالي محاسبه کرده و حساب‌هاي پس‌انداز کساني که کمک خواسته بودند را بررسي کند، به آنها کمک کرده است.

روحاني ادامه داد: آمريکايي‌ها در ائتلافي که عليه صدام در زمان حمله به کويت تشکيل دادند، به ظاهر، به کويت کمک کردند، اما پيش از اين کمک، حساب‌هاي بانکي عربستان و کويت را محاسبه کرده و کمک‌هاي خود را با آنها معاوضه کرده بودند.

رئيس جمهور با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران نسبت به هر کشوري که از ما ياري خواست از جمله عراق، سوريه، لبنان، يمن، افغانستان و قطر به ياري او شتافتيم و هيچ‌گاه توقعي خاص جز کمک و تعاون به همسايگان، برادران و دوستانمان نداشتيم.

روحاني اظهار داشت: ما به خوبي در سال‌هاي گذشته ثابت کرديم در امضاي تعهد بسيار دقيق هستيم، اما زماني که آن تعهد را امضا کرديم، پاي امضاي خود مي‌مانيم.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه توافق هسته‌اي ايران با 6 قدرت بزرگ جهان، يکي از نمونه‌هاي تعهد ايران اسلامي در سال‌هاي اخير بوده است، گفت: ايران از ديگران در اين تعهد دقيق‌تر، سريع‌تر و بهتر عمل کرد و هيچ يک از تعهدات خود را زير پا نگذاشتيم و اين را آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بارها و بارها به صراحت بيان کرده است.

روحاني با تأکيد بر اينکه آمريکا در اين آزمايش تاريخي دچار شکست، شد و امضا و تعهد خود را زير پا گذاشت، افزود: آمريکا به دلايل واهي و بر خلاف همه مقررات، براي خود، ملت ايران، ملت‌هاي منطقه، شرکاي ايران، شرکت‌هاي اقتصادي و تجاري منطقه و جهان، مشکل آفريد.

رئيس جمهور تصريح کرد: عليرغم تخلف آمريکا و اينکه اروپا در اجراي تعهداتش بسيار سست و ناکارآمد بود، اما جمهوري اسلامي ايران به تعهدات خود عمل مي‌کند و اين به معناي آن است که اخلاق، تعهدات اخلاقي و سياسي براي ملت ايران بسيار حائز اهميت است.

روحاني اظهار داشت: عليرغم اينکه امروز در منطقه سخت و مشکلي قرار داريم و زندگي مي‌کنيم، اما امنيت ايران در سال‌هاي گذشته از بسياري از کشورهاي بزرگ جهاني و صنعتي بيشتر بوده است و در مقايسه با حوادث ناامني در اروپا، فرانسه، انگليس و حتي آمريکا امنيت ايران از همه اين کشورها، برتر و بالاتر بوده است و اين به معناي آن است که اين ملت براي اهداف ملي، منطقه‌اي، انساني و جهاني خودش همواره همه توان و تلاش خود را به کار گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان