تاریخ 1397/11/08 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رونق توليد، نجات اقتصاد ملي

توليد ملي و حمايت از كار ايراني از عوامل مهم در پيشرفت كشور، توسعه عدالت و دستيابي به اقتدار ملي نظام اسلامي خواهد بود.

حمايت از توليد داخلي کشور خود با خريد محصولات بومي و داخلي‌کاري است که شهروندان هر کشور مي‌توانند براي رونق بخشيدن به اقتصاد داخلي انجام دهند.

اگر به توفيق الهي و با اراده و عزم راسخ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانيم مسئله توليد داخلي را، آن چنان كه شايسته آن است، رونق ببخشيم و پيش ببريم، بدون ترديد بخش عمده‌اي از تلاش‌هاي دشمن ناكام خواهد ماند. پس بخش مهمي از جهاد اقتصادي، مسئله توليد ملي است. اگر ملت ايران با همت خود، با عزم خود، با آگاهي و هوشمندي خود، با همراهي و كمك مسئولان، با برنامه‌ريزي درست بتواند مشكل توليد داخلي را حل كند و در اين ميدان پيش برود، بدون ترديد بر چالش‌هائي كه دشمن آن را فراهم كرده است، غلبه كامل و جدي پيدا خواهد كرد. »

بر همين اساس براي رسيدن به افق چشم انداز 20ساله نظام كه براساس آن ايران در همه زمينه‌ها، كشور نخست منطقه مي‌شود و همچنين در راستاي الگوسازي براي رسيدن به تمدن عظيم اسلامي ايراني در منطقه، بايد در مسير حركت به سمت افق پيشرفت و توسعه گام برداشت و سرعت تحقق اين اهداف را دوچندان نمود.

بدون شك با توليد ملي، مي‌توان كشور را روز به روز در طي نمودن پله‌هاي ترقي و پيشرفت استوار نمود.

آنچه بر روند توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني و عملياتي شدن اين مسئله در كشور داراي اهميت است اين موضوع مي‌باشد كه هر اقدامي كه موجب افزايش فرهنگ حركت، تلاش و كارآمدي جامعه در امر توليد ارزيابي مي‌گردد مورد توجه و حمايت همه مسئولين و مردم كشور قرار گيرد و براي نهادينه شدن فرهنگ جهادگونه در مسير توليد كشور، همه آحاد مردم و مسئولين و قواي كشور اين رسالت خطير را عهده‌دار شوند. به ويژه رسانه‌هاي گروهي كه بايد با نگاهي آسيب‌شناسانه و نقادانه ضرورت حركت جهادي در توليد ملي را تبيين و با اشاره به بركات و دستاوردهاي توليدات ملي و داخلي، موانع و چالش‌هاي اقتصادي در جامعه را‌ شناسايي نموده و راهكارهاي اجرايي و عملياتي براي حل آن را اتخاذ نمايند.

در گزارش اقتصادي امروز به نقش مردم در حمايت از کالاي ايراني و رشد اقتصادي پرداختيم که نظرات شهروندان در اين خصوص از منظرتان مي‌گذرد؛

مهدي صادقي هم‌استاني 45 ساله اين طور نظر داد: نقش شهروندان در استفاده از توليدات داخلي مسئله‌اي است که نياز به فرهنگ‌سازي دارد. به طوري که ما در تمام دنيا مشاهده مي‌کنيم که مصرف‌کننده و تقاضاکننده مجبور به مصرف کالاي ملي نمي‌شود اما در اين ارتباط، فرهنگ‎‌سازي لازم صورت مي‌‌گيرد. يعني نظام فرهنگي کشور طوري عمل مي‌کند که به‌عنوان مثال ژاپني‌ها و کره‌اي‌ها به‌جاي اين‌که کالاهاي کشور ديگري را مصرف کنند، کالاي کشور خودشان را مورد استفاده قرار مي‌دهند و اين در گرو آن است که نظام فرهنگي کشور چگونه مي‌‌تواند روي فکر و ذهن مصرف‌کننده تاثير‌گذار باشد.

وي افزود: فرهنگ‌سازي پيش از هر چيز بايد از مسئولين بالارتبه آغاز شود تا به قشر ضعيف و متوسط جامعه نفوذ کند به طور مثال تا زماني که مردم ببينند مسئولين از کالاهاي ايراني استفاده‌اي نمي‌کنند و به عنوان مثال خودروي زير پايشان ايراني نيست، نمي‌توان انتظار داشت تا مردم به سمت کالاهاي داخلي کشيده شوند. وي افزود: متاسفانه مشکلي که در کشور ما وجود دارد، اين است که مسئولين ما کالاهاي توليد داخل را قبول ندارند ولي به اصرار و زور مي‌خواهند توليدات داخلي را به مردم القا کنند و اين نتيجه معکوس دارد و مردم هم اگر توان خريد کالاي خارجي را داشته باشند بيشتر به سمت توليدات خارجي رغبت دارند تا توليدات داخل.

اين هم‌استاني تحصيل‌کرده در رشته مديريت بازرگاني در پايان گفت: من به عنوان يک شهروند بسيار خوشحال مي‌شوم تا صنعت کشور و به ويژه صنايعي که در استان خودمان وجود دارد، رشد کند و باعث رونق کشور و استان شوند و به عنوان مثال تا زماني که کالايي همچون مواد شوينده، کاشي و لوازم يک بار مصرف و غيره‌اي که در استان توليد مي‌شود از همين کالاهاي توليد استان خودمان استفاده مي‌کنم اما شرط ادامه مصرف هم بالا بردن کيفيت کالا و پيش رفتن با علم روز است که انتظار دارم کارخانجاتي که در استان‌مان هستند حداقل اين پارامترها را رعايت کنند تا شاهد افزايش توليدات آنها باشيم.

وي در نهايت رمز پيشرفت اقتصادي را چنين بيان کرد: يک‌چيز از تاريخِ تجارت روشن است؛ حمايت از توليد داخل شما را ثروتمند مي‎کند.

حسين قبادي کارشناس اقتصادي گام نخست حمايت از توليد را جلوگيري از واردات بي‌رويه دانسته و معتقد است: براي بهبود شرايط توليد بايد دروازه‌هاي وارداتي را ببنديم؛ هرچند واردات کالا و محصولات به کشور در کوتاه مدت منافع اقتصادي دارد، اما در دراز مدت موجب تعطيلي کارخانه‌ها و بيکاري مي‌شود که اين اقدام صدمات جبران ناپذيري را بر بخش‌هاي مختلف اقتصادي کشور تحميل خواهد کرد.

وي ادامه داد: بهبود کيفيت و نظارت کامل بر توليدات داخلي، راهکار ديگر حمايت از توليد ملي محسوب مي‌شود؛ چرا که يکي از دلايلي که مصرف‌کنندگان به سمت کالاهاي خارجي روي مي‌آورند، قابل قبول نبودن کيفيت محصولات داخلي بوده است.

قبادي تصريح کرد: البته عامل ممنوعيت تبليغ کالاهاي خارجي و نقش رسانه‌ها در تغيير نگرش مردم و نبود نظارت کافي در زمينه تبليغات نادرست را نمي‌توان از نظر دور داشت؛ بديهي است که استفاده از کالاهاي ايراني نقش قابل قبولي در حمايت از توليد داخل برعهده دارد، منتهي نقش متوليان در اجرايي شدن قابل توجه است.

خانم سيادتي بانوي خانه‌دار سمناني که داراي مدرک تحصيلي کارشناسي تغذيه و داراي دو فرزند است هم گفت: استفاده از کالاي داخلي و حمايت از توليدات ايراني بايد از خانواده‌ها شروع شود.

وي گفت: من به عنوان يک زن که وظبفه خريد منزل را برعهده دارم تا جايي که در توانم باشد و کالاهايي که نياز دارم توليد ايراني باشد و از کيفيت خوبي برخوردار باشد قطعا به سمت توليدات ساير کشورها نخواهم رفت. وي افزود: همه ما مي‌توانيم با وجود اين‌که يک نفر يا يک خانواده هستيم نقش مهمي در حمايت داشته باشيم به شرط آن‌که کالاهايي که در داخل توليد مي‌شود مورد استقبال مردم قرار گيرد و از کيفيت خوبي برخوردار باشد. وي در پايان گفت: همه ما بايد براي مصرف کالاي ايراني به عنوان يک افتخار به خود بباليم البته در اين زمينه خانواده‌ها و مادران مي‌توانند پيشقدم در استفاده از کالاي ايراني باشند. البته مصرف کالاهاي ايراني نياز به فرهنگ‌سازي دارد و چون سبد کالايي خانواده دست مادران است، مادر بايد به اين‌که کالاي ايراني استفاده مي‌کند به خود ببالد.

کيوان پيوندي جوان 30 ساله سمناني هم در خصوص موضوع گزارش ما گفت: من تا جايي که امکان داشته باشد به سمت اجناس ايراني و چيني نمي‌روم چون نه تنها کيفيت خوبي ندارند بلکه قيمت آنها هم با اجناس معتبر و با کيفيت ساير کشورها برابر است پس مجبور نيستم پول اضافي براي جنس‌هاي بي‌کيفيت بدهم. وي افزود: من از اوضاع مالي نسبتا خوبي برخوردار هستم و تا جايي هم که در توانم باشد لباس‌هاي مارک و وسايل مارک خريداري مي‌کنم چون اين طور هم پول خود را به هدر نداده‌ام و هم جنسي با کيفيت و مناسب خريد کردم و از کيفيت آن راضي خواهم بود و از پولي هم که بابت آن داده‌ام ناراحت نيستم.

وي گفت: من همانند اروپايي‌ها بر اين ضرب‌المثل عقيده دارم که هنوز آنقدر پولدار نيستم که اجناس ارزان خريد کنم و اين ضرب‌المثل حرف‌هاي نهفته بسيار در خود دارد.

آقاي شهسوار هم‌استاني ديگري هم گفت: تقويت زيرساخت‌هاي اقتصادي يکي از مهمترين اقداماتي است که انتظار مي‌رود به عنوان نخستين گام در حمايت از کالاي ايراني و تحقق اين شعار مورد توجه قرار گيرد. موضوعي که با مهار قاچاق کالا، حمايت از توليد‌کنندگان و افزايش کيفيت کالاها تحقق مي‌يابد.

وي افزود: «تامين بازار صادراتي براي توليد ملي»، «مصرف توليدات داخلي براي حصول به مزيت‌هاي صرفه ناشي از مقياس» و «کاهش قيمت تمام شده ناشي از بهره‌گيري از ظرفيت‌ بازارهاي داخلي و خارجي» سازوکارهايي هستند که براي حمايت واقعي از کالاي ايراني بايد در دستورکار تصميم‌سازان کشور قرار گيرد. وي در ادامه تصريح کرد: ابتدا بايد ببينيم کدام کالاها توليد داخل دارند. در شرايط کنوني محصولات ايراني عمدتا محدود به برخي از محصولات کشاورزي اعم از پسته، هندوانه و برخي صنايع دستي مانند فرش و غيره هستند. مابقي کالاهاي مورد نياز افراد غالبا در خارج از کشور توليد مي‌شوند و اگر کاملا هم خارجي نباشند به هر حال قطعات و تکنولوژي آنها وارداتي است. وي در پايان گفت: در زمينه حمايت از کالاي ايراني نمي‌توان چندان از مردم انتظار داشت بلکه اين مجموعه حاکميت است که بايد در جهت بهبود کالاي ايراني و افزايش مصرف آن اقداماتي انجام دهد. يکي از اين اقدامات جلوگيري از قاچاق کالاست. امروز مي‌بينيم انواع کالاي مصرفي اعم از پوشاک و. . . همه وارداتي هستند و چون قاچاق مي‌شوند و هزينه گمرک هم به آنها تعلق نمي‌گيرد در نتيجه ارزان ‌قيمت وارد بازار مي‌شوند.

رضا کيايي جوان دانشجوي رشته اقتصاد هم گفت: بخش توليد در شرايط فعلي از نظر کيفيت شرايط مناسبي ندارد که تا حد قابل توجهي اين شرايط متوجه توليدکنندگان نيست، بلکه شرايط بازار چنين مشکلاتي را بوجود آورده است و آنان بايد الزاما خود را با اين شرايط هماهنگ کنند. وي با بيان اين‌که دولت بايد واحد‌هاي توليدي را ملزم به تغيير تکنولوژي کرده و از ارايه کمک نقدي به توليد پرهيز کند، گفت: معافيت نرخ استهلاک و سيستم مالياتي روش‌هاي درست حمايت از توليد هستند.

اين دانشجوي رشته اقتصاد با اشاره به آن‌که بايد امکان صدور محصول براي واحدهاي توليدي فراهم و براي حمايت از توليد داخلي از حضور توليدکنندگان خارجي در بازار کشور پيشگيري شود، افزود: حضور توليدکنندگان چيني در کشور اکنون باعث شده تا مشکلاتي براي بخش‌هاي مختلف توليدي به وجود آيد. وي همچنين تصريح کرد: مشکل ديگري که متاسفانه گريبانگير کشور‌مان است واردات بي‌رويه کالاهاي خارجي است به طوري که به جرات مي‌توان گفت 90 درصد محصولات موجود در بازار خارجي هستند.

زهرا مخبري هم در خصوص موضوع گزارش ما گفت: توليد داخلي موجب رونق و رشد اقتصادي کشور در سال‌هاي آينده خواهد شد.

اگر بتوانيم تا حد ممکن از توليدات داخلي حمايت کنيم در حقيقت به آينده خود و کشور کمک کرده‌ايم.

با وجود اين‌که حتي برخي از کالاهاي ايراني کيفيت برخي از کالاهاي خارجي را ندارند ولي بايد با بها دادن به اين کالاها موجب تقويت و رونق آنها شويم تا در آينده‌اي نه چندان دور بتوانيم از اجناسي با کيفيتي دوچندان بهره ببريم.

بنده شخصا تا جايي که امکان آن وجود داشته باشد از کالاهاي ايراني و خوب استفاده مي‌کنم چون هم به توليد داخلي کمک کرده‌ام و هم مي‌دانم که کيفيت آن کالا نسبت به خارجي آن کم نيست.

در ضمن رسانه‌هاي ملي و گروهي بايد سعي کنند خريد کالاي ايراني را به يک فرهنگ تبديل کنند و آن را بين مردم رواج دهند.

بيدختي جوان ديگر فارغ‌التحصيل رشته اقتصاد در اين رابطه مي‌گويد: علت روي آوردن يا نياوردن مردم يک کشور به توليد ملي شدت يا ضعف احساس ناسيوناليسم در آنها نيست، بلکه رابطه کيفيت و قيمت در مقايسه کالاهاي داخلي و خارجي و سياست‌گذاري‌هاي دولت است. وي تاکيد کرد: حتي فشار ايدئولوژيک يا تبليغات هم موجب ترجيح کالاهاي داخلي به خارجي نمي‌شود، بلکه يک مبناي مشخص و عيني وجود دارد و آن هم مرغوبيت و برآيند کيفيت و قيمت کالاهاي داخلي در مقايسه با کالاهاي مشابه خارجي و در‌نهايت سياست‌ها و سمت‌گيري دولت است.

علي طباطبايي هم‌استاني ديگري هم گفت: من به عنوان يک ايراني از اين‌که کشوررشد و پيشرفت خوبي داشته باشد بسيار خوشحال خواهم شد به شرط آن‌که توليد‌کننده هم براي مصرف‌کننده ارزش قائل شده و کالاي با‌کيفيت ارائه دهد. وي افزود: در حقيقت من اکثر کالاهايي که خريد مي‌کنم خارجي هستند چون کيفيت بالايي دارند و مجبور نيستم هر روز براي خريد به فرض يک دست کت و شلوار به خريد بروم.

وي افزود:جدا از آن‌که وقت کافي براي خريد ندارم پول زياد هم ندارم که کالاي بي‌کيفيت تهيه کنم و هر روز مجبور به تعويض آن شوم.

اين جوان ادامه داد: مناسفانه توليد‌کنندگان داخل براي سليقه مشتريان خود ارزش قائل نيستند وتنها کالاهايي که قرار است صادر شود داراي بسته‌بندي خوب مي‌شود و اصولا توليداتي که در داخل توزيع مي‌شود زيبايي خاصي ندارند تا مصرف‌کننده را جذب کنند. وي در پايان گفت: بنده به عنوان يک ايراني تا زماني که توليد‌کنندگان براي من و امثال من ارزش قائل نباشند به سمت کالاهاي توليد داخل نخواهم رفت و همچنان توليدات خارجي را تهيه مي‌کنم.

سارا عاشوري خانم جوان سمناني هم گفت: مردم بايد براي رفاه حال خود و آينده فرزندانشان از توليدات ملي دفاع کرده و با خريد محصولات با کيفيت ايراني آنها را جهت ارائه خدمات بهتر ياري رسانند.

وي افزود: من دوستي دارم که هيچ گاه وسايل و اجناس ايراني خريد نمي‌کند و هميشه به دنبال جنس‌هاي خارجي است و هر گاه هم که به خريد مي‌رويم با او بر سر اين موضع بحث مي‌کنم که تو به عنوان يک شهروند ايراني بايد از توليدات کشور خود حمايت کني و او هميشه بر اين عقيده است که برخي از اجناس ايراني کيفيت مناسبي ندارند و خريد آنها تنها به هدر دادن پول است و البته من در بسياري از مواقع با مثال‌هايي که برايم از اجناس خريده شده توسط خودم زده است قانع شده‌ام ولي باز هم مي‌گويم نبايد از خريد همه اجناس ايراني صرف‌نظر کرد و تنها بايد اجناسي که کيفيت خوبي ندارند را نخريد تا بعد از مدتي با کاهش فروش توليد‌کننده مورد نظر متوجه عدم کيفيت محصولات و ناراضي بودن مردم بشوند.

وي افزود: بايد به دور از بي‌انصافي درباره کالاهاي توليد داخل نظر داد به قول معروف‌ تر و خشک را نبايد با هم سوزاند زيرا در همين توليدات داخل بسياري از کالاهاي ايراني با خارجي‌ها نه تنها رقابت دارند بلکه از کالاهاي مشابه خارجي با کيفيت‌تر و بهتر هستند لذا بايد با خريد از آنها و حمايت از اين محصولات آنها را تقويت کنيم.

يک معلم هم‌استاني هم اظهار داشت: من ترجيح مي‌‌دهم کالاي ايراني بخرم ولي متاسفانه بعضي کالاها از جمله تلفن همراه و رايانه مشابه داخلي با کيفيتي ندارد يا اصلا مشابهي براي آن در داخل وجود ندارد.

همتي افزود: در خيلي از برنامه‌هاي صدا و سيما و سريال‌هاي تلويزيوني هم از کالاي خارجي استفاده مي‌شود و به نظر مي‌رسد بايد استفاده از کالاي ايراني فرهنگ‌سازي شده و اين کار ابتدا از رسانه‌ها آغاز شود.

وي تاکيد کرد: به عنوان يک فرهنگي تمام تلاشم در آموزش به دانش‌آموزانم اين است که از سنين کودکي به آنها بياموزم که اگر آينده‌اي روشن را مي‌خواهند از خانواده‌هاي خود درخواست کنند در خريد مايحتاج زندگي خود نگاه مثبتي به کالاي ايراني داشته باشند. وي ابراز کرد: خود مي‌دانم که اگر فرزندم مي‌خواهد در آينده زندگي روشن و آرامي داشته باشد بايد در مملکتي زندگي کند که به وفور فرصت‌هاي شغلي براي جوانان در آن وجود داشته باشد و از اين رو بايد با خريد کالاي ايراني اقتصاد کشور را رونق بخشيم.

آقاي حسيني هم‌استاني ديگري هم گفت: کالاي ايراني از بسياري از کالاهاي موجود در بازار با کيفيت‌تر است و اين بي‌انصافي است که اگرکالايي در کشور خودمان توليد مي‌شود، نخريم و به سمت کالاهاي مشابه خارجي برويم. وي گفت: در همين شهرک صنعتي سمنان مي‌بينيم که به دليل عملکرد نامناسب برخي بانک‌هاي عامل شهرک‌هاي صنعتي ورشکسته شده و تقريبا تعداد زيادي از کارخانه‌هاي آنها تعطيل شده است. بنابراين زماني مي‌توانيم کالاي داخلي توليد کنيم که توليدکننده از امکانات لازم بهره‌مند شود و تسهيلات و بازار به او داده شود.

وي ادامه داد: همچنين بايد براي توليدکنندگان تسهيلاتي ايجاد شود که توليدات خود را به خارج از کشور نيز ارسال کنند. وزارت خارجه بايد در سفارتخانه‌هاي مختلف رايزن اقتصادي داشته باشد تا ضمن اشباع کشور از توليدات داخلي اين توليدات را به خارج کشور نيز ارسال کنيم. به طور مثال نبايد بازار کشورهاي عراق و کشورهاي حوزه خليج فارس را از دست دهيم.

محمد ذوالفقاري مرد ميانسالي هم در اين خصوص گفت: من هم در زمان شاه زندگي کرده‌ام و هم در زمان انقلاب در هر دو زمان اجناس ايراني وجود داشته و من استفاده کرده‌ام ولي معتقد هستم قبلا با وجود اين‌که تنوع کالا نبود ولي جنس‌هاي ايراني کيفيت خوبي داشتند ولي امروزه متاسفانه اجناس و کالاهاي ايراني تنها زرق و برق‌دار شده است و هيچ کيفيتي ندارد و تنها به ظاهر آن توجه مي‌شود.

وي افزود: من معتقد هستم کسي که پول براي چيزي مي‌دهد بايد از آن وسيله رضايت داشته باشد تا براي خريد بار دوم رغبت داشته باشد وقتي من يک بار کالايي را بخرم که جنس خوبي نداشته باشد مسلما دومين بار به سمت آن کالا نخواهم رفت و همين امر موجب کاهش فروش و در نتيجه ورشکستکي توليد‌کننده مي‌شود. وي در توصيه‌اي به توليد‌کنندگان گفت: همه توليدکنندگان بايد اجناس خود را با کيفيت و قيمت مناسب عرضه کنند زيرا امروزه با وجود هجوم کالاهاي خارجي و تنوع‌طلبي مردم هيچ گاه به سراغ اجناس بي‌کيفيت نخواهند رفت زيرا مردم به سختي پول درمي‌آورند و مي‌خواهند کالايي را خريد کنند که ارزش پول دادن داشته باشد.

خانمي 40 ساله هم درباره خريد کالاهاي ايراني مي‌گويد: خريد کالاي ايراني برايم يک اولويت است و اگر جنس ايراني با کيفيت به دستم برسد حتما‌ آن را خريداري مي‌کنم.

زهرا عابديني در ادامه يکي از دلايل عدم اقبال مصرف‌کنندگان به کالاي ايراني در گذشته را نبود خلاقيت و زيبايي طرح و نقش دانست و افزود: خوشبختانه توليد‌کنندگان ايراني امروزه اين موضوع را در توليدات خود در نظر مي‌گيرند. وي بيان کرد: متاسفانه نسل جوان امروز تحت تاثير تبليغات، به کالاهاي خارجي روي مي‌آورند و همه چيز را در ظاهر و تبليغ مي‌بينند که جا دارد با فرهنگ‌سازي توسط رسانه‌هاي جمعي واقعيت‌ها گفته و نسل جوان آگاه‌تر شود. پيرمردي که سال‌ها تجربه خريد کالاهاي مختلف ايراني و خارجي دارد نيز در پاسخ به اين سئوال که آيا کالاي ايراني خريداري مي‌کنيد؟ اظهار کرد: در بيشتر موارد کالاي ايراني خريداري مي‌کنم و برخي کالاهاي توليد داخل مانند فرش ماشيني، کفش، ميوه‌‌ها و آجيل اصلا رقيب خارجي نداشته و بي‌نظير هستند.

عليرضا ميرکو ادامه مي‌دهد: خوشبختانه شرايط با گذشته تفاوت کرده و توليد‌کنندگان داخلي از لحاظ کيفيت و قيمت در بيشتر کالاها از خارجي‌ها سر‌تر هستند. وي تصريح کرد: زماني در گذشته يک کالاي خارجي مي‌خريديم که مشابه ايراني نداشت و تا سال‌ها کار مي‌کرد ولي اکنون اجناس خارجي بي‌کيفيت يا ايراني با آرم (اتيکت) خارجي در بازار بسيار بي‌کيفيت هستند.

سلماز عرب عامري


نسخه چاپي ارسال به دوستان