تاریخ 1397/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
خوشحاليم که صداي روزنامه پيام استان سمنان همچنان بلند است

هميشه مديران ارشد استاني از استانداران مختلف گرفته تا مديران کل فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشست‌هاي خود با خبرنگاران و فعالان فرهنگي وجود مطبوعات را از جمله شاخص‌هاي توسعه مي‌دانند و اين مهم با تلاش دست‌اندرکاران امر رسانه به ويژه رسانه‌هاي مکتوب محقق شده است و در اين راستا روزنامه پبام استان سمنان به اذهان همگان سرآمد بوده و هست و خدمات آن در گسترش فرهنگ اين مرز و بوم بر کسي پوشيده نيست.

اينکه روزنامه پيام استان سمنان به عنوان تنها‌ترين روزنامه استان در جهت شفاف سازي و بيان واقعيت گام برمي‌دارد بر کسي پوشيده نيست و انتشار پنج هزارمين شماره مستمر نشان از اين مهم و نشان از اهميت و جايگاه آن در اقشار مختلف مردم استان دارد من هم به عنوان يک عضو کوچک بر خود مي‌بالم که طي سال‌هاي مختلف وظيفه اطلاع‌رساني و رابط بين مردم و مسئولين را از طريق اين تريبون گويا عهده‌دار هستم.

جداي از کاستي‌هايي که هر نشريه‌اي مي‌تواند داشته باشد نقاط قوت اين روزنامه با وجود شخص صريح‌الحجه‌اي چون دکتر کواکبيان آنقدر بالاست که مي‌توان گفت اين روزنامه يک کتاب مرجع براي مسئولين و همه کساني که از اين استان مي‌خواهند بشناسند، مي‌باشد.

خوشبحتانه طي سال‌هاي اخير صفحات روزنامه روز به‌روز پربار‌تر گرديده و در سال‌هاي اخير توجه ويژه‌اي به شهرستان‌هاي استان شده است و با همت والا و پيگيري‌هاي دفتر مرکزي توانست به دور از هرگونه موضع گيري‌هاي جناحي جايگاه واقعي خود را بيش از پيش در شهرستان‌ها ارتقا دهد.

وقتي نشريه‌اي با اين جايگاه مردمي در عرصه خبر و اطلاع‌رساني با پوشش صحيح خبري، تحولات مثبت و عظيمي را در جامعه به وجود آ‌ورده است، ماندگاري‌اش حتمي بوده و هست.

وقتي مشکلي از مشکلات مردم که با مطرح کردن آن از سوي خبرنگار مطرح مي‌شود و اين امر باعث تکاپو و احساس مسووليت مديران و دست‌اندرکاران گرديده و مشکل مرتفع مي‌گردد نشان از قدرت نفوذ روزنامه بوده که روزنامه پيام استان سمنان از اين قاعده جدا نيست.

همه ما مي‌دانيم يک خبرنگار بايد از خصوصيات و ويژگي‌هاي منحصر به فرد و خاصي از قبيل هوش و ذوق سرشار، علاقه و استعداد، توجه به اخبار واقعي، سرعت در امر پوشش خبر، برخورداري از اطلاعات وسيع، مردمي بودن و تابع منابع حکومتي، نقل اخبار به شيوه ساده و بيان واقعيات آن گونه که هست و... برخوردار باشد که خدا رو شکر اکثر خبرنگاران اين روزنامه‌ داراي چنين خصوصياتي مي‌باشند که تداوم داشتن اين خصوصيات، خود مستلزم توجه مسوولين و دست‌اندرکاران در امور رسانه و مطبوعات است.

به نظر بنده مطبوعات محلي نقش ويژه‌اي در پوشش دادن اخبار محلي و توسعه و انعكاس نيازها، كمبودها و خواسته‌هاي مردم واقع در حوزه جغرافيايي خاصي دارند و در اين راستا پرداخت به چرايي ضعف‌هاي امروز مطبوعات محلي استان فرهنگي سمنان و اهميت بومي‌سازي و از اهم واجبات فضاي فرهنگي استان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و اهالي مطبوعات است که خوشبختانه در اين راستا روزنامه پيام استان گام‌هاي اساسي در اموري که مربوط به روزنامه است، برداشته است.

واقعيت اين است که بدون بودجه نمي‌توان کار فرهنگي موثر انجام داد و دولت اگر مي‌خواهد مطبوعاتي قوي و تاثير‌گذار در جامعه وجود داشته باشد و به مطبوعات به عنوان يک عنصر فرهنگي مطلوب، توسعه‌دهنده و خدمتگزار نگاه ‌کند، بايستي براي حل مشکلات آن اقدامي انجام دهد و دنبال چاره‌يابي باشد، هرچند با وجود همين تنگناها روزنامه پيام استان توانسته به رسالت خود بپردازد.

در حال حاضر به عنوان يک پيشنهاد شايد هم يک نقص شاهد هستيم، افراد برجسته‌اي در عرصه مطبوعات استان داريم که متاسفانه به آنها خيلي کم توجه مي‌شود و به اين خاطر آنها با دلي پر اين حرفه را مي‌بوسند و کنار مي‌گذارند، بعضا مشاهده مي‌شود مردم از مطبوعات محلي گريزان هستند چون همه خبرنگاران به خاطر مشکلات بيمه‌اي، مالي، معيشتي و عدم امنيت شغلي که در مطبوعات محلي وجود دارد رو به سوي آگهي‌هاي ادارات، رپرتاژ آگهي مي‌آورند و وظايف اصلي خود را که انعکاس خبر و مشکلات شهروندان است را فراموش مي‌کنند، پس مي‌طلبد روزنامه پيام استان در رفع اين معضل گام برداشته و از طرفي اسبابي براي حضور همگان در اين عرصه فراهم سازد.

هرچند به نظر بنده اگر نشريه‌اي از اين امر مستثني باشد که در اين خصوص روزنامه پيام استان گام‌هاي اساسي برداشته است، مي‌تواند به اهداف و رسالت خويش به درستي عمل کند، اطلاع‌رساني شفاف و دقيق و پرداختن به مسائل و مشکلات و پاسخ گويي شفاف از مسئولين از جمله مهم‌ترين رسالت نشريات محلي است که نيازمند توجه و تقويت بيشتر متوليان فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌باشد. به عنوان يک خبرنگار که سال‌هاي متمادي با روزنامه پيام استان همکاري داشته‌ام جداي از روحيه مردم‌داري و سعه صدر که در شخص آقاي دکتر کواکبيان و همچنين جناب حاج ابولقاسم کواکبيان که به نوعي سنک صبور خبرنگار اين نشريه مي‌باشند بايد گفت روزنامه نگاران قشري ضعيف هستند که منبع درآمد خاصي ندارند، از سويي امنيت شغلي و جاني آنان بسيار پايين است و اعتلاي علمي و فني آنان نيز در اين شرايط بسيار کمرنگ است، کار آنان نيز بسيار سخت و طاقت‌فرساست. انتظار مي‌رود از ما‌ه‌ها که گذشته براي عزيزاني که تازه وارد اين عرصه مي‌شوند همت نموده و در رفع اين مشکلات نيز گام بردارند.

...و خوشحاليم که صداي روزنامه پيام استان همچنان بلند است...

شاهرود- محمدعلي عباس نژاد


نسخه چاپي ارسال به دوستان