تاریخ 1397/10/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مهدي يراحي خواهان اجراي عدالت است

پخش کليپي از مهدي يراحي اين روزها براي اين خواننده دردسرساز شده و حتي بحث ممنوع‌الفعاليتي وي به ميان آمد که در ادامه اين خبر تکذيب شد. برنامه شب موسيقي با اجراي رضا مهدوي روي آنتن رفت و اين مجري در بخشي از نشست کارشناسي با موضوع موسيقي جوان ممنوع‌الفعاليتي مهدي يراحي را مثال زد و عنوان کرد: «ايشان به دليل برداشتي که از کليپش شده معذرت‌خواهي کرده و گفته منظور من چيز ديگري بوده است و گفته دوست دارم عدالت براي من هم برقرار شود.» در اين برنامه همچنين مطالبي درباره اجراي پلي‌بک توسط خوانندگان در کنسرت‌ها عنوان و اينگونه بيان شد که از قديم اين اتفاق مي‌افتاده است.

به نقل از روابط عمومي شبکه چهار سيما، «شب موسيقي» در چهاردهمين نشست خود، شامگاه يکشنبه (16 دي ماه) با موضوع «موسيقي جوان» و اجراي رضا مهدوي، ميزبان بابک زرين، موسيقيدان و آهنگساز و بهروز صفاريان، آهنگساز و تنظيم‌کننده بود.

صفاريان در مقدمه‌اي از موسيقي جوان گفت: نمي‌شود به سبک خاصي گفت موسيقي جوان.جوانان هم موسيقي تجاري و هم فاخر گوش مي‌دهند.

صفاريان در پاسخ به اينکه براي جوان چه موسيقي بايد توليد کرد که هم امروزي باشد و هم ريشه‌دار؟ گفت: نسل جديد هميشه دوست دارد که با نسل قديم خودش يک فاصله‌اي داشته باشد و به دنبال چيزي مي‌رود که متفاوت از آن چيزي است که براي نسل قديم است.متاسفانه در حال حاضر موسيقي‌اي به مردم ارائه مي‌شود که محتواي خوبي ندارند.آدم‌هايي که دانش اين موضوع را دارند بايد اين شکاف را پر کنند.

زرين افزود: نمي‌توان از اين گذشت که الان در دنيا هم ريتم در موسيقي زياد شده است.

از قديم خواننده‌ها در کنسرت‌ها

از پلي‌بک استفاده مي‌کردند

زرين به عنوان يک توليدکننده موسيقي در پاسخ به اينکه چگونه يک شبه آهنگ‌هاي يک جوان مطرح مي‌شود؟ گفت: اينها هر کدام مراحلي دارد؛ مثلا کمپاني مي‌گويد من اين خواننده را مي‌خواهم 9 ماه ديگر روي استيج بياورم و مراحلي طي مي‌شود و سرمايه‌گذاري براي پخش موسيقي صورت مي‌گيرد تا به اين نقطه برسيم. وي درباره پخش پلي بک در کنسرت‌ها گفت: از قديم حتي خواننده‌هاي معروف هم اين کار را مي‌کردند که البته به دليل داشتن يک شو و برنامه از قبل طراحي شده، روي صحنه بوده.انصاف نيست يک خواننده‌اي را به اين دليل گوشه رينگ بندازيم و بزنيم.بگذاريم مردم قضاوت کنند نه ما.متاسفانه کساني که کنسرت گذار هستند به دنبال اين هستند که خواننده‌اي را بياورند چند سالي از او استفاده منفعتي کنند و بعد رهايش کنند.

توليدات بر اساس بازار است نه تفکر

صفاريان افزود: البته مردم گاهي خوب قضاوت نمي‌کنند و وظيفه هنرمندان مؤلف است که خط بدهند.صرف صنعتي و تجاري بودن بد نيست منتها بايد هنر و دانشي پشت آن باشد.در اينجا تهيه‌کننده‌ها از نظر من سرمايه‌گذارند و نه تهيه‌کننده، و هنرمند را تحت هر فشاري مي‌گذارند تا از او پول دربياورند.براي همين توليدات بر اساس بازار است نه تفکر.در کارهاي ماندگار احساس و آرت هست و تکرار نمي‌شوند.

قوانين خيلي مشخص نيستند

و اولويت‌ها اولويت مالي است

صفاريان سپس درباره اينکه چگونه و از کجا اين شرکت‌ها مجوز مي‌گيرند در حالي که دفتر موسيقي به اينها مجوز نمي‌دهد و چگونه حتي در کشوري مثل کانادا کنسرت مي‌گذارند؟ با اشاره به رانتي که اين کمپاني‌ها دارند بيان کرد: کارهاي غيرممکن به راحتي براي اين افراد ممکن شده است.اگر کسي با راديو جوان کار کند از نظر قوانين اينجا عملا ديگر نبايد بتواند اينجا کار کند، اما خيلي آرتيست‌ها با اينکه آرتيست اختصاصي راديو جوان هستند اما چون پول سازند به راحتي اينجا کنسرت مي‌دهند و کسي نمي‌داند چگونه.اما شخص ديگري خيلي بي‌دليل دچار ممنوع‌الکاري مي‌شود يا اصطحکاک برايش زياد است.قوانين خيلي مشخص نيستند و اولويت‌ها اولويت مالي است.

خوانندگان سنتي ديده نمي‌شوند

صفاريان در ادامه در مورد بحث داغ بودن کنسرت‌هاي ريتميک و شاد نسبت به سنتي پرسيد: اگر فضاهايي ايجاد شود که مردم بتوانند هيجاناتشان را آنجا خالي کنند، آيا فکر مي‌کنيد مردم اين استقبال را از کنسرت‌ها خواهند کرد؟ در مورد موسيقي پاپ به شدت ريزش خواهد کرد.

زرين ادامه داد: هزينه‌اي که براي پخش يک موسيقي پاپ در فضاي مجازي مي‌شود بسيار بالاتر از موسيقي سنتي است.معلوم است که اين کار بيشتر ديده مي‌شود و خواننده سنتي ديده نمي‌شود.

چرا همه از جمله هنرپيشه‌ها و فوتباليست‌ها مي‌خواهند خواننده شوند؟

صفاريان پاسخ داد: اينکه کسي از حوزه ديگر وارد شود و بخواهد خواننده شود به شرطي که کارش را درست انجام دهد اشکالي ندارد.ولي در اکثر موارد در حال استفاده از شهرت اندوخته قبلي خود هستند و با چند کار متوسط به فکر درآمد زايي‌اند که اين امر باعث ايجاد فساد مارکتي شده است.

خواننده شدن امروزه به سرمايه نياز دارد

زرين در مورد دانش موسيقي گفت: دانش به معناي دانشگاه رفتن نيست.به معناي مطالعه و تجربه است.نسل جديد بيشتر با تکنولوژي کار کرده‌اند.به عنوان يک دوست به آنها مي‌گويم کتاب شعر و موسيقي بخوانيد.

اول بشنويم و بعد قضاوت کنيم

صفاريان درباره ورود تکنولوژي به موسيقي گفت: تکنولوژي اگر براي تسريع کار باشد خوب است اما نه اينکه مانند چيزي که الان شاهدش هستيم منجر به اين شود که همه چيز مثل سري‌دوزي کپي شود.

زرين در جمع‌بندي گفت: احترام گذاشتن به جوان و کسي که بعد از تو است، احترام گذاشتن به خود است.اول بشنويم و بعد قضاوت کنيم.

«شب موسيقي» يکي از برنامه‌هاي « شب‌هاي هنر» است که به تهيه کنندگي حبيب‌الله ذوالفقاري، پيرامون مسائل موسيقي، يک شنبه شب‌ها ساعت 23 به طور زنده، از شبکه 4 سيما پخش مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان