تاریخ 1397/10/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دهيار قلعه آقا عبدالله:
هيچ قابليت و ظرفيت گردشگري در روستا قلعه آقا‌عبدالله وجود ندارد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دهيار روستاي قلعه آقاعبدالله بخش بسطام در گفتگو با خبرنگار ما با بيان اينکه انتظار داريم مسئولان استان سمنان و شهرستان شاهرود براي رفع مشکلات به ويژه در امور زيربنايي اين روستاي عالم‌پرور و محروم، عنايت ويژه‌اي داشته باشند، گفت: اينجا زادگاه آيت‌اله شاهرودي بزرگ است و از مسئولين گلايه داريم چرا به زادگاه اين مرجع بزرگ شيعيان و از پتانسيل وجود خانه و بيت و جايي که ايشان متولد شده‌اند، استفاده نمي‌شود.

طيبه حسيني که به عنوان اولين دهيار زن در بخش بسطام فعاليت خود را از سال 89 به عنوان دهيار شروع کرده است، افزود: يکي از فعاليت‌هايي که دهياري درصدد تحقق آن مي‌باشد مرمت خانه و محل تولد اين عالم بزرگ است که اقداماتي صورت گرفته و اميدواريم با حمايت و کمک‌هاي بيت ايشان در جهت مرمت اين بنا گام برداشته و از برکات معنوي اين اثر به عنوان يک مرکز فرهنگي در جهت شناسايي و رونق روستا گام برداريم.

وي با تاکيد بر اينکه مسئوليت‌هاي دنيوي بهانه‌اي است تا بتوانيم در قالب آن به مردم خدمت و در راستاي حل مشکلات مردم قدم برداريم، افزود: خدمت به مردم منحصر به يک نفر نمي‌تواند باشد و همکاري همه مسئولان را مي‌طلبد و ميزان همکاري هرچقدر بيشتر باشد به خدمت بيشتر خواهد انجاميد، البته زحمات بي‌شائبه دولتمردان استان سمنان و شهرستان شاهرود براي اين مردم شهيدپرور برهيچ کسي پوشيده نبوده و نيست اما آنچه انتظار مي‌رود از دهياري هيچ حمايتي صورت نمي‌گيرد و با توجه به کمبود اعتبارات اقدام مهمي در اين روستا انجام نگرفته است. وي تصريح کرد: دهياري روستاي قلعه آقاعبدالله در همه حال، خود را پاسخگوي مردم و اين امر را وظيفه اصلي خود مي‌داند و دست همگان را براي همکاري مي‌فشارد.

حسيني با بيان اينکه معابر روستا نياز مبرم به آسفالت دارد و طرح هادي نيز در حال اجراست، افزود: هر ساله به منظور رفاه حال اهالي و براي سهولت اياب و ذهاب، اقدام به شن‌ريزي معابر مي‌کنيم و لکه‌گيري آسفالت معابر روستا بخشي از فعاليت ما در اين زمينه است.

دهيار روستاي قلعه آقاعبدالله در رابطه با پيگيري مشکلات مهم روستا گفت: پيگيري‌هايي براي برطرف نمودن مشکلات رمپ‌هاي ورودي و خروجي روستا، تعويض لوله‌هاي فرسوده آب آشاميدني انجام داده و بايد تاکيد نمايم، تعويض شبکه آب آشاميدني روستا از ضروريات است و اعتبارات دهياري جوابگوي انجام اين مهم نيست و اميدواريم با همياري مسئولين به ويژه آبفاي روستايي تعويض شبکه آب‌رساني محقق گردد.

وي از بهسازي و زيباسازي گلزار شهداي اين روستا به عنوان يکي از مهمترين وظايف خود ياد کرد و افزود: به منظور ارج نهادن به مقام والاي شهيدان و بزرگان روستا اقدامات خوبي صورت پذيرفته و همچنين در سال‌هاي گذشته با مجوز و تصويب شوراي اسلامي روستا اقدام به خريد و نصب تابلوي مزين به تمسال مبارک حضرت آيت‌الله‌العظمي حاج سيد‌محمود شاهرودي در ورودي روستا صورت پذيرفته است. همچنين ميدان جديدي به نام ايشان در حال احداث مي‌باشد.

وي با اظهار تاسف از اينکه هيچ قابليت و ظرفيت گردشگري در اين روستا وجود ندارد، گفت: اميدواريم اقدام فرهنگي خاصي انجام شود و در همين راستا و در جهت حمايت و تقويت اقتصاد روستا دهياري راسا به برنامه‌ريزي جهت کاشت گل‌محمدي در فضاهاي خالي روستا و معابر در سال جاري مي‌نمايد که بتوانيم با تشويق کاشت گل‌محمدي که به سرما و خشکسالي مقاوم مي‌باشد و گسترش کاشت آن در بين اهالي به رونق اقتصادي خانواده‌ها کمک نماييم و از سوي شاهد حضور گردشگران هم باشيم.

وي افزود: برنامه راه‌اندازي بازار هفتگي و عرضه محصولات و توليدي و صنايع دستي نيز در دستور کار دهياري قرار گرفته است و اميدواريم با راه‌اندازي ‌اين بازار که زمين آن اخذ شده است و دنبال مجوزهاي آن هستيم در جهت دلگرمي روستاييان به ويژه بانوان روستا گام برداريم.

حسيني با بيان اينکه از مردم براي مردم خدمت گرفته‌ايم، افزود: از توان و هنر هنرمندان روستا در جهت آموزش به اهالي و با برگزاري کلاس‌هاي آموزش خانواده کلاس‌هاي کاهش آسيب‌هاي اجتماعي و گياهان دارويي به اين مهم همت گمارديم.

دهيار روستاي قلعه آقاعبدالله با بيان اينکه بالغ‌بر 949 نفر در اين روستا ساکن هستند، افزود: محدوديت زمين جهت ساخت واحد مسکوني در روستا داريم، طرح هادي در 10سال پيش جوري ترسيم شده است که زمين‌هاي داخل بافت روستا هم متاسفانه کاربري باغات معرفي شده‌اند و نياز به تغيير کاربري جهت ساخت واحد مسکوني دارد و با توجه به اينکه تغيير کاربري زمان و هزينه‌بر است از توان روستاييان خارج بوده و بعضا همين باعث مهاجرت مي‌گردد.

حسيني در پايان تصريح کرد: دهياري با توجه به فضاهاي روبه رشد و توسعه منطقه در تمامي جهات، پيش‌بيني‌هاي بلند‌مدت و کوتاه‌مدتي را در راستاي سهولت امور مردم انجام داده و از مردم عزيز و فهيم روستا انتظار دارد در امر آباداني روستا بيشتر همکاري کنند و اميد است جوانان با همفکري و همياري به کمک دهياري بشتابند و از مسئولين بار ديگر انتظار دارم در جهت توسعه و پيشرفت روستا دهياري را حمايت نمايند.

گفتني است براساس گفته امام‌جمعه شاهرود و فرماندار شاهرود به زودي کنگره بزرگداشت آيت‌الله سيد محمود حسيني شاهرودي مرجع بزرگ شيعيان که در سال 1293 ه. ق. در روستاي قلعه آقا‌عبدالله، از توابع شهر بسطام در خانواده‌اي اصيل و مذهبي، قدم به عرصه گيتي نهاد و اين از افتخارات مردم اين خطه است برگزار مي‌شود، اين کنگره در سه شهر نجف اشرف با موضوع مباحث علمي، شهر قم با موضوع ديدار مراجع و در شهرستان شاهرود آيين تجليل از اين عالم برجسته به عمل خواهد آمد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان