تاریخ 1397/10/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رييس جمهور در جلسه هيات دولت:
حاکميت ملي و رأي مردم بزرگترين دستاورد انقلاب است

رييس‌جمهور روز چهارشنبه در جلسه هيات دولت در سخناني با اشاره به فرا رسيدن 19 دي؛ سالروز قيام مردم قم، تصريح کرد: قم و حوزه عليمه اين شهر در نهضت اسلامي، به عنوان پيشران حرکت انقلابي، نقش بسيار مهم و زيادي داشتند و قيام 19 دي مردم قم ، روند پيروزي انقلاب اسلامي را وارد مرحله نويني کرد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلين حسن روحاني همچنين تبيين اقدامات انجام شده و دستاوردهاي 40 ساله انقلاب اسلامي را ضروري خواند و با اشاره به نزديک شدن جشن چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي، اظهارداشت: در اين ايام مسئولين اجرايي و غير اجرايي ، کارگزاران دولت و نظام و رسانه‌هاي همگاني، وظيفه مهم تبيين اقدامات انجام شده و دستاوردهاي 40 ساله انقلاب اسلامي را برعهده دارند.

روحاني افزود: اولين حادثه مهمي که در سال 42 رخ داد، فروردين ماه آن سال در مدرسه فيضيه بود و بعد هم در ديگر حوادث انقلابي، قم همواره پيشران اين حرکت انقلابي بود و البته مردم سراسر کشور هم از اين حرکت و نهضت حمايت کردند و امام (ره)هم به خوبي رهبري کرد .

روحاني تاکيد کرد: امروز در آستانه چهلمين جشن پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي‌، اشتغال جوانان و تامين معيشت مردم دو اولويت اصلي و مهم همه ما در کشور است و نبايد اجازه دهيم مردم با مشکل مواجه شوند.

رئيس جمهور اظهارداشت: مردم توجه دارند که حرکت توسعه‌اي و سازندگي کشور در شرايطي اتفاق افتاده است که با 3 مسأله مواجه بوديم که معمولاً در اين حوادث مهم، ارزش رشد و پيشرفت، چند برابر مي‌شود.

روحاني با بيان اينکه اولاً وقتي انقلاب مي‌شود، افراد، کارگاه‌ها، مسئولين‌ سياسي و ساختاري اقتصادي عوض مي‌شود و مشخص است که در همان سال انقلاب، خود به خود فعاليت‌ها نيمه تعطيل مي‌شود، ادامه داد: در سال بعد انقلاب نيز تغييرات ايجاد مي‌شود و فعاليت‌ها نيمه تعطيل است . با حوادث و مشکلاتي که در سال‌هاي 58 و 59 براي استقرار انقلاب مواجه بوديم ، معمولا حرکت به سمت پيشرفت و توسعه سخت و مشکل مي‌شود اما روند توسعه و پيشرفت حتي در آن شرايط هم ادامه يافت.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه حادثه دوم، مسأله جنگ تحميلي بود و ما را دچار مشکل کرد، اظهار داشت: جنگي بر ما تحميل و به کشورمان تجاوز و بخشي از سرزمين ما اشغال شد که در ظاهر توسط بعثي‌ها در عراق و در باطن نيز تقريباً همه از جمله کشورهاي منطقه و قدرت‌هاي جهاني به استثناء چند کشور در پشت اين جنگ بودند.

روحاني تاکيد کرد: همه پشت سر صدام بودند و با جنگي مواجه شديم که دنيا با ما جنگيد و بحمدالله ملت، جوانان، ارتش، سپاه، بسيج، عشاير و همه مردم، با مقاومت و ايستادگي‌، ما را به پيروزي رساندند.

رئيس جمهوري با اشاره به حادثه سوم و اينکه بعد از جنگ ،کشور در مسير سازندگي و حرکت درست قرار گرفته بود که فشار تحريم‌ها افزايش يافت، تصريح کرد: تحريم آمريکا براي سرمايه‌گذاري نفت و گاز به دولت آقاي‌هاشمي رفسنجاني مربوط مي‌شود و درآن زمان خريد نفت را تحريم کردند.

روحاني افزود: همه اينها به جز تحريم‌هايي که از سال 59 عليه ما شروع شد، شرايطي است که بعد از جنگ براي ما رخ مي‌دهد و سپس به بهانه مسأله هسته‌اي تحريم‌هاي شوراي امنيت عليه ما آغاز شد که آن تحريم‌ها تا سال 94 باقي ماند و در آن سال توانستيم اين تحريم‌ها را رفع و يک فضاي تنفسي پيدا بکنيم.

رئيس‌جمهور اضافه کرد: دوباره از طريق توطئه تندروهاي آمريکا و صهيونيست‌ها و برخي از کشورهاي منطقه، فشار را بر کشور و مردم ما وارد کردند. اين 3 حادثه بسيار مهم در روند اقتصادي کشورمان مي‌توانست کند کننده روند توسعه باشد اما آمار و ارقام دستاوردها در همه حوزه‌هاي صنعتي، کشاورزي، اجتماعي، بهداشتي، آموزشي قدرت نظامي، سازندگي و عمران و آباداني، شرکت‌هاي دانش‌بنيان و کمک به مردم و مستضعفين، باگذشته قابل مقايسه نيست.

رئيس‌جمهور تصريح کرد: همه چيز در کشورمان بر مبناي آراء مردم است و اين حاکميت ملي، بزرگترين دستاورد انقلاب اسلامي ما بود و اين را بايد تبيين کنيم. اين همه انتخاباتي که در کشور برگزار شد و برگزار مي‌شود و ان شاء الله سال آينده هم انتخابات داريم، نشان مي‌دهد که کشور ما بر مبناي انتخابات، رأي مردم و صندوق آراء است.

تصويب کليات طرح استاني شدن انتخابات مجلس

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با کليات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي موافقت کردند که اين طرح براي بررسي بيشتر مواد به کميسيون شوراها ارجاع شد.

در جلسه علني ديروز نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با 155 راي موافق، 64 راي مخالف و دو راي ممتنع از مجموع 231 نماينده حاضر در مجلس شوراي اسلامي کليات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي درباره استاني شدن انتخابات را تصويب کردند.

در جريان بررسي کليات طرح استاني شدن انتخابات مجلس، قاضي پور، سبحاني فر و کيان پور به عنوان مخالف و رضيان، کاتب و ادياني به عنوان موافق کليات طرح استاني شدن انتخابات صحبت کردند.

محمد جواد کوليوند رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس نيز گفت که تلاش شده است در اين طرح مواد مورد نظر نمايندگان لحاظ شود البته ما از هيات رئيسه درخواست کرديم که مجددا طرح را براي انجام اصلاحاتي به کميسيون ارجاع کند.

بعد از موافقت نمايندگان با کليات اين طرح لاريجاني رئيس مجلس گفت که کميسيون شوراها درخواست کرده که طرح را به اين کميسيون ارجاع دهد تا برخي از مواد را کامل تر کند البته مطابق آيين نامه کميسيون تنها يک هفته زمان دارد تا در جلسه بعدي مجلس در دستور کار قرار گيرد.

نمايندگان با 186 راي موافق 24 راي مخالف و 4 راي ممتنع از مجموع 230 نماينده حاضر در مجلس موافقت کردند که مواد و جزييات اين طرح به کميسيون شوراها ارجاع شود.

دولت موافق استاني شدن انتخابات مجلس است

معاون پارلماني رئيس جممهور هم گفت: دولت در جلسه خود با طرح استاني شدن انتخابات مجلس موافقت کرده است.

حسينعلي اميري در حاشيه جلسه‌هايت دولت اظهار کرد: لايحه جامعه انتخابات در دستور کار قرار دارد و فکر مي‌کنم تا دو هفته آينده در صحن دولت بررسي شود. جلسه يکشنبه گذشته دولت هم درباره کليات اين لايحه بود.وي ادامه داد: با اين حال در دولت به صورت مفصل درباره طرح استاني شدن انتخابات مجلس بحث کرده ايم و بعد از راي گيري، دولت با اين طرح موافقت کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان