تاریخ 1397/10/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رهبر انقلاب در ديدار مردم قم:
مقابل توپ و تشر و ياوه گويي‌هاي آمريکا و اروپا پس نزنيد

رهبر معظم انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: برخي از روي نفهمي يا مسائل ديگر، علت دشمني مستکبران را سخنان امام يا فلان مسئول عليه آمريکا مي‌دانند.

آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز (چهارشنبه) در سالروز قيام تاريخ‌ساز مردم قم در 19 دي 1356 در ديدار هزاران نفر از مردم قم، با اشاره به ضرورت پرهيز از سهل‌انگاري و سهل‌انديشي درباره ريشه دشمني آمريکا و استکبار با ايران اسلامي، «ماهيت و حقيقت انقلاب و شجاعت و وفاداري ملت و نظام به اهداف و مباني انقلاب» را علت اصلي اين خصومت عميق و مستمر خواندند و با بيان وظايف مهم «مسئولان و مردم» در اين مقطع تأکيد کردند: رسيدگي به مشکلات معيشتي مردم به‌ويژه قشرهاي ضعيف مهمترين وظيفه امروز دولتمردان است و ملت و مسئولان بايد با هوشياري، تحريم‌هاي آمريکا را همانند دوران دفاع مقدس به شکستي بي سابقه براي شيطان بزرگ تبديل کنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با تجليل از قيام سرنوشت‌ساز مردم قم در 19 دي سال 56 به‌عنوان نقطه عطف انقلاب اسلامي، قم را «شهر، مرکز و مادر انقلاب» خواندند و افزودند: البته انگيزه‌هايي براي تغيير فضاي انقلابيِ قم و کمرنگ کردن روحيه انقلابي و ديني در آن وجود دارد و نبايد از مکر دشمن و عوامل آن غفلت کرد.

ايشان با تأکيد بر هوشياري در مقابل اين انگيزه‌ها، تأکيد کردند: قم سرچشم اصلي و پشتوانه معنوي انقلابي است که دنيا را متحول کرد، بنابراين بزرگان و جوانان قم نبايد اجازه دهند دست‌هاي خائن، قم را از مرکزيت انقلاب، خارج و اين حرکت تحولي را در آن کمرنگ کنند.

رهبر انقلاب اسلامي سپس به بيان چند درس مهم و ماندگار از قيام 19 دي پرداختند و خاطرنشان کردند: رئيس‌جمهور وقت آمريکا در 10 دي 56 به تهران آمد و با تمجيد اغراق‌آميز و دروغين از محمدرضا پهلوي، ايران را «جزيره ثبات» يعني مايه آرامش خيال آمريکا از ايرانِ وابسته و مسئولان نوکرمآب آن، خواند.

ايشان قيام مردم قم عليه رژيم ظالم، وابسته و فاسد پهلوي در فاصله اي کمتر از ده روز از اين سخنان را نشانه ضعف عميق دستگاه محاسباتي آمريکا و غرب دانستند و گفتند: کمتر از ده روز پس از سفر رئيس‌جمهور آمريکا و تعبير او از ايران به جزيره ثبات، قيام عظيم مردم قم شکل گرفت و به دنبال آن، قيام مردم تبريز و طوفان انقلاب اسلامي و نابودي رژيم سرسپرده طاغوت محقق شد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي، استمرار ضعف دستگاه محاسباتي آمريکا تا امروز را يک واقعيت برشمردند و افزودند: با وجود آنکه عده‌اي غربزده و آمريکازده، پُزِ قدرت محاسباتي و آينده‌نگري آمريکايي‌ها را مي‌دهند اما آمريکا همچنان دچار ضعف محاسباتي است.

ايشان با اشاره به سخنان سال گذشته‌ي يک دولتمرد آمريکايي در جمع اوباشِ تروريست و وعده او به آنها که جشن سال 2019 ميلادي را در تهران خواهيم گرفت، خاطرنشان کردند: توانايي محاسباتي دشمنان ايران در همين حد است، همان‌طور که آن زمان صدام اميدوار بود يک هفته‌اي به تهران برسد و منافقين مزدور نيز خيال مي‌کردند در حمله مرصاد سه روزه از کرمانشاه به تهران خواهند رسيد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: برخي دولتمردان آمريکايي اين‌طور وانمود مي‌کنند که ديوانه‌اند، البته بنده اين را قبول ندارم اما آنها حقيقتاً «احمق‌هاي درجه يک» هستند.

ايشان قيام مردم قم را نشانه صف‌بندي دو دستگاه محاسباتي يعني صف‌بنديِ «ليبرال‌دموکراسيِ دروغين و پاي در گِل غربي» در مقابل «نظام توحيدي و اسلامي» برشمردند و گفتند: پس از انقلاب نيز آنها با تحريم جمهوري اسلامي تصور مي‌کردند کار نظام در کمتر از شش ماه تمام خواهد شد در حالي‌که انقلاب اکنون به چهل سالگي رسيده است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: در مقابل اين محاسبات غلط استکبار، دستگاه محاسباتيِ دقيق نظام اسلامي وجود دارد که امام بزرگوار ما فرمود «صداي شکسته‌شدن استخوان‌هاي مارکسيسم را مي‌شنوم» و يکي دو سال بعد همه دنيا آن صدا را شنيدند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي، دشمنيِ استکبار با پديده تمدنيِ انقلاب اسلامي را دشمنيِ عميق دانستند و خاطرنشان کردند: برخي از روي نفهمي يا مسائل ديگر، علت دشمني مستکبران را سخنان امام يا فلان مسئول عليه آمريکا مي‌دانند، در حالي‌که زورگويان جهاني با يک قدرت جوان، رو به رشد، پر تلاش و پر انگيزه دشمن هستند که اين قدرت معنوي 40 سال است در مقابل چشم آنها روز به روز تنومندتر و قدرتمندتر شده و تَرَک‌ها و شکاف‌هاي استکبار را عميق‌تر کرده است.

رهبر انقلاب اسلامي، ايران را قلّه موقعيت راهبردي در منطقه خواندند و افزودند: علت عصبانيت آمريکايي‌ها در اول انقلاب اين بود که لقمه چرب و نرم ايران را به عنوان مهمترين کشور منطقه و سرزميني سرشار از ثروت‌هاي مادي و منابع طبيعي از دست دادند.

ايشان با اشاره به اعتراف چند روز پيش يک مؤسسه غربي افزودند: خود آنها مي‌گويند ايران با توجه به ظرفيت‌هاي فوق العاده‌اش پنجمين کشور ثروتمند جهان است، بنابراين طبيعي است که به‌خاطر از دست دادن چنين ثروتي، عميقاً عصباني باشند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: اين عصبانيت همچنان ادامه دارد اما مسئله اصلي و ريشه تقابل آمريکا و ملت ايران، تقابل تاريخي و ذاتي حق و باطل است، چرا که استکبار و استعمار از خون ملت‌ها تغذيه مي‌کنند و انقلاب اسلامي در مقابل اين ظلم آشکار ايستاده و براي بيدار کردن ملت‌ها نيز تلاش کرده است.

رهبر انقلاب اسلامي، شنيده شدن فرياد «مرگ بر آمريکا» در کشورهاي متعدد را بي سابقه و نشانه اي از موفقيت ايران برشمردند و خاطرنشان کردند: استکبار تلاش مي‌کند ملت‌ها را با «ايران هراسي»، «اسلام هراسي» يا «شيعه هراسي» گمراه کند، اما ملت‌ها ذاتاً با ايران اسلامي دشمني ندارند و هر جا حقيقت روشن بشود، از آن حمايت مي‌کنند.

ايشان بروز برخي حوادث و رويدادها در اروپا و آمريکا را نشانه آشکار شدن پيامدهاي خطرناک حفره‌هاي معنوي در تمدن غرب خواندند و افزودند: در طرف مقابل، مردمسالاري ديني و حرکت به سمت تمدن اسلامي با استفاده از امکانات و ابزارهاي روز دنيا ادامه دارد و اين واقعيت براي مستکبران رعب‌آور است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر پرهيز از سهل انگاري و سهل انديشي در زمينه علت واقعي و اصلي دشمني ظالمان جهاني با ايران افزودند: علت اصلي اين دشمني، «ماهيت و حقيقت حرکت عظيم انقلاب اسلامي، شجاعت، فداکاري و وفاداري ملت و پايبندي مستمر و کامل نظام به مباني انقلاب اسلامي» است که اگر به توفيق الهي، اين حرکت به نتايج مورد نظر خود دست يابد، بساط استکبار و استعمار غرب را برمي‌چيند.

حضرت آيت الله خامنه اي با استناد به آيات قرآن مجيد افزودند: فرعون مي‌دانست موسي حق است اما دشمني مي‌کرد و خدا به حضرت موسي گفت «نترسيد، حرکت کنيد من با شما هستم» که اين خطاب امروز عيناً به ملت ايران است که در مقابل دشمنيِ آگاهانه فراعنه عالم، ايستاده است.

رهبر انقلاب اسلامي در تبيين نتيجه صف آرايي استکبار و ملت ايران خاطرنشان کردند: هر جبهه اي که در راه خدا حرکت کند، وعده قطعي و بدون ترديد پروردگار درباره نصرت و پيروزي او محقق خواهد شد، همچنانکه در طول 40 سال هر جا درست حرکت کرديم، پيروز شديم و هر جا کوتاهي داشتيم، پيروزي حاصل نشد.

حضرت آيت الله خامنه اي رسيدن به چهل سالگي را در روند شکل‌گيري تمدنها، آغاز بلوغ و شکوفايي خواندند و افزودند: در اين مسير تمدني، چهل سالگي نه دوران پيري بلکه دوران عمق يافتن حرکت‌ها است و به فضل الهي و به برکت «ايمان ديني، عزم راسخ، حضور و آمادگي و کار و تلاش ملت به‌ويژه انبوه جوانان خوش‌فکر، مبتکر و اميدوار به آينده»، حرکت تاريخي ملت ايران به نتايج درخشان خود خواهد رسيد.

ايشان پيروزي انقلاب و تشکيل جمهوري اسلامي را مقدماتي براي شکل گيري «تمدن اسلامي متناسب با دوران فعلي» دانستند و خاطرنشان کردند: اگر خدا اراده نکرده بود، اين مقدمات فراهم نمي‌شد.

رهبر انقلاب اسلامي سخنانشان در جمع هزاران نفر از مردم قم را با بيان نکاتي مهم خطاب به مسئولان و مردم ادامه دادند.

حضرت آيت الله خامنه اي در مهمترين توصيه خود به مسئولان به‌خصوص دولتمردان تأکيد کردند: اولويت کاري خود را حل مشکلات معيشتي مردم به‌ويژه قشرهاي ضعيف قرار دهيد، چرا که اين مسئله اهميت ويژه اي دارد.

رهبر انقلاب با اشاره به تمرکز دشمن بر مسائل معيشتي مردم گفتند: منابع کشور کم است اما چرا با وجود تذکرات مکرر، جريانها و افرادي، ظالمانه اين منابع را مي‌بلعند و با دلال بازي و انحصارطلبي در تجارت، مانع پيشرفت کشور مي‌شوند و در تقويت توليد داخلي کارشکني مي‌کنند.

رهبر انقلاب بار ديگر مهمترين کار امروز مسئولان را رسيدگي به مشکلات معيشتي خواندند و افزودند: البته اين کار فقط با پول پخش کردن حاصل نمي‌شود، بايد مراقب جريانها و دست‌هاي خطرناک و مضر بود، همچنانکه اين مسائل را بارها با جزئيات در جلسات کاري به مسئولان تذکر داده ايم.

ايشان، کار و تلاش و خدمت به انقلاب ايران عزيز و ملت بزرگ را نعمتي الهي خواندند و به مسئولان و دولتمردان تأکيد کردند: قدر نعمت مسئوليت در نظام اسلامي را بدانيد و به لوازم قدرشناسي از آن يعني «مراقبت در حرف و رفتار، پرهيز از گرايش به اشرافي‌گري و اسراف و رفتارهاي طاغوتي» پايبند باشيد و تلاش کنيد مسير حرکت شما همواره به سمت الگوي رفتاري و مديريتي اميرمؤمنان باشد.

«شجاعت» و «عقلانيت» دو نکته مهم و تذکر ديگر رهبر انقلاب خطاب به مسئولان بود.

ايشان افزودند: در مقابل توپ و تشر و ياوه گويي‌هاي آمريکا و اروپا پس نزنيد و بايستيد و بدانيد که اينها نه تهديد، نه «وعده و قول» و نه حتي امضايشان اعتبار ندارد.

حضرت آيت الله خامنه اي حرف‌هاي بي ربط برخي غربي‌ها را به حرفهاي دلقک‌ها تشبيه کردند و افزودند: آنها به ايران توصيه مي‌کنند حقوق بشر را از سعودي‌ها ياد بگيرد؛ آيا اين، حرف يک دلقک نيست؟

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: رفتار صحيح و عقلاني وظيفه مسئولان است، چرا که با احساساتِ صرف، نمي‌شود کشور را اداره کرد البته احساسات به عنوان پشتوانه عملي شدن تصميمات عقلاني لازم است.

«شناخت، قدرداني و استفاده از ظرفيت‌هاي دروني به‌ويژه جوانان» ديگر توصيه مؤکد رهبر انقلاب اسلامي به مسئولان و دولتمردان بود.

ايشان افزودند: جوانان مي‌توانند گره‌هاي دستگاه‌ها را باز کنند، بنابراين به آنها مراجعه کنيد و قدرشان را بدانيد چرا که حتي بلندپروازي‌هاي آنها خوب است و کشور را به جلو مي‌برد.

حضرت آيت الله خامنه اي در بخش پاياني سخنانشان، مردم را نيز به کمک به مسئولان توصيه کردند و افزودند: بخش مهم تقويت توليد داخلي در زمينه‌هاي کيفي و توزيعي، به توليد کننده و فروشنده و مغازه دار و مردم مربوط مي‌شود.

ايشان گفتند: امسال سال تقويت توليد کالاهاي ايراني بوده است، اما الان در آخر سال بايد ببينيم چقدر در اين زمينه پيش رفته ايم و چه کارهايي کرده ايم.

حضرت آيت الله خامنه اي حضور در صحنه‌هاي انقلاب را بهترين کمک مردم به کشور دانستند و افزودند: دشمن در تلاش است با شايعه سازي و تهمت پراکني مردم را مضطرب کند و به جان يکديگر بيندازد که البته نمي‌تواند، اما مردم بايد با اين شگردهاي دشمن مقابله کنند.

ايشان خاطرنشان کردند: انقلاب و نظام با خواست و حمايت مردم شکل گرفته و استمرار يافته اما مستکبران با وقاحت تمام مردم را به مقابله با همين نظام فرا مي‌خوانند که لازم است مردم در مقابل اين تبليغات ايستادگي و عليه آن حرکت کنند و جوانان با هوشمندي، فضاي مجازي را به ابزاري براي زدن تو دهني به دشمنان تبديل کنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي تحريم‌ها را باعث فشار و بروز مشکلاتي براي کشور دانستند و افزودند: آمريکايي‌ها با خوشحالي مي‌گويند تحريم کنوني ملت ايران در تاريخ سابقه ندارد اما ملت ايران ان‌شاءالله در اين زمينه شکستي به آنها مي‌دهد که در تاريخ بي سابقه باشد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به تحريم کامل ملت ايران در دوران دفاع مقدس افزودند: دشمنان حتي به ما سيم خاردار نمي‌دادند اما ملت و مسئولان، آن تحريم‌ها را به زمينه اي براي تکيه بر درون و شکوفايي استعدادها تبديل کردند، به‌گونه اي که همان مسير، امروز ايران را به قدرت بي نظير منطقه تبديل کرده است.

رهبر انقلاب تأکيد کردند: بايد با درس گيري از اين تجربه درخشان و تکيه بر جوانان، تحريم کنوني را به وسيله اي براي کار و تلاش و شکوفايي تبديل کنيم و با بي نيازي از ديگران به جايي برسيم که آنها نيازمند ايران عزيز باشند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي تأکيد کردند: به فضل الهي و در پرتو مقاومت و هوشياري مردم و مسئولان و کار و تلاش بي‌وقفه، از تحريم‌ها و مشکلات عبور خواهيم کرد و همچنانکه در جنگ تحميلي صدام را به خاک سياه نشانديم و به درک اسفل رفت، جمهوري اسلامي هر روز موفق تر و زنده تر خواهد بود و دشمنان ملت در آمريکا و غرب به سرنوشت صدام دچار خواهند شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان