تاریخ 1397/10/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
شهردار شاهرود:
کلنگ پارک بانوان شاهرود در دهه فجربه زمين زده خواهد شد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

شهردار شاهرود با بيان اينکه کار طراحي پارک بانوان اين شهر به پايان رسيده و عمليات اجرايي آن دهه فجر آغاز مي‌شود، گفت: در اجراي اين پروژه درختي قطع نخواهد شد.

محسن احمدي در جلسه کميسيون فضاي سبز با موضوع پارک بانوان با بيان اينکه توجه و دقت در آيتم‌هاي مورد انتظار اين پروژه به حدي است که آن را متمايز و شاخص در مقايسه با ديگر پارک‌ها مي‌کند، ابراز داشت: با توجه به اينکه بانوان در اغلب پارک‌ها امکان برخورداري از امکانات موجود را ندارند و مي‌خواهيم اين بخش از جامعه از چشم‌اندازهاي طبيعي و دست‌ساز بشر حداکثر استفاده را ببرند پروژه پارک بانوان شاهرود در مسير طراحي و اجرا قرار گرفت.

وي با بيان اينکه به‌محض اينکه پيمانکار در آگهي مناقصه مشخص شود عمليات اجرايي اين پارک در دهه فجر امسال کليد خواهد خورد، اضافه کرد: از ابتداي کار به دنبال جانمايي اين پارک بوديم که البته فاکتورهايي مي‌بايست مدنظر قرار مي‌گرفت ازجمله آنکه فضا بايد از نگاه و منظر مزاحم دور باشد که انتخاب مکاني با اين ويژگي کار بسيار آساني نبود لذا انتهاي پارک مادر براي اين کار در نظر گرفته شد.

شهردار شاهرود با بيان اينکه انتخاب فضاي بکر نيازمند زمان شش‌ساله بود، ابراز داشت: شايد اين سؤال مطرح باشد که چرا اين پروژه از همان ابتدا در فضاي بکر آغاز نشد، در پاسخ به اين سوال با توجه به اينکه يکي از نيازهاي اصلي پارک وجود درخت به شمار مي‌رود احداث چنين پارکي که درختان آن به سايه‌اندازي برسند مستلزم گذران زمان زيادي است.

وي اضافه کرد: پارک بانوان بخشي از فضاي پارک مادر فعلي است که از پست برق شروع و تا نزديک سرويس بهداشتي ادامه‌دار خواهد بود که در اين محدوده سه هکتاري تراکم درختان کاج و در بخش ديگر ساير گونه‌ها وجود دارد.

احمدي در ادامه تصريح کرد: آيتم‌هاي اين پارک به نحوي جاي‌گذاري شدند که با درختان تعارضي نداشته باشد، تنها در يک مورد تلاقي مستقيم وجود دارد که براي آن استخر و برکه‌اي پيش‌بيني شد به اين نحو که تعدادي درخت داخل اين فضا قرار مي‌گيرند و براي جلوگيري از آسيب‌ديدگي، اين درختان در داخل جزيره‌اي خواهند بود که با اين طرح ديگر نياز به جابه‌جايي درختان نيست.

شهردار شاهرود با بيان اينکه پيمانکار و مشاور طرح پارک بانوان به‌هيچ‌عنوان حق قطع درختي را ندارند، ابراز داشت: مراقبت از محيط‌زيست يک تکليف ذاتي در سازمان سيما و منظر شهرداري است و مي‌کوشيم اگر نياز به جابه‌جايي درخت وجود دارد از روش‌هاي علمي و به‌روز در اين کار استفاده شود.

احمدي با بيان اينکه 70 هزار مترمربع براي توسعه فضاي سبز به پارک‌ها اضافه مي‌شود، ابراز داشت: سال گذشته مراسم درختکاري به‌صورت نمادين در شهرک فدک انجام شد و امسال در شهرک کوثر اين اقدام صورت خواهد گرفت و در اين مسير مي‌کوشيم تا از درختان با سن بالا استفاده شود.

وي با بيان اينکه 15 هزار اصله نهال با همکاري سازمان بسيج در گستره شهر کاشته شد، اضافه کرد: انجام اين درختکاري‌ها در فضاهاي کم‌درخت يا فاقد درخت در دستور کار است و در اين مسير اصرار به توسعه داريم که اگر محدوديت منابع آبي نبود قطعاً کل شهر درختکاري صورت مي‌گرفت.

شهردار شاهرود با بيان اينکه نگاه ما به محيط‌زيست و فضاي سبز شعاري نيست بلکه تکليف است، ابراز داشت: عليرغم اين تفاسير باز شهرداري در نوک آماج حمله قرار دارد، با اين‌ حال در پارک بانوان تک‌تک درختان مورد بررسي قرار گرفت که ببينيم آيا اين با نقشه مشاور همخواني دارد يا خير.

وي اضافه کرد: براي نگهداري از فضاي سبز 85 نفر و در راستاي پاکيزگي شهر 70 نفر پاکبان به مجموعه شهرداري شاهرود اضافه و طي يک سال گذشته حدود هفت الي هشت هزار سرويس نخاله براي جلوگيري از آلودگي سيما و منظر در حواشي شهر جابه‌جا شد.

مشاور طرح پارک بانوان شاهرود نيز در اين نشست با بيان اينکه جزو فعالان محيط‌زيست هستيم و تعامل معماري و فضاي سبز در اولويت کاري ما قرار دارد، ابراز داشت: به‌شرط آنکه در پارک بانوان درختي قطع نشود وارد فاز طراحي شديم که اين کار 9 ماه زمان برد زيرا معتقديم درختان سرمايه‌هاي طبيعي شهر هستند و مي‌بايست حفظ شوند.

وي با بيان اينکه زمين گلف در بين درختان رفت‌وآمد دارد و زمين واليبال کمي کوچک‌تر از ابعاد واقعي منظور شد، اضافه کرد: ايجاد کافي‌شاپ، آمفي‌تئاتر روباز، بازارچه خوداشتغالي، وسايل بدن‌سازي، طراحي مدرسه طبيعت‌گونه با حفظ امنيت افراد در بين دکل‌هاي برق ازجمله مواردي است که در پارک بانوان پيش‌بيني‌ شده است.

مشاور طرح پارک بانوان با بيان اينکه عدم جابه‌جايي درختان اتفاق نو در ايجاد پارک بانوان است، ابراز داشت: در احداث باغ گل‌ها و فضاي بازي کودکان، باغ سنگ و نقش، غرفه خوراکي، زمين ورزشي و رختکن، شطرنج، نمازخانه، مهدکودک و بازي‌هاي خاطره‌انگيز هيچ فضاي جديدي ايجاد نمي‌شود.

فلاحت با بيان اينکه فضاي مسقف پارک بانوان کمتر از 100 مترمربع است، تصريح کرد: با توجه به اينکه ريشه درختان کاج و سوزني‌برگ در سطح حرکت مي‌کند براي جلوگيري از قطع درختان طراحي آنها در داخل جزيره پيش‌بيني شد تا ضمن جلوگيري از آسيب انعکاس درختان در درون برکه را نيز شاهد باشيم.

وي با بيان اينکه همه عناصر پارک بانوان در سطح اتفاق مي‌افتد و ابنيه سنگين ندارد، اضافه کرد: عناصر موجود در اين پارک الحاقي است که در آن تلاش شد تا از تکنيک‌هاي زيباشناسي استفاده شود و پي‌ريزي که باعث آسيب درختان باشد در اين طراحي وجود ندارد.

عضو جمعيت ديده‌بان طبيعت شاهرود نيز در اين نشست با بيان اينکه متاسفانه برخي فعالان محيط‌زيست و مطالبات مردمي را به شکل ترمزي براي جلوگيري از انجام پروژه‌ها مي‌دانند، ابراز داشت: کودکي ما در پارک پله‌کاني بلوار شاهرود سپري شد و مي‌خواهيم فرزندان اين شهر نيز همين فضا را درک و از آن لذت ببرند و بيشتر نگراني در از بين رفتن فضاي سبز موجود است.

عليرضا وليان در ادامه تصريح کرد: محل اجراي پارک بانوان در يکي از متراکم‌ترين پوشش گياهي شاهرود پيش‌بيني‌شده است و اين نگراني وجود دارد که سازه‌هاي بتني و بيل مکانيکي به‌راحتي اين فضاي سه هکتاري را دستخوش آسيب کند که اگر در اجرا از نيروهاي حساس و متخصص فضاي سبز استفاده شود تا حد زيادي اين دغدغه کاسته خواهد شد.

وي اضافه کرد: در بحث فونداسيون نمي‌شود به درختي در محل سازه در حال ساخت آسيبي وارد نکرد حتي اگر گودبرداري با نهايت دقت نيز صورت گيرد باز اين اتفاق رخ مي‌دهد، بنابراين خواسته ما اجراي پروژه با ماشين‌آلات کوچک و بهره‌گيري از افراد ماهر است زيرا آسيب به محيط‌زيست به‌هيچ‌وجه قابل جبران نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان