تاریخ 1397/10/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نقد و تحليل خبر هفته

از عواملي که تحريم‌ها را بي‌اثر مي‌کند

مراجع عظام در ديدار با وزير اقتصاد به نکاتي اشاره کردند که توجه به آنها مي‌تواند سلامت و نظم اقتصادي را به روابط وکارکردهاي اقتصادي بازگرداند و تحريم‌هاي بسيارسخت را کم اثر کند.از جمله‌ي اين تاکيد‌ها مي‌تواند شمه و گزيده‌اي از آنها را به قرار ذيل برشمرد.

1- بي نظمي و اختلاس بايد به نظم و سلامت رفتاري افراد و صحت آنها تبديل شود.

2- قرآن کريم تاکيد دارد که مال و ثروت جامعه نبايد به انحصار دولت باشد چون فساد حتمي است.

3- فعاليت‌هاي بانکي بايد طبق موازين شرعي باشد (البته در اين زمينه بايد راهکارهاي شرعي ارائه کرد چون صرف توصيه دردي را دوا نمي‌کند)

4- بايد معماي قاچاق را در جامعه حل کرد و شبکه‌هاي فساد را از بين برد.

در توضيح مطالب بالا بايد گفت: تهذيب اخلاق آحاد جامعه و شفافيت عملکردها تحت نظارت چشم‌هاي بيناي رسانه‌هاي آزاد و برقراري حکومت مردمي، درمان درد بسياري از عوارض فردي و اجتماعي خواهد بود. توجه به اخلاق عملي، عنايت به باورداشت توانايي‌هاي مردم، آزادي فعاليت‌هاي احزاب سياسي و مبنا قرار دادن نعل به نعل مفاد اصول قانون اساسي و پرهيز از خودمحوري‌ها و کنز قدرت و ثروت، در درمان بيماري‌هاي مزمن اقتصادي و ناهنجاري‌هاي اجتماعي، موثر است.

نياز به ارائه‌ي مستندات

رئيس دفتر رهبري از عملکرد فرزندان و اخلاق فردي ايشان، مواردي را برشمردند که ضمن باور به صحت مطالب شان بايد گفت که ارائه‌ي مستندات دقيق مي‌تواند به بسياري از شبهات در فضاهاي مجازي پاسخ دهد و بار سنگين تهاجمات آماري بيگانگان را از دوش اين خانواده بردارد و شايعات را خنثي کند چون عملکرد شفاف در زندگاني، جايي براي ترديدها و شايعات باقي نمي‌گذارد و مردم را هم از ارتکاب گناه و غيبت و بهتان که نابخشودني است، بازمي‌دارد.

درب‌هاي مشق اصطلاحي شب، بسته مي‌شود

با تصويب مصوبه‌ي جديد شوراي سنجش و آموزش براي 85 درصد ظرفيت دانشگاه‌ها، گزينش دانشجو به صرف تکيه بر معدل دبيرستان خواهد بود و چنانچه اين طرح و مصوبه اجرا شود:

1- باري عظيم از اضطراب و هزينه از دوش خانواده‌ها برمي‌دارد.

2- دکان استثماري مشق شبي‌هاي اصطلاحي و کتاب‌ها و جزوه‌هاي مخرب کمک درسي و پخته‌خواري بسته خواهد شد.

3- آموزش و پرورش به جايگاه اصلي خود بازمي‌گردد.

4- فهم مطالب علمي، نهادينه خواهد شد و سطحي‌نگري و پخته خواري از صحن مدرسه دور مي‌شود و اضطراب، جاي خود را به آرامش و منطق مي‌دهد.

چرا ارز حاصل از صادرات بازنمي‌گردد

مدير اداره‌ي صادرات بانک مرکزي فقط 2/25 درصد ارز حاصل از صادرات غيرنفتي به چرخه‌ي تجاري بازگشته است. وزير اقتصاد نيز در اين زمينه گفت: اتاق بازرگاني به عنوان مسئول ساماندهي و سخنگوي اصلي بخش خصوصي بايد دلايل عدم بازگشت ارز صادراتي به سيستم بانکي را اعلام کند. از طرفي، اتاق بازرگاني هم ديدگاه‌هايي دارد از جمله: مهلت سه ماهه‌ي بازگشت ارز براي تجار، کافي نمي‌داند. در اين مورد بايد گفت: در شرايط خاص تحريمي، کشور به ارز بسيار محتاج است و به ياري بخش خصوصي دل بسته است. البته بايد ترتيبي اتخاذ شود که بازرگاني خارجي در کنار بايسته‌هاي کشور، آسيب نبيند.

نانسي بلوسي رئيس مجلس نمايندگان آمريکا شد

«نانسي بلوسي» سناتور دموکرات ايالت کاليفرنيا، با آغاز کارکنگره‌ي جديد آمريکا، با 220 راي توانست به رياست مجلس نمايندگان اين کشور برسد. ترامپ هم اين انتخاب را به وي تبريک گفت:

بديهي است با اين انتخاب و اکثريت دموکرات‌ها در مجلس نمايندگان، اين دو سال آخر کار بر رئيس جمهور مورد حمايت جمهوري‌خواهان همچنان که در بحث و تبادل نظر مجلس و رئيس جمهور، دولت آمريکا تعطيل است و نمايندگان با تصويب بودجه‌ي احداث ديوار در مرز مکزيک موافقت نکرده‌اند و اين، تازه آغاز چالش‌هاي پيش‌روي ترامپ است که بايد براي ادامه‌ي کار، هزينه‌هاي زيادي بپردازد.

گارد جنگي پکن مقابل آمريکا!

رئيس جمهوري چين اعلام کرد نيروهاي مسلح چنين آمادگي خود را براي مواقع اضطرار تقويت کنند. چين در نظر دارد که نيروهاي خود را به سبب مناقشه‌ي ارضي در درياي چين در مقابل آمريکا تقويت کند. چون فروش تسليحات به تايوان از جانب آمريکا، نوعي دخالت در امور داخلي چين تلقي مي‌شود و اين امر را که تايوان، استاني از چين نباشد براي اين کشور بزرگ، قابل توجيه و چشم‌پوشي نيست. از طرفي آمريکا با سياست تجاوزگرانه‌اي که دارد نمي‌خواهد نفوذ خود را از دست بدهد و بگذارد که پاي چين، دوباره به اين جزيره خود باز شود به ويژه آن که چين گستره‌ي خود را در مناطق نفوذي آمريکا گسترش داده است.

انتقال آب درياي خزر به سمنان با رعايت ضوابط زيست محيطي

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست ايران، از انتقال آب درياي خزر با رعايت ضوابط زيست محيطي موافق است. ناگفته نماند که اين انتقال با کمترين تخريب همراه است چون در همان مسير لوله‌ي نفت صورت مي‌گيرد و آن مقدار کم تخريب شده هم قابل جبران است و باقي حرف و حديث‌ها نه براي دلسوزي به طبيعت، طبيعتي که ويرانگرانش جز همان مدعيان نيستند. پس مي‌ماند موضوع مقام و مسندي که برخي با داغ کردن قضايا و شورکردن آش تبليغاتي مي‌خواهند آن کارهاي نکرده و غافل شده را در اين هياهوي سياسي تحت تاثير قرار دهند تا مردم از آنها نپرسند که در اين مدت چهارساله‌ي نشستن بر صندلي‌هاي سبز براي بهبود کار و حال مردم، چه کرده‌ايد.

تاييد لايحه‌ي اصلاح قانون مبارزه با پولشويي

روز شنبه 15 دي 1397، اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام پس از بحث و بررسي و استماع نظر نمايندگان شوراي نگهبان، دولت مجلس شوراي و کميسيون مربوط در خصوص بند «ب» ماده‌ي «2» نظر شوراي نگهبان را تاييد کردند. در مورد ماده‌ي «5» مصوبه‌ي مجلس شوراي اسلامي مورد تاييد قرار گرفت. ماده‌ي «7» مکرر مصوبه‌ي مجلس، از ديگر موارد اختلافي بود که با اصلاح بند «ب» و بند «د» وتبصره‌ي بند «4» بند «ذ» و الحاق يک تبصره به بند «ب» ماده‌ي «7» مکرر اصلاحات مدنظر مجمع به پايان رسيد.

لازم به ياد‌آوري است که از چهار لايحه‌ي مرتبط با «FATF» دو لايحه‌ي مبارزه با پول شويي و قانون مبارزه با تامين مالي تروريسم تاييد نهايي شده است.

آموزش و پرورش به تنهايي قادر به استاندارد‌سازي نيست

ميرزاده، سخنگوي آموزش و تحقيقات مجلس گفت: آموزش و پرورش با بودجه‌ي فعلي نمي‌تواند اقدامي اساسي براي استاندارد‌سازي مدارس انجام دهد. با تاييد سخنان ميرزاده بايد گفت که تا آن روز که هيچ دانش‌آموزي نسوزد و هيچ سقف مدرسه‌اي بر سر دانش‌آموزان آوار نشود، فاصله‌ي بسيار خواهيم داشت. بنابراين تا بسيج عمومي نباشد و تا دولت و مردم به اين نتيجه نرسند که اين وزارتخانه‌ي، اهميتي بيش از هر مکاني و مقامي و وزارتخانه‌اي دارد، اوضاع بهتر از اين نخواهد بود.

سفر ضد‌ايراني پمپئو به خاورميانه

سفر آتي پمپئو وزير امور خارجه‌ي آمريکا به خاورميانه، براي متحد کردن کشورهاي شرکاي آمريکا عليه ايران است. آمريکا اميد دارد که اين کشورها در اقدامي هماهنگ در راستاي سياست استعماري آمريکا عمل کنند. از جمله‌ي اين اقدامات، نخست تقويت وجود و تاثيرگذاري شوراي همکاري خليچ فارس است و دوم، برگرداندن صورت قطر از ايران به جانب عربستان است. نکته‌ي ديگر آن که بنابر اعلام وزرات امور خارجه‌ي آمريکا «مسقط» پايتخت «عمان» قرار است که محل «بحث درباره‌ي هم پيماني راهبردي در غرب آسيا، ضرورت اقدام شوراي همکاري خليچ فارس با شراکت قوي آمريکا باشد. در اين صورت مي‌طلبد که دستگاه سياست‌گذاري ايران، فعالانه وارد عمل شده، اقدامات توطئه‌گرايانه‌ي آمريکا را جهت تلافي شکست در سوريه مي‌کوشد، خنثي نمايد.

تغيير ساختار نفوذ آمريکا، راهبرد

با خروج يک جانبه‌ي آمريکا از برجام، ترامپ انتظار داشت که جامعه‌ي جهاني هژموني بي‌چون و چراي کشورش را در بعد نظامي و اقتصادي بپذيرد و با ايران به مخالفت بپردازد، اين امر عليرغم نظر آمريکا با شکست روبه رو شد. شکست سنگين‌تر از ناحيه‌ي عدم همراهي اروپا با آمريکا بود که متحد سنتي اين کشور به شمار مي‌رفت. از طرفي، عمل ناصواب آمريکا و رفتار قلدرمابانه‌اش که با نظام حقوقي اروپا مغايرت دارد، اين اتحاديه را برآن داشت که در سياست خود در مقابل آمريکا، تجديد نظر کرده، راهبرد تازه‌اي را برگزيند. چرا که به مصلحت حال و آتي اين اتحاديه است.

برخورد‌هاي امنيتي با مطالبات قانوني، بسيار خطرناک است

عارف، رئيس کميسيون اميد مجلس گفت: اقشار مختلف مردم، مطالبات به حقي دارند که مسئولان بايد پاسخ قانع‌کننده‌اي به آن بدهند. همچنين مسئولان بايد درباره‌ي برخي اخبار نگران‌کننده از نحوه‌ي برخورد با فعالان صنفي شفاف‌سازي کنند. وي گفت خط امامي‌ها که بعدها، جريان اصلاحات نام گرفتند، جريان اصيل انقلاب هستند و نبايد خودشان را از متن تحولات جامعه کنار بکشند. بر سخنان عارف که عين منطق است، چند نکته بايد افزود.اين که شکنجه در هر سطحي و در هر مورد برابر قاتون صريح ممنوع است و در صورت صحت بايد شکنجه‌گر مورد بازخواست قرار بگيرد و مسئولان بالادست بايد از عدم اشراف خود توبه کند چون مطالبه‌ي قانوني را قانون پاسخگوست نه خود سران شکنجه‌گر.

فرونشست و هشدار سازمان نقشه‌برداري کشور

رئيس سازمان نقشه‌برداري کشور گفت: بيش‌ترين فرونشست زمين مربوط به جنوب غرب تهران با 22 تا 25 سانتيمتر در سال است. در بزرگراه آزادگان و بزرگراه آيت‌الله سعيدي هم چنين وضعي دارند از طرفي کرمان، يزد، خراسان رضوي و اصفهان در حال فرونشست وسيع هستند! برداشت بي‌رويه از آب‌هاي زيرزميني را بايد از عوارض چنين نشستي برشمرد و خطر عظيمي که به شدت بلندمرتبه‌سازي‌ها را تهديد مي‌کند و گويا صورت واقعيت به خود مي‌گيرد که در پيش گويي‌ها گفته‌اند که تهران فرو ‌مي‌رود و قم را جز صحن حضرت معصومه (س) آب خواهد گرفت.

روحاني تمام درها را به روي خود بست

وزير کشور اصلاحات، موسوي لاري درباره‌ي روحاني مطالبي گفت که مورد تامل است. با بيان واقعياتي که پيش چشم ماست و مردم همه را از چشم اصلاح‌طلباني مي‌بينند که وي را به پاستور فرستادند. رئيس جمهوري که لحظه به لحظه از اصلاح‌طلبان دور شد و سودي هم نبرد و آنچه را نيز در ذهن مي‌پرورد، نشد، موسوي لاري گفت: باور من اين است که گلايه‌هايي را که مردم دارند،در اين دوره بيش از دوره‌ي قبل است. چون دولت فعلي را ولو اينکه اعتدالي است به نام اصلاحات مي‌شناسد. تشخيص و تفکيک اين مسئله براي مردم کار ساده‌اي نيست.

باورداشتي به تعقل سياسي در دنياي عرب

وزير خارجه‌ي قطر به درستي گفت: «بحران‌آفريني و دشمن‌تراشي يک سياست موفق به خصوص در اين منطقه‌ي عربي نيست.» وي افزود آنچه امروز بدان نيازمنديم، توسعه‌ي حقيقي براي ملت‌ها و گفت‌و‌گوي مبتني بر منافع مشترک و احترام متقابل است نه ناپختگي سياسي و نيز حفظ حقوق و دستاوردهاي ملت‌ها و استفاده از ظرفيت‌هاي کشور براي خدمت به ملت، بدون شک، بهتر از سرگرم کردن ملت‌ها با بحران آفريني‌ها نابخردانه است.

سخنان سنجيده و حکيمانه‌ي «محمد‌بن عبدالرحمن آل ثاني» وزير خارجه‌ي قطر، اشاره‌ي مستقيمي است به عملکرد رژيم سعودي در بحران‌آفريني‌ها و ايجاد چالش و تنش در منطقه و در جهان عرب است که از آن جمله مي‌توان ايجاد ائتلاف عليه يمن به کمک تسليحاتي و حضور مستقيم دولت آمريکا نام برد که کشور فقير يمن را به تلي از خاکستر با مردماني قطحي‌زده و بدون زيرساخت‌هاي اقتصادي و حتي ابتدايي‌ترين وسيله‌ي درمان است و قطحي و گرسنگي که پيش چشم جهانيان، غيرقابل‌انکار است و نهادهاي حقوقي فقط با کاغذ پاره‌ها ابراز تاسف مي‌کنند نه با اقدام عملي و کشور کوچک قطر که محاصره‌ي همه جانبه از جانب عربستان و امارات و بحرين و مصر است.

عوام‌گرايي و خودشيفتگي ترامپ

دونالدترامپ رئيس جمهور کنوني آمريکا به تقاضاي استيضاح‌کنندگان دموکرات کنگره‌ي جديد آمريکا، در توئيت خود پاسخي داده است که نمونه‌ي بارز عوام‌گرايي و خودشيفتگي است از جمله گفت:«موفقيت او در رياست جمهوري، تنها دليلي است که دموکرات‌ها مي‌خواهند از دست او خلاص شوند و تنها به دليل بيش از حد خوب بودن عملکردش مي‌خواهند او را از رياست جمهوري کنار بگذارند. آنها مي‌خواهند من را استيضاح کنند چون مي‌دانند که نمي‌توانند در 2020 پيروز شوند

نوشته‌ي ترامپ که در عين خودشيفتگي نوشته شده، نمونه بارز خلق و خوي دولتمرداني است که به جاي ملت‌ها و افکار عمومي، خودشان را محور قرار مي‌دهند و فقط نقش خويش را در آينه مي‌بينند و همين است مصداق مثل حکيمانه‌ي ما که: هر که تنها پيش قاضي برود،راضي برمي‌گردد.

سخنان قاضي‌زاده‌ هاشمي، وزير مستعفي بهداشت و درمان

بي‌هيچ ترديدي، قاضي‌زاده‌ هاشمي، از وزيران موفق، مردمي و زحمتکش دولت تدبير و اميد در اين شصت و چند ماه عمر دولت روحاني بوده است کسي که بنياد سلامت را با موفقيت اجرا کرد و کارنامه‌ي موفقي از خود و نيز دولت برجاگذاشت. هرچند طرحي با هزينه‌هاي بسيار همراه بود آن چنان که از وسع و بضاعت کنوني دولت، همخواني نداشت.‌هاشمي به عادت ديرين خود، به اقصا نقاط اين مرز و بوم سفر کرد، طرح اجرا کرد، به رايگان طبابت و به صراحت و خادمانه – نه سياستمدارانه – سخن گفت و آن گاه که زمينه‌ي خدمت جهت مقاصد وي فراهم و مساعد نبود، عطاي کا را به لقايش بخشيد با بيان مشکلاتي که خود گفت: «ناشي از تفاوت ديدگاه و رفتار بود»

برخي يادشان رفته که چگونه بر سر کار آمده‌اند!

عارف، رئيس فراکسيون اميد مجلس در ديدار با اعضاي تشکل مجمع فرهنگيان ايران اسلامي، گفت: فرهنگيان بايد ميدان‌دار عرصه‌ي تعليم و تربيت باشند و ضرورت دارد که جايگاه معلم در نظام آموزشي کشور اصلاح شود. وي با اشاره به حمايت فراکسيون اميد از دولت روحاني گفت: برخي يادشان رفته که چگونه برسر کار آمدند با وزيراني که مدعي اصلاح‌طلبي هستند اما هيچ هماهنگي مناسبي با فراکسيون اميد ندارند.

درباره‌ي سخنان واقع‌گرايانه‌ي عارف بايد گفت که فرهنگيان در صف انقلاب بودند و نيز در دفاع مقدس هشت ساله و با تاسف فراوان نخستين صف پيشتازي بودند که ناديده گرفته شدند و حتي ديگران از ياد بردند که اينان چه وظايفي در انسان‌سازي دارند و به راستي که مصداق اين ابيات مولانا:

او عصا داد تا پيش آمديد

آن عصا از خشم بر وي مي‌زديد

دامن او گير کو دادت عصا

درنگر کادم چه‌ها ديد از عصي

آيا مجلس ضعيف شده است؟

چنين به نظر مي‌رسد که ديگر آن جمله‌ي نغز امام (ره): «مجلس در راس امور است» بر زبان و رفتار و کردار ما ساري و جاري نيست. «اينکه ديگران، مجمع تشخيص و يا دولت را در برابر مجلس، قدرتمندتر نشان مي‌دهند، آيا به سبب اين نيست که براي برخي نمايندگان ماندن در مجلس، شرط اساسي است! بايد به کنه سخنان خشم آلود و همراه با دلخوري آن نماينده (حسينعلي شهرياري) تامل کرد که گفت: «چه کسي گفته مجلس در راس امور است» در اين صورت آيا زمان آن نرسيده که جهت استحکام بنيان قوه‌ي قانون‌گذاري، در دستگاه‌هاي نظارتي، تجديدنظر اساسي صورت بگيرد تا کساني وارد اين مجموعه شوند که فقط به مصالح کشور و منافع ملي مي‌انديشند.

جنگ لفظي بين نماينده‌ي مسلمان و ترامپ

شنيده‌ها از مجلس کنگره‌ي آمريکا حاکي است که نماينده‌ي مسلمان کنگره، کار خود را با جنگ لفظي با دونالدترامپ را آغاز کرده و در استيضاح او جدي است. وي بعد از اداي سوگند، عزم خود را در اين امر، نشان داد. اين نماينده به نام بانو «رشيدطليب» اصالتي فلسطيني دارد و آغاز نمايندگي‌اش با اين جنگ لفظي عليه رئيس جمهور مورد تاييد جمهوري‌خواهان بود. آن چنان که دونالدترامپ را به خشم آورد و جهت پاسخ و تحقير گفت که اين نماينده را نمي‌شناسد! انگار که به جاي مردم، ايشان نمايندگان را برگزيده است!

فرزامي


نسخه چاپي ارسال به دوستان