تاریخ 1397/10/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
انتقاد نماينده شاهرود و ميامي در مجلس به رويه جهاد کشاورزي؛
ذخيره آب در استخرهاي کشاورزي غلط است

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نايب‌رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: استخرهاي آب کشاورزي فقط آب را از منابع زمين بيرون کشيده و آن را در معرض نور خورشيد و تبخير و يا هدر مي‌دهند که اين رويه‌اي غلط است.

سيد‌حسن حسيني شاهرودي با طرح اين سؤال که چرا دستگاه‌هاي ذي‌ربط و تعاوني‌ها براي برچيدن اين روش نادرست هدر‌رفت آب باارزش کشاورزي ورود پيدا نمي‌کنند، بيان کرد: جهاد کشاورزي متأسفانه به جاي اينکه در برابر اين امر بايستد کشاورزان را تشويق به ايجاد استخر هم مي‌کند و حتي يارانه هم مي‌دهد تا آب را در طول سال در استخرها نگه‌ دارند و کم‌کم آن را تبخير کرده و يا به شکل غرقابي پاي درختانشان بريزند و هدر بدهند.

وي با ابراز اينکه جهاد کشاورزي به کشاورزان يارانه مي‌دهد که آب را از دل زمين بيرون بکشند چندين ماه در استخر نگه ‌دارند و آن را تبخير کنند و يا هدر بدهند، بيان کرد: سازوکار جهاد اين‌گونه است که اگر کشاورز به اين روش نادرست هدر دادن آب نيز تن ندهد، اصلاً اعتباري به او براي آبياري قطره‌اي نمي‌دهند! اين‌ها اشتباهاتي هستند که در کشور و شهرستان‌ها صورت مي‌گيرد و به عقيده ما تمام ارگان‌ها از دولت و مجلس تا مسئولان استاني و شهرستاني و حتي تعاوني‌ها و... نيز درگير آن هستند.

عضو خانه ملت ابراز کرد: برنامه‌ريزي درست در زمينه استفاده از منابع آبي، ارتباط با مرکز تحقيقات کشاورزي و به همين نسبت در ساير فعاليت‌ها شامل صنعت، توليد، صنايع‌دستي و... ارتباط با مراکز دانشگاهي، ميراث فرهنگي و مراکز تحقيقاتي همگي مي‌توانند باعث ارتقاي تعاوني‌ها شوند موضوعي که به نظر مي‌رسد اگر به‌درستي به آن عمل مي‌کرديم وضعيت تعاوني‌هايمان امروز اين‌چنين نبود.

حسيني شاهرودي با انتقاد از وضعيت کشاورزي غيرعلمي و قطع شدن ارتباط بهره‌برداران با مراکز تحقيقاتي و جهاد، تأکيد کرد: عکس‌هاي هوايي از شاهرود نشان مي‌دهد که صدها حوضچه‌ ذخيره آب در حومه شاهرود براي باغداري و کشاورزي وجود دارد که همگي رشد قارچ‌گونه‌اي داشته‌اند.

وي افزود: اين ذخاير به‌طور غيراصولي و غيرعلمي آب موردنياز براي 10 هکتار زمين کشاورزي را در استخري ذخيره مي‌کنند که فقط وظيفه آب‌رساني به يک هکتار باغ را دارد آن‌هم با اين توجيه که مبادا آب روزي کم بزند! اين امر سبب شده تا تبر به ريشه منابع آبي شهرستان زده شود، البته بايد گفت همه‌ اين موارد از ناآگاهي در حوزه مسائل علمي است.

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس در بخش ديگري از سخنان خود ضمن بيان اينکه هر جا ملتي باهم در امر خيري با پرهيزکاري به دنبال همدلي و همکاري بودند توفيقات خوبي را ديدند. لذا تعاوني‌ها مزيتي هستند که اسلام براي ما آورد، تأکيد کرد: تعاوني‌ها نهادهاي اجتماعاتي هستند که در ارتباط با امنيت اقتصادي کشور بي‌تأثير نيستند، دامداران، روستائيان، کشاورزان و... نقش به سزايي در توليد دارند و شايد در رقابت با صنعت کمي عقب‌مانده باشند اما اين اشکال از خود ما است.

حسيني شاهرودي ابراز کرد: تعاوني‌ها نهادهاي اجتماعي اقتصادي هستند که با فعاليت‌هايشان هم به فرهنگ اجتماعي و اقتصادي کمک مي‌کنند و هم در توانمندسازي روستاها نقشي مؤثر دارند که اين امر سبب جلوگيري از مسائلي مانند مهاجرت و... مي‌شود پس‌کار تعاوني‌ها داراي اهميت است.

وي با بيان اينکه اقتصاد کشور امروز با تحريم‌ها سخت دست‌وپنجه نرم مي‌کند، تأکيد کرد: امروز بسياري از کالاها و ماشين‌آلات صنعتي به دليل تحريم‌هاي بانکي و اقتصادي در گمرک باقي‌مانده‌اند و به دليل عدم توانايي در پرداخت پول به کشورهاي ثالث در ترخيص آنها توانمند نيستيم و اين تأثير تحريم‌ها است اما بايد چه کنيم؟ فقط بايد نظاره کنيم و هيچ‌کاري صورت ندهيم؟ يا بايد خودمان را تقويت کرده و براي مقابله آماده شويم؟

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي همچنين ادامه داد: تعاوني‌هاي فعال بومي در اولويت دريافت تسهيلات اشتغال روستايي هستند تا اشخاصي که از بيرون روستاها براي سرمايه‌گذاري و منافع اقتصادي ورود مي‌کنند، چراکه تعاوني‌ها داراي سازوکار و همچنين عضويت مردم هستند اما سؤال اساسي اينجا است که تعاوني‌هاي شهرستان شاهرود و ميامي چقدر تاکنون از اين وام‌ها بهره برده‌اند؟

حسيني شاهرودي برخي مشکلات را ناشي از ناآگاهي فعالان تعاوني در شاهرود و ميامي دانست و افزود: يکي از مراکزي که مي‌تواند به ارتقاي توليد در زمينه تعاوني‌هاي روستايي و هدفمند ساختن فعاليت‌ها مؤثر باشد، وجود مرکز تحقيقات کشاورزي استان سمنان است که خوشبختانه اين مرکز در شاهرود استقرار دارد تا کمترين فاصله ممکن توسط کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزي براي دسترسي به آن طي شود.

وي در پايان سخنان خود تاکيد کرد: با وجود اين مزيت‌ها بايد پرسيد که کشاورزان و تعاوني‌هاي ما چقدر تاکنون از ظرفيت‌هاي اين مرکز بهره برده‌اند؟ چقدر توانسته‌اند کشاورزي نوين را وارد چرخه اقتصادي کنند؟ سالانه ميليون‌ها تومان هزينه تحقيقات کشاورزي مي‌شود و از سوي ديگر سالانه ميلياردها تومان خسارات سرمازدگي باغ‌ها است اما آيا تاکنون بين اين دو حوزه ارتباطي مطلوبي برقرار شده است؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان