تاریخ 1397/10/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهور :
بخشي از تامين امنيت جامعه به دست کشاورزان است

تهران - ايرنا - رئيس جمهوري با قدرداني از زحمات کشاورزان گفت: بخشي بزرگي از تامين امنيت جامعه به دست کشاورزان است.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني - با حضور در وزارت جهاد کشاورزي در نشست با وزير، معاونان ومديران ارشد اين وزارتخانه گفت: وقتي کلمه امنيت را به کار مي بريم قدرت هاي نظامي به ذهن مي آيد، اما يک بخشي بزرگ از تامين امنيت جامعه به دست کشاورزان است.

رئيس جمهوري اظهار داشت: قبل از هر چيز بايد از تمام کشاورزان کشور سپاسگزاري کنيم و در برابر کار آنها و تلاش آنها تعظيم کنيم.

روحاني افزود: بار امنيتي که قبلا تک تک افراد و براي خود بر دوش داشتند، امروز با شرايط جديد دنيا و تمدن جديد و مسئوليت هاي جديد در يک نقطه به نام وزارت کشاورزي يا هر عنواني ديگر، متمرکز شده است.

وي تصريح کرد: کشاورزي مسووليت بسيار سخت و سنگيني است يعني دولت و وزير کشاورزي از همان برداشت گندم حواسش جمع باشد که گندم به اندازه کافي توليد شده است و اين که چگونه از آن بايد نگهداري کند.

تامين امنيت کشاورزان وظيفه دولت است

رئيس جمهوري با بيان اينکه در گذشته هرکسي مسئول مواد غذايي خود بود و بار امنيتي آن بر دوش خود بود تصريح کرد: در گذشته بارهاي مسئوليت به صورت تقسيم شده بود، اما امروز اين مسئولي تها تجميع و بين هر گروهي به گونه اي تقسيم شده که هر کدام مسئوليت يک بخش را دارند؛ کشاورزان عزيز ما ،همه آنهايي که امروز مواد غذايي ما را تامين مي کنند، بزرگترين امنيت را براي کشور مي آفرينند.

روحاني با بيان اينکه عملکرد وزارتخانه ها و دستگاه هاي ديگر هم براي تامين امنيت مردم و آسايش و رفاه آنها مهم هستند افزود: وظيفه ما به عنوان اين است که اول امنيت کشاورز را تامين کنيم، کشاورزي که مي خواهد امنيت کشور را تامين کند اگر خودش امنيت نداشته باشد چطور مي تواند اين کار را براي جامعه انجام دهد و امنيت را براي مردم بياورد.

روحاني تاکيد کرد: دولت تامين امنيت براي بخش کشاورزي را از وظايف مهم خود مي داند، چون آنها تامين کننده بخش بزرگي از امنيت کشور هستند بنابراين ما هم موظفيم که امنيت آنها را تامين کنيم.

ضرورت حرکت به سمت خودکفايي در نهاده هاي کشاورزي و دامي

روحاني با بيان اينکه دانشگاه و بخش کشاورزي بايد با اولويت دادن به نيازهاي مردم متصل باشند، تصريح کرد: حرکت به سمت خودکفايي در نهاده هاي کشاورزي و دامي ضروري است.

رئيس جمهوري گفت: در برابر دست هاي پينه بسته کشاورزان تعظيم مي کنيم و قدردان تلاش‌هاي آنها هستيم ؛ کشاورز بايد قادر به تامين زندگي خود باشد و وزير جهاد کشاورزي، دلسوز، پيگير و متعهد به حقوق کشاورزان است.

وي اظهار داشت: دولت و وزير جهاد کشاورزي بايد از زمان کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزي مراقب باشند که اين محصولات به اندازه کافي توليد شده باشد و نسبت به نحوه خريد و توزيع آن نيز برنامه‌ريزي لازم را به عمل آورده باشد.

رئيس جمهور تأکيد کرد: در کشور هر کدام از وزارتخانه‌ها بخشي از تأمين آرامش و آسودگي خاطر مردم را برعهده دارند که اگر خللي در کار آنها وجود داشته باشد زنجيره توليد و آرامش خاطر مردم بهم مي‌ريزد.

نيازمندي‌هاي غذايي جامعه را بايد از مزرعه ايران توليد کنيم

روحاني با بيان اينکه دولت در مقابل کشاورزي که مسئوليت تأمين امنيت غذايي مردم را برعهده دارد، وظيفه دارد که امنيت خود کشاورز را تأمين کند، اظهار داشت: بدون ترديد اگر کشاورز براي توليد و فروش محصول خود امنيت خاطر نداشته باشد، نمي‌تواند براي جامعه و مردم امنيت بيافريند.

رئيس جمهوري با اشاره به اينکه کشاورزان با مشکلاتي ناشي از بارش شديد و يا کم‌آبي، آفت‌ها، گرمازدگي و سرمازدگي شديد مواجه هستند، تصريح کرد: بايد در همه اين حوزه‌ها برنامه‌ريزي کرد تا امنيت کشاورزان تأمين شود.

روحاني با اشاره به مشکلات بخش کشاورزي، خاطرنشان کرد: بسياري از مردم و حتي تحصيلکردگان تصور مي‌کنند که کشورمان در تأمين تکنولوژي‌هاي بزرگ و پيشرفته، با مشکل مواجه است در حالي که بعضاً در بخش علوفه، ذرت و نهاده‌هاي دامي دچار گرفتاري و مشکل هستيم و سالانه حجم زيادي از اين محصولات را وارد مي‌کنيم.

رئيس جمهور تصريح کرد: بايد در حوزه غذا و تأمين مواد غذايي روي پاي خود بايستيم و نيازمندي‌هاي خود در اين حوزه را از سفره و مزرعه ايران توليد کنيم.

بايد به فکر قدرت خريد مردم باشيم

روحاني با قدرداني از تلاش‌هاي وزير و معاونين وزارت جهاد کشاورزي، اظهارداشت: وزير جهاد کشاورزي، کاملاً دلسوزانه، متعهدانه و با احساس وظيفه ديني و ملي عمل مي‌کند و در رفع مشکل کشاورزان اهتمام جدي دارد.

رئيس جمهوري با بيان اينکه دولت غير از تأمين مواد و محصولات کشاورزي و غذايي بايد به فکر قدرت خريد مردم هم باشد، اظهار داشت: اگر بهترين مواد غذايي در کشورمان توليد شود، اما مردم قدرت خريد نداشته باشند، بي‌ترديد به مرور در توليد مواد غذايي نيز دچار مشکل خواهيم بود، لذا بايد هر دو بخش را مورد توجه جدي قرار داده و تعادل ايجاد کنيم، به نحوي که هم مردم قدرت خريد داشته باشند و هم توليدات بخش کشاورزي و دامي نيز به صرفه باشد.

روحاني تصريح کرد: دولت يکي از وظايف خود را تأمين امنيت براي بخش کشاورزي و کشاورزان عزيز مي‌داند، چرا که آنها تأمين‌کننده بخش بزرگي از امنيت کشور هستند.

رئيس جمهوري با تأکيد بر لزوم وجود ارتباط بين دانشگاه و توليد در همه عرصه‌ها، گفت: دانشگاه بايد کاملاً به بخش کشاورزي متصل باشد و با توجه به اينکه در بخش زمين کشاورزي و آب با محدوديت‌هايي مواجه هستيم، بتوانيم با ابتکارات علمي و استفاده از فناوري‌هاي نو بهره‌وري را افزايش دهيم.

طبيعت نسبت به ظلم گذشت نمي‌کند

روحاني با اشاره به مشکلات ايجاد شده در حوزه آب‌هاي زيرزميني، گفت: امروز در بعضي از حوزه‌ها به ويژه حوزه آب، با مواردي مواجه هستيم که از قبل، پيش‌خور شده است و با مجوزهاي نادرستي که صادر شده آب‌هاي زيرزميني با افت شديدي مواجه شدند به نحوي که اگر در جايي با 30 متر به آب دسترسي پيدا مي‌شد امروز در همان مکان بايد چاه 300 متري حفر شود.

رئيس جمهوري با اشاره به اينکه متأسفانه با برخي اقدامات بي‌رويه و نابجا به طبيعت ظلم شده است، ‌گفت: بي‌ترديد هر کس به طبيعت ظلم کند، طبيعت واکنش نشان داده و نسبت به آن گذشت نمي‌کند و بخشي از قهر و غضبي که از آن نام برده مي‌شود، مربوط به برخورد نادرست با طبيعت است.

روحاني با تأکيد بر اينکه بايد شرايط مساعد را براي کشورمان مهيا سازيم، گفت: اگر چه در زمين کشاورزي و آب محدوديت داريم اما توانمندي فکري ايرانيان و علم و طراحي‌هاي جوانان عزيزمان، نامحدود است که با اين توانمندي مي‌توانيم آثار دو محدوديت قبلي را کاهش دهيم.

زراعت چوب از زراعت‌هاي مهم کشور است

رئيس جمهور با اشاره به اهميت توسعه جنگل‌ها در کشور، گفت: زراعت چوب از زراعت‌هاي مهم در کشور است که مي‌تواند در برخي مناطق کشور مورد توجه قرار گيرد و درآمد حاصل از زراعت چوب برخي مواقع مي‌تواند حتي از درآمد محصولات کشاورزي همچون برنج هم بيشتر باشد.

روحاني خاطرنشان کرد: زراعت چوب براي بخش هاي صنعت کاغذ ،صنايع توليد لوازم خانگي و برخي صنايع ديگر مهم است، پس بايد تلاش کنيم در زراعت چوب بيشتر فعال شويم.

رئيس جمهوري در ادامه به بحث کشت ديم محصولات کشاورزي اشاره کرد و گفت: مي‌توان با توسعه کشت ديم مانند برخي کشورهاي اروپايي، همچون اسپانيا به کشت زيتون اقدام کرد و زيتون توليد کنيم که براي سلامت مردم و جامعه بسيار مهم است.

روحاني ضمن برشمردن اهميت گياهان دارويي اظهارداشت: در بخش گياهان دارويي نيز مي‌توان با افزايش توليد هم به سلامت جامعه کمک کرد و هم با صادرات آن، درآمدزايي ايجاد کرد.

مردم نبايد نگران افزايش قيمت لبنيات و گوشت بشوند

رئيس جمهوري در ادامه با اشاره به افزايش قيمت لبنيات و گوشت در هفته‌هاي اخير، گفت: در اين زمينه در دولت با حضور وزيران کشاورزي، صنعت، و تجارت بحث‌هاي زيادي صورت گرفت؛ مردم نبايد از اين بابت نگراني داشته باشند.

روحاني با اشاره به اينکه در بحث دام و طيور با مشکل قاچاق مواجه هستيم، گفت: بايد با جديت با بحث قاچاق دام در کشور مقابله کرده و اين مشکل را حل کنيم.

رئيس جمهوري در اين رابطه تغيير الگوي مصرف مردم از گوشت قرمز به گوشت سفيد و استفاده از آبزيان اشاره کرد و افزود: گوشت سفيد و محصولات دريايي مي‌تواند جايگزين بسيار خوبي براي گوشت قرمز در سبد مصرفي مردم باشد و امروز وقت آن است که با توليد با کيفيت آبزيان از جمله ماهي و ميگو، مقداري از بار گوشت مورد نياز مردم از دريا تأمين شود.

روحاني با بيان اينکه مديران جهاد کشاورزي و دست‌اندرکاران فکر کنند که بايد چه کار کنيم که مردم به وفور مواد غذايي لازم را در اختيار داشته باشند، گفت: در داخل کشور بايد امنيت لازم براي توليد محصولات کشاورزي را فراهم کنيم.

رئيس جمهور قاچاق کالاهاي اساسي که با ارز 4200 توماني تأمين مي‌شود را رانت‌خواري، سوء استفاده و خيانت به کشور دانست و گفت: متأسفانه دلالان با سوء استفاده از شرايط، اين کالاها را به آن سوي مرزها قاچاق مي‌کنند که بايد با آن مقابله شود و نهادهاي مسئول، با دقت موضوع را پيگيري کنند.

روحاني متعادل کردن بازار و تنظيم و برنامه‌ريزي توليد محصولات را موضوعي بسيار مهم توصيف کرد و گفت: بايد با بيمه، کشاورزي و توليد محصولات غذايي مورد نياز خود را تضمين کنيم و کشاورز بايد احساس کند، بيمه امنيت او را حفظ مي‌کند.

امنيت ما با کشاورزي و امنيت کشاورزي با ما

رئيس جمهور شعار «امنيت ما با کشاورزي و امنيت کشاورزي با ما» را سر لوحه اقدامات و تلاش‌ها در اين حوزه دانست و گفت: براي خوداتکايي کشور در توليد محصولات کشاورزي اين شعار محوري ما است.

روحاني در ادامه سخنان خود از دست‌اندرکاران و مسئولان بخاطر خودکفايي در توليد گندم سپاسگزاري کرد و گفت:‌ با تلاش‌هاي انجام شده، بحمدالله چند سالي است که در توليد گندم خودکفا هستيم و در حالي که در مقطعي ايران حتي دومين کشور واردکننده گندم بود، امروز روي پاي خود ايستاده و گندم مورد نيازمان را خودمان توليد مي‌کنيم.

رئيس جمهوري با بيان اينکه در گذشته نيز در يکسال به خودکفايي در گندم دست يافتيم، اما اين خودکفايي ادامه نيافت، گفت: ادامه اين خودکفايي در سال‌هاي آينده بسيار مهم است که بايد براي آن تلاش و برنامه‌ريزي داشته باشيم.

در منابع آبي محدوديت داريم

رئيس جمهوري افزود: ما اگر در زمين محدوديت نداشته باشيم، اما در آب محدوديت داريم؛ ضمن اين که جمعيت کشور در حال افزايش است و متاسفانه معلوم نيست که آيا منابع آب کشور زياد شود.

وي افزودد: در حدود 90 درصد کالري يا مواد پروتيني غذايي ما در داخل توليد مي شود و اين مهم است که ما بتوانيم بيش از80 درصد و بخش بزرگي از مواد غذايي جامعه را در کشور تامين کنيم.

روحاني گفت: ما در بخش آب، بيشتر منابع خود را پيش خور کرده ايم، اينقدر مجوز داديم که باعث شده آب زيرزميني ما بسيار کم شده است که نشان مي دهد برداشت بي رويه اي از منابع آبي داشتيم.

در آينده نزديک مي توانيم در شکر هم خودکفا شويم

روحاني گفت: ايران يکي از وارد کنندگان بزرگ گندم در جهان بود، دومين کشور وارد کننده گندم از خارج بوديم، امروز روي پاي خود ايستاديم، گندم مورد نياز خود را تامين مي کنيم، که بسيار ارزشمند است و بايد در محصولات ديگر نيز گام هاي بلندتري برداريم.

وي با بيان اين که در شکر به خودکفايي نزديک شده ايم ، گفت: در ابتداي دولت يازدهم (سال 92) توليد شکر حدودا 1.1 ميليون تن بود ، اما در حال حاضر 2.1 ميليون تن است يعني يک ميليون تن اضافه شده است، کار بزرگي انجام شده است و مي تواند خبر خوشي براي مردم باشد که با اين روند ما ميتوانيم در آينده نزديک در شکر هم خودکفا باشيم.

رئيس جمهوري با بيان اين که در محصولات ديگر کشاورزي مانند حبوبات نيز بايد هم بايد تلاش کنيم خودکفا شويم، گفت: در بعضي از محصولات مانند سيب زميني وضع ما خوب است، صادر کننده هستيم، بعضي را هم بايد تلاش کنيم مانند دانه هاي روغني به سمت خودکفايي ببريم.

روحاني افزود: در سال هاي اخير توليد دانه هاي روغني کلزا سه برابر شده است، توليد اين محصول، امسال نسبت به سال پيش 6 برابر شده است. اين کار بزرگ و آمار بسيار ارزشمندي است؛ وزير و هم معاونان وي بايد اين تلاش ها را براي مردم تبيين کنند.

رئيس جمهوري اظهار داشت: ما ازصدا و سيما بعضي مواقع گله مي کنيم، صدا و سيما به ما مي گويد خود مسئولان بايد اين موارد را توضيح بدهند و اين تريبون صدا و سيما در اختيار مسئولان است.

از کشاورزان و کارگران کشور تمجيد کنيم

رئيس جمهوري تاکيد کرد: بايد با همکاري صدا و سيما و رسانه ها واقعيت ها را به مردم بگوييم، عده اي هستند که مي خواهند مردم را نااميد کنند، در حالي که کشور ما در طول اين 40 سال در مسير پيشرفت بوده و در اين 5 سال اخير هم پيشرفت بسيار خوبي داشته است.

وي گفت: دولت يازدهم و دوازدهم 11.5 ميليارد دلار پول براي تامين آب گذاشته است و اين در تاريخ کشور ما سابقه ندارد، اين موارد بايد به مردم بگوييم، به مردم بگوييم که تراز تجاري ما بهبود پيدا کرده است؛ اين که تراز تجاري ما از منهاي 8.1 در سال 92 بوده و ما امروز به منهاي 3 رسيديم، يعني 5 ميليارد به سمت خودکفايي حرکت کرديم اين اقدام را چه کسي انجام داده است؟

رئيس جمهوري گفت: برخي مي گويند از دولت نبايد تعريف کنيم، اشکال ندارد، از کشاورز خودمان تعريف کنيم، هر چه به دولت ظلم شود اجر ما نزد خداوند بيشتر است، از کشاورز و مهندس کشاروزي و کارگر خود تعريف و تمجيد کنيم.

** افزايش سالانه 4 ميليون تن توليد محصولات غذايي از 92

روحاني با بيان اين که کارهاي بزرگي تا امروز در بخش کشاورزي صورت گرفته است گفت: محصولات غذايي و کشاورزي از 97 ميليون تن در کل از سال 92 به 122 ميليون تن در سال 97 يعني 25 ميليون تن محصولات ما افزايش پيدا کرده است سالانه چيزي حدود بيش از 4 ميليون تن محصولات غذايي ما افزايش پيدا کرده که کار بسيار ارزشمند و مهمي است.

وي افزود: اگر مي توانيم در سال 4 تا 5 ميليون افزايش توليد داشته باشيد نشان مي دهد که اگر سرمايه گذاري بيشتري و فناوري بيشتر بياوريم اين 5 ميليون را مي توانيم به 10 ميليون برسانيم يعني اين کار شدني است.

روحاني در ادامه به طرح هاي کشاورزي در استان هاي خوزستان، ايلام و سيستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: اين که در عرض چند سال 300 هزارهکتار براي زمين هاي کشاورزي همراه با کانال کشي ها و زه کشي ها در خوزستان آماده شده و يا 46 هزار هکتار در سيستان و بلوچستان که 80 درصد آن طرح عملياتي شده است که بقيه آن هم ادامه دارد.

وي ادامه داد: بنابراين کاري که در اين استان ها انجام گرفت کار بسيار عظيم و ارزشمندي است که مردم بايد بدانند و صدا و سيما ما بايد از آن 300 هکتار و 46 هکتار فيلمبرداري کند و از کارهاي بزرگي که در غرب کشور در زمينه آب صورت گرفته و بخشي از آن اجرا شده که بخش ديگر آن هم به زودي تکميل مي شود اطلاع رساني شود. در واقع وزارت نيرو، وزارت جهادکشاورزي و بخش هاي ديگر همه تلاش مي کنند که ما به اين نقطه برسيم.

رييس جمهوري در ادامه افزود: مهمترين مساله ما بعد از امنيت کشاورزان، مساله دانش بنيان کردن بخش کشاورزي است. کشاورزي ما بايد به طور کامل دانش بنيان شود.

روحاني گفت: در بعضي از کشورها اين اتفاق افتاده است که حتي غذا و آب دام و چراي آنها همه را با موبايل خود انجام مي دهد حتي آب قطره اي مزرعه اش را با يک دکمه در خانه انجام مي دهد.

وي در ادامه با بيان اين که الان شرايط فرق کرده و همه چيز ديجيتالي شده است گفت: اين فضاي مجازي که بعضي ها حرص و جوش مي خورند که برخي به حق است و برخي به حق نيست جزء ضرورت هاي زندگي ما است.

روحاني گفت: مگر مي شود مردم را از موبايل جدا کرد. اصلا زندگي به هم مي ريزد. موبايل را از او بگيريد نمي تواند زندگي کند. راه و پياده روي هم که مي کند اين موبايل به آن مي گويد که چقدر تو راه رفتي ، ارتباط با زن و بچه و خريد کالا و پرداخت پول همه با اين موبايل است.

وي ادامه داد: بنابراين همه چيز به سمت ديجيتال مي رود بنابراين الان در کشاورزي ما تحول ايجاد شده است ، که مي تواند مصرف آب را متعادل کند و بهره وري را بالا ببرد.

** اقدامات دانش بنيان در بخش کشاورزي نقش دلالان را کاهش مي دهد

رئيس جمهوري همچنين دانش بنيان کردن بخش کشاورزي را مورد تاکيد قرار داد و گفت: امروز استفاده از اينترنت و فضاي مجازي در همه حوزه ها و از جمله بخش کشاورزي تحول ايجاد کرده و موجب رونق کارها شده است هرچند که عده اي به حق يا ناحق درمورد فضاي مجازي ناراحت هستند، اما امروزه همه کارها با تلفن همراه و استفاده از فضاي مجازي و اينترنت انجام مي شود.

روحاني با بيان اينکه بايد از همه افکار و ايده هاي خوب و کاربردي استفاده کنيم، به سفر خود به کشور هندوستان و اظهارات نخست وزير اين کشور درخصوص جلوگيري از تبخير آب به کمک پوشاندن سطح نهرها اشاره کرد و گفت: زماني در دولت اين را گفتم که آقاي مودي نخست وزير هندوستان در سفر اخيري که به آن کشور رفته بودم به من گفت « روي تمام نهرها و رودخانه هاي کشورمان پوشش مي گذاريم که آب تبخير نشود. روي تمام رودخانه ها براي توليد برق پنل خورشيدي قرار مي دهيم. اين پنل خورشيدي هم سايه مي اندازد و هم از تبخير آب جلوگيري مي کند و هم از آن توليد برق مي کنيم.»

رييس جمهوري با بيان اين که بايد از ايده همه مردم استفاده کنيم تصريح کرد: آقاي مودي به من مي گفت در هند به زودي مردم فروشنده برق به دولت مي شوند و ما ديگر به آنها برق نمي دهيم؛ هرکس در سقف خانه خود پنل خورشيدي استفاده مي کند و به اندازه مصرف خود برق استفاده مي کند و مازاد آن را به دولت مي فروشد.

رئيس جمهوري تاکيد کرد:مي توان با استفاده از فناوري و دانش بنيان شدن کشاورزي از انرژي هاي نوين استفاده کرد و بهره گيري از منابع را افزايش داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان